www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Intonatia


Guest dark
 Share

Recommended Posts

Hello am o problema cu jacksonu js30 kelly (cu corzi de 9)... nu pot sa intonez corzile subtiri (sol, si, mi), mi-ul nu numai ca nu pot sa-l intonez dar scoate si un sunet naspa :) ...park as face un vibrato rapid (care se accentueaza pe la tastierele 10-24). Cand am schimbat corzile a disparut faza...dar dup o luna a revenit

Link to comment
Share on other sites

Hello am o problema cu jacksonu js30 kelly (cu corzi de 9)... nu pot sa intonez corzile subtiri (sol, si, mi), mi-ul nu numai ca nu pot sa-l intonez dar scoate si un sunet naspa :) ...park as face un vibrato rapid (care se accentueaza pe la tastierele 10-24). Cand am schimbat corzile a disparut faza...dar dup o luna a revenit

Sunetul de la mi : uita-te si tu la grif, vezi daca e drept, daca nu, urmeaza operatiunea trussrod, pe care o poti face tu daca ai mai facut asta, sau altul mai experimentat. A, ai spus ceva de "vibrato accentuat"? asta ma duce cu gandul la un topic mai vechi, dar cu problema descrisa mai empiric :), si anume asta

Morala : schimba corzile

Cum adica "nu poti sa intonezi" ? Kelly nu are tunomatic? daca n-ai octava la tasta 12, ridici/cobori inaltimea puntii respectiv umbli la saddle-ul pe care sta coarda, inainte sau inapoi. Ce se intampla de nu poti face asta?

Link to comment
Share on other sites

Daca reglez saddle-ul la mi/si/sol nu se intampla nimic...corzile totusi sunt noi...au maxim 2 luni...am ernie ball de 9

Cum adica nu se intampla nimic? modifici "lungimea" corzii si atunci ar trebui sa i se modifice si intonatia. Mai ridica sau mai coboara de punte din rotitele laterale. Ce ai la tasta 12? deviere in plus sau in minus?

Despre vibrato-ul involuntar, ia legatura cu cei doi oameni din topicul respectiv, eu n-am avut problema asta la chitarele mele niciodata. TB_TM a rezolvat schimband corzile, la GrP nu se stie ce s-a mai intamplat, oricum e aceeasi problema la amandoi ca la tine.

Nu te baza pe faptul ca sunt corzile noi, sau aproape noi. Daca schimbi corzile si totul e ok, se puteau uza mai repede decat trebuia, nu-i mare mirare...

Sau, si atunci ar fi mai rau pentru tine, e problema de amplificare, asa cum a descris Karpi tot in topicul lui TB_TM.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.