www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

doza la acustica...


Guest h00k

Recommended Posts

Am si eu o mare dilema. Am dat search pe forum si nu am reusit sa gasesc ceva concludent. Merita sa pui o doza la o acustica? Adica nu vreau sa-mi iau electrica. In stadiul in care sunt prefer chitara rece. Dar ar fi o miscare buna sa-mi iau o asemenea aratare pentru chitara mea? Am auzit ca exista chestii cu ventuze pe care le pun sub corzi langa distantier... Cum se aude? E satisfacator?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu are rost sa te gandesti "daca merita sau nu".Te gandesti daca ai nevoie.In cazul in care ai repetitii, concerte etc, raspunsul este da, ai nevoie.Acasa, singura utilitate pe care eu o vad este ca inregistrezi mai usor, fara sa te complici cu microfoane, zgomot de fond...

 

Doze exista si sunt de doua tipuri:cele "interne"(nu stiu denumirea corecta) care se monteaza in corpul chitarei, facand un decupaj si cabland interiorul, la fel ca la modelele semiacustice.Al doilea tip de doza pentru acustica se monteaza in rozeta.

 

Griful il poti ajusta dim truss-rod.Daca nu te pricepi, roaga pe cineva sa te ajute ca risti sa-l indoi mai rau.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o mare dilema. Am dat search pe forum si nu am reusit sa gasesc ceva concludent. Merita sa pui o doza la o acustica? Adica nu vreau sa-mi iau electrica. In stadiul in care sunt prefer chitara rece. Dar ar fi o miscare buna sa-mi iau o asemenea aratare pentru chitara mea? Am auzit ca exista chestii cu ventuze pe care le pun sub corzi langa distantier... Cum se aude? E satisfacator?

Bine ai venit pe forum h00k .. banuiesc ca atunci cand spui "stadiul in care sunt" te referi la faptul ca esti incepator. Daca este asa, vezi ca o sa gasesti o groaza de sfaturi utile si inutile pe forumul nostru. Eu unul mi-am pus o doza la chitara acustica si am fost foarte multumit ... mai ales daca ai un calculator ... si vrei sa te inregistrezi ... stiu ca sunt si doze piezo .. cele care se monteaza in cordar, in locul "acelor" (cuielor) de prindere a corzilor ... am inteles ca sunetul difera destul de mult de la o solutie la alta ... ambele suna frumos ... daca esti limitat de bani, doza din rozeta este o solutie foarte buna.

Partea cu griful indoit ... hmmm ... orice metoda ai alege, vei putea recupera dozele cand iti vei schimba chitara ...

Da un mesaj la publicitate ca vrei sa cumperi asa ceva si vezi ce ti se ofera. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Ms mult de bun venit :) Faza cu griffu e ca am fost la Muzica, la magazinul de unde am luat-o. Acolo am beneficiat de niste ajutor, insa nu prea a iesit nimic si a trebuit sa schimb chitara. Bineinteles, ca doi lei dai, doi lei face, si am primit alta careia iar i s-a cam indoit grifful. Pana la urma am scos distantierul :| Macar am o distanta acceptabila acum...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Omule, fii atent aici.Daca e chitara acustica(are corzi de otel) griful se poate regla din truss-rod.Uite-te prin rozeta catre grif si ai sa observi un orificiu imediat sub corp.Daca ai imbusul chitarei(sau daca nu, il ceri la cei de la care ai cumparat-o) poti regla griful de acolo, dar cu grija!Inaltatorul are rolul sau, n-ar trebui sa-l scoti.Probabil ca acum iti falseaza rau chitara.

Link to comment
Share on other sites

Stiu man... Mie imi e teama sa nu imi sara tastele... Am mai auzit asemenea cazuri dupa ce respectivii au incercat sa ajusteze chitara. De falsat falseaza un pic... DAR MACAR POT SA CANT PE EA!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.