www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help!-guitar Tech Support Problem :)


Guest zzz

Recommended Posts

Am si eu o chitara Ibanez GRG170DX si pe langa multele chestii bune pe care le pot spune despre ea are si un lucru mai putin bun pe care nu prea stiu cum sa il rezolv...cand ating corzile foarte fin se aud niste pocnituri mici ca si niste mici descarcari electrostatice...daca pun mana pe corzi si cu cealalta mana incerc sa ating din nou corzile pocniturile dispar...de asemea daca ating arcurile de la tremolo cu o mana iar cu cealalta ating corzile nu se mai aude nici o pocnitura...cred ca e ceva legat de felul in care sunt legate la masa componentele electrice...firul de masa pare bine lipit de suportul arcurilor de la tremolo...nu stiu cum sa rezolv problema asta...astept sfaturi :) Multumesc anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

Amp-ul e un Vox AD15VT bagat intr-o priza normala de bloc(nu stiu daca priza este cu impamantare sau nu)... :) ...ar putea fi cumva de la cablul cu care leg chitara de amp???Nu cred ca este foarte bun (este cabul pe care l-am primit impreuna cu chitara cand am cumparat-o)...is si eu curios care e problema dar mai curios sunt cum as putea sa o rezolv... :) Ms mult oricum

Link to comment
Share on other sites

Schimb si cablul :) Dar aceea este singura problema??Daca schimb cablul acele mici pocnituri o sa dispara definitv??Daca da este super :) Daca nu , ii rog pe cei mai experimentati in cele ale chitarii sa imi dea niste solutii ca sa rezolv o data si pentru totdeauna problema asta...

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Problema este ca priza in care bagi ampul nu este impamantata. Sau folosesti un prelungitor fara impamantare.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Multumesc mult... :) O sa ma mut in camera care priza cu impamantare... :) Multumesc inca o data.. :)

 

care *are*

Vezi ca sunt unele prelungitoare facute in China, care desi par ca sunt Schuko, adica impamantate, NU sunt!!!!!

Sa nu ai incredere in chinezimele din piata, ca e de naspa daca nu ai impamantare!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Si eu am un bazait kre inceteaza dc ating corzile sau mufa metalica de la calbu...o fi si calblul dar la mine mare vina cred k o are impamantarea(sau lipsa ei mai bine zis), nu de alta da in camera aia s-au ars 3 prize si au explodat 2 becuri intr-o aplica...cine o fi electrician in caminu ala? iar de curand...unu din cabluri s-a bulit, adik s-a rupt unu din firele care se lipeau la jack...si am refacut lipitura dar cam grosolan...si imi bazaie urat acum :) (am o scuza..ma grabeam tare...k pierdusem mult timp crezand k mi s-a bulit ampu :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest En1gma
:) Am avut si eu aceeasi problema ca si zzz . Interesant era, ca daca puneam mana pe corzi,disparea acel brum, insa daca punea mana un prieten, nu se intampla nimic. N-avea "inpamantare" baiatu :):):D
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T
:) Am avut si eu aceeasi problema ca si zzz . Interesant era, ca daca puneam mana pe corzi,disparea acel brum, insa daca punea mana un prieten, nu se intampla nimic. N-avea "inpamantare" baiatu :):(:D

 

Cand pui tu mana pe corzi esti ca un ecran pentru circuitul electric din chitara, corpul tau fiind foarte aproape de ea. Asa se explica. Si poate prietenul tau avea bocanci de piele cu talpi groase de cauciuc. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

mai urat e cand te curentezi pe corzi... daca esti in picioarele goale si eventual si proaspat iesit din dus

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

N-are absolut nimic cablul de chitara. Daca avea ceva, facea urat rau de tot (nevertheless, ia-ti un cablu bun, ecranat bine si cu mufe solide). N-ai impamantare la amp. Prizele de bloc nu prea au impamantare. De fapt, daca esti norocos, ai o singura priza cu impamantare prin bucatarie, dar nici p-aia nu e sigur ca o ai. Cel mai simplu e sa iei un fir normal (preferabil mai gros, sa duca mai multi amperi) si sa-l legi de la lamela de impamantare din stecherul amp-ului (prelungitor sau ce ai tu acolo) de un calorifer sau o teava de apa care duce spre subsolul blocului. That's all :)

 

P.S.: Faza cu chitara in computer si computerul neimpamantat e veche. Aduceam prieteni la mine si le puneam chitara in mana si se curentau de dracii il gaseau :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.