www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mix De Corzi?!


Guest batucada

Recommended Posts

Guest batucada

salut la toata lumea...

 

am si eu o intrebare leagta de un combo de corzi pe care as vrea sa l folosesc pe chitara mea...si anume un Epi LP Standard...

 

Vreau sa mi pun de la E gros incepand pana la D inclusiv corzi de .010 (acordate in D), iar restu de G, B, si E subtire as vrea sa fie mai moi (.009) pentru funk in special...

 

e ok ptr. griful meu asa o tensiune? tinind cont ca coarda groasa va fi acordata in Re (ptr duritati)...

 

As fi curios sa aud si eu niste pareri de la oameni care stiu cum e faza de tensiune pe grif...

 

thx a bunch

 

PaCE :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Epi LP Standard are un grif misto, destul de rezistent.

 

Eu stiu persoane care folosesc gauge de 0.11 pe ea, si anume toata gama, asa ca nu cred ca tensiunile sa-i faca ceva, cu atat mai putin cu cat detensionezi coarda groasa spre un Re... Parerea mea e, si asta o spun oricui vrea s-o asculte, ca pentru un sound gras e bine sa ai corzi cu gauge mare, care "sug" mai mult din chitara, pentru simplul fapt ca o fac sa vibreze mai bine, rezonand astfel mai bine cu lemnul, care (in cazul Epiphone) e de buna calitate. Deci, fara frica... :)

 

Costi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.