www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Crearea unui sunet


Elethan

Recommended Posts

Am observat ca majoritatea formatiilor de la noi, mai ales in concerte, si mai ales cei cu cel putin 2 chitaristi au probleme cu sunetul.In ce sens: se creeaza impresia de harmalaie si intr-un final nu se mai disting cele doua chitari una de cealalta.Impresia larg raspandita este aceea ca toti folosesc procesoare si ca ele sunt de vina, insa nu este nici pe departe asa; mai mult, este mult mai precis si mai controlabil sunetul din procesor.

M-am gandit ca ar fi bine sa impartasim cu toti experienta care-o avem fiecare (daca o avem) in acest domeniu, cu scopul de a creea un sunet cat mai bun si cat mai aproape de gusturile noastre.Va las pe voi sa incepeti :)

Link to comment
Share on other sites

cat timp am cantat cu inca un chitarist nu prea am avut problema asta. pe de alta parte aveam tonuri destul de clare si nu f distorsionate (pe pasajele aglomerate aveam ton cu gain mai mic un pic). conteaza mult si ce canti si cat de complexe sunt riffurile si cat de aglomerate. acuma cant singur si mai mult ca sigur nu voi avea probleme. Cred ca f multi pun accent pe cum suna chitara fiecaruia si nu cum suna impreuna si dau gainu la maxim si suna misto da cand intra si cealalta chitara apare brambureala pe sunet

Link to comment
Share on other sites

Exact. Asta ni s-a intamplat si noua... fiecare faceam niste sunete care mergeau foarte misto singure, dar care impreuna se aglomereau si anulau.Acum ne-am concentrat fiecare sa facem fiecare un efect cu frecventele dominante diferite, in sensul ca eu am ales sa cant cu un efect cu mai mult bas iar el cu unul cu mai mult treble.Insa nu este numai despre asta, si reducerea gainului a ajutat foarte mult :)

Link to comment
Share on other sites

problemele unui sunet prost:

(in ordinea importantei)

 

1. PROCESOR - sunet sintetic, bazait, repetitiv. Folositi distors natural (ca toate trupele mari din afara)! Ex: Megadeth in Romania

SURSA CEA MAI DES INTALNITA A SUNETULUI PROST. Chiar si Boss GT5, GT8 = *****.

 

procesor = comoditate = sunet prost

 

2. Prea mult gain la distors. Trebuie dat mult mai mic, si bagat compressor inainte, eventual. Fara compressor, gainul trebuie sa fie atat de mic, incat daca dai incet pe corzi, trebuie sa sune CLEAN

 

3. NU FACETI PROSTIA sa cuplati din procesoare intr-un mixer, si pe aceleasi boxe!!!! Se naste un distors INTRE chitari. Ca si cum ai baga 2 chitari printr-un Y intr-un singur amp si ai da pe distors. loooooool try it! :)

 

Fiecare chitara tre sa vina PE DIFUZORUL EI, si NUMAI EA in acel difuzor.

 

4. NU FOLOSITI abuziv delay, reverb. Nu fac decat sa strice si mai mult claritatea. La noi in cluburi nu e de cantat cu asa ceva.

 

4. si 3. combinate! AUCH - baga chitara intr-o o pedala de reverb si dup-aia in distors. See what happens :))

 

5. Nu bagati prea multi basi, astfel incat sa se calce pe picioare cu basul.

La fel si basul cu toba mare.

 

Sunet suparat, ca suparat, dar, totusi. Ce e de preferat ? Suparat si balacarit sau un pic mai putin suparat, si clar?

 

6. De pe ampul de chitara, pe ampul de putere (la concert) se preia CU MICROFONUL in fata DIFUZORULUI, (la unghi de 30 grade cu normala supraf. dif. ca sa sune si mai bine)

 

7. Incercati sa pan-ati chitarile (una stanga, una dreapta)

 

cam atat zic io

 

Ovidiu

Link to comment
Share on other sites

Thanks for the tips Ovi! invaluable as always :)

Dar nu sunt de acord cu tine la punctul 1. Procesoare dimpotriva daca e sa fie folosite bine, nu vor face decat sa clarifice sunetul. Si te voi chema la sala la noi odata sa te conving ca gt8 rulz :) Bagat printr-un marshall rulz si mai mult.Ca ele sunt folosite in general la parametrii incorecti la noi este cu totul altceva...

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Thanks for the tips Ovi! invaluable as always :)

Dar nu sunt de acord cu tine la punctul 1. Procesoare dimpotriva daca e sa fie folosite bine, nu vor face decat sa clarifice sunetul. Si te voi chema la sala la noi odata sa te conving ca gt8 rulz :) Bagat printr-un marshall rulz si mai mult.Ca ele sunt folosite in general la parametrii incorecti la noi este cu totul altceva...

 

Eu zic ca bagatul procesorului in intrarea unui amp de chitara este incorecta. Si sa explic si de ce.

Procesorul a fost gandit sa simuleze un amplificator de chitara. El poate fi echivalat cu un preamp care are foarte multe si complexe reglaje gandite astfel incat sa prinda exact raspunsul in frecventa si distorsiunile amplificatorului pe care il emuleaza. Deci ceea ce ii trebuie este un power amp care sa fie cat mai transparent, cu raspuns in frecventa liniar, eventual unul pe lampi ca sa mai incalzeasca sunetul.

 

Daca bagi iesirea unui astfel de procesor in intrarea unui amp pentru chitara treci sunetul deja emulat de proc inca o data prin preampul amplificatorului de chitara, se strica raspunsul in frecventa pe care procesorul il are deja format. Probabil ca vei auzi un zgomot de fond exagerat (fasait) pentru ca, in general, Marshall-ul la nivel sonor mic are niste inalte intepatoare care nu fac altceva decat sa amplifice zgomotul de fond al procesorului.

 

Daca ai un amp de chitara cu bucla de efecte ai putea sa folosesti FX return ca intrare in amplificatorul final, in felul asta facand bypass la preamp.

 

Andrei

Link to comment
Share on other sites

Pai da teoretic sunt de acord cu tine, insa eu n-am FX Loop la amp, si il bag direct in intrare.Si tin sa-ti spun ca nu exista deloc zgomot de fond sau chiar microfonie. Ma rog, asta in cazul in care nu se exagereaza cu efectele disponibile (EQ la nivel prea mare, compressor excesiv sau chiar gain).Personal fac un distors nu cu foarte mult gain din gt8 si apoi folosesc marshallul sa-i dau touchul final. And it gets the job done :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.