www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help A Newbie!


gadjo
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Sunt complet incepator intr-ale chitarii si am nevoie de ceva sfaturi. Am citit destul pe net dar acum am nevoie de raspunsuri specifice problemei mele. Incerc sa expun clar in continuare:

 

- sunt stangaci (tin chitara cu capul in jos daca nu gasesc una de stanga)

- caut un sunet spre blues gen gibson nedistorsionat, nu-mi place deloc sunetul greu

- voi conecta chitara la calculator printr-o placa externa E-MU 0202 usb (momentan am un audigy)

- nu am formatie, vreau sa-mi pot inregistra chitara pt productiile mele 'bedroom' si cam atat pt inceput

- buget pt chitara in jur de 800 ron +/-

 

Modelele pe care am pus ochii sunt :

 

- Aria PS-STD

- Oscar Schmidt OE30

- Ibanez GRG170DXL-BKN .. nu cred ca e soundul care il caut dar e left-hand!

 

Intrebari :

 

A. Ce chitara sa aleg? Accept si alte modele, evident.

B. Se poate conecta chitara cum am zis eu folosind apoi pluginuri vst gen Amplitube, Guitar Rig etc? Si cat de bine se aude?

 

Nu-mi spuneti ca ma hazardez in achizitii cand nu stiu daca se va lipi de mine. Chitara electrica mi-am dorit dintotdeauna si placa externa oricum imi trebuie deci investitia renteaza oricum.

 

Astept raspunsuri, please help ! Multumesc.

 

 

 

linkuri pt scule

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=969

http://www.soundcreation.ro/products.php?b...p;product_id=76

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1020

 

http://www.soundcreation.ro/products.php?b...product_id=1125

 

 

 

 

*** shit. nu am vazut sectiunea de agarici. postez si acolo si sa ma ierte moderatorii. move/delete?

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Salut. Pentru sunetul de Gibson nedistorsionat (aici probabil te referi la un overdrive bland) iti trebuie... Gibson. Glumeam evident. Pentru un ton aproximativ la fel, de buget mai mic desigur, ai putea incerca un model de Epiphone Les Paul (pana la urma e divizia a doua de la Gibson). Mie unul mi-a placut tonul de Squier M80 pentru blues, in fine, nu sunt prea bluesist de felul meu...

Bineinteles ca se pot folosi Guitar Rig 2 si Amplitube, trebuie doar ca placa de sunet pe care vrei sa ti-o cumperi sa aiba suport ASIO (si vad ca are, e o placa foarte buna, dar si cam scumpa :) ). GR2 si Amplitube nu sunt "the real thing", dar pentru exersat acasa sunt excelente, cel putin pana vei simti nevoia de procesor sau pedale.

Vad ca si tu esti stangaci (invazie de stangaci pe forum :) ). Ia-ti chitara pe stanga daca nu vrei/nu poti sa inveti pe dreapta, nu prea poti sa pui corzile invers si (fara a critica munca celor care au modificat chitare de pe dreapta pe stanga) mi se pare aiurea sa le modifici.

Mult succes!

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

uita-te la mica publicitate la anunturile lui felix, are niste chitari lefthand bunicele, dar posibil cam peste bugetul tau

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru raspunsuri.

 

Nu vreau sa cumpar altceva decat esentialul anul asta pentru ca lista de investitii e stufoasa si fara chitara. Tot ce sper e sa fiu suficient de determinat si de capabil cat sa trec de problemele de baza. Am imprumutat azi o Hora de la o prietena si incerc sa misc o vreme tinand-o si normal si rotita 180. Cel mai probabil tot pe stanga imi va fi mai natural si mai usor totusi.

 

Chitarile lui Felix sunt chiar misto.. vadem ce iese.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

. Am imprumutat azi o Hora de la o prietena si incerc sa misc o vreme tinand-o si normal si rotita 180. Cel mai probabil tot pe stanga imi va fi mai natural si mai usor totusi.

Adica ai mi-ul gros inspre podea si mi-ul subtire inspre tavan? ... eu zic sa nu te inveti asa, parerea mea, daca esti stangaci si vrei sa canti cu stanga, ia-ti chitara de stanga.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Dap, asa, dar e ca naiba. E destul de greu sa fixez mi-ul gros cu degetul mic al mainii drepte de exemplu. Tre sa vad daca exista o acustica de stanga ieftina pe la Hora sau ma descurc cum pot pana imi iau electrica.

 

Pe acustica, daca are headstockul simetric, schimba-i doar ordinea corzilor, pt inceput. Apoi, cauta chitari de stanga. Eu cred ca Aria aia ce ai aratat-o in primu tau post ti-ar satisface dorintele. Subscriu si celor ce-ti recomanda Epiphone LesPaul.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Pe acustica, daca are headstockul simetric, schimba-i doar ordinea corzilor, pt inceput. Apoi, cauta chitari de stanga. Eu cred ca Aria aia ce ai aratat-o in primu tau post ti-ar satisface dorintele. Subscriu si celor ce-ti recomanda Epiphone LesPaul.

Bafta!

Corect. Vei avea ceva probleme cu intonatia, dar nu cred ca te va interesa atat de mult asta la inceput. Nu incerca sa te inveti sa canti cu mana stanga pe o chitara de dreapta, imposibil nu-i (am vazut acum un an sau doi un tip pe tren care canta asa, dar parca era contorsionist), dar nu e... normal, ca sa folosesc un mic cliseu. Intoarce corzile si apoi ia-ti chitara pe stanga, daca asta iti doresti.

Link to comment
Share on other sites

Headstockul este din fericire simetric si am reusit sa inversez corzile, inclusiv piesa alba trapezoidala din bridge (nu stiu cum se numeste), deci acum este o stanga veritabila.. mult mai confortabila decat inainte. Yay!

 

Intrebare : voi cand rupeti o coarda schimbati tot setul ? ca e muncaaa... si pe urma dureaza ceva pana sa se stabilizeze capetele cat sa stea acordate calumea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.