www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noutati Din Lumea It


Guest DoomShadow
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow

Nu mi-am mai luat de mult timp o revista de compuri si ... am cam ramas in urma cu multe chestii :) puneti si voi chestii noi pe topic sa "se delecteze si noi" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

@Junk Yard :)

... am aflat ca s-a scos Direct X 10 :)

 

Mi-ar place sa am una Link sau doua :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Sun incearca sa reintre pe piata supercomputer, cu un echipament numit "Consellation System".

 

Big Blue a anuntat luni ca noul sau sistem supercomputer Blue Gene/P opereaza la o viteza de un petaflop.

Insa, potrvit ZDNet, Sun spune ca noul sau Constellation System poate atinge un varf de doi petaflopi.

 

La baza sistemului creat de Sun se afla un switch, denumit Magnum, care are 3.456 porturi care elibereaza caile de date din interiorul computerului. Sun crede ca densitarea porturilor si numarul mare al acestora creaza un "efect de casacada in ce priveste performanta".

 

Texas Advanced Computing Centre (TACC) construieste un sistem Constellation bazat pe cipurile AMD Barcelona. Daca va putea obtine la timp destule cipuri, Sun se va putea intoarce in urmatorul top mondial al supercomputerelor, care va fi publicat in aceasta toamna.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.