www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[EXPIRAT] Gibson Les Paul Standard Greeny


Recommended Posts

Pret: 12000 RON
Localitate: Bucuresti
Contact: 0731 444 646
Link producator: https://www.thomann.de/ro/gibson_kirk_hammett_greeny_lp_std.htm
Stare: Foarte buna/Ca nou
Accept schimburi: Nu accept schimburi

Vand un Gibson Les Paul Standard Greeny, un reissue dupa cel mai cunoscut Les Paul din toate timpurile. Greeny-ul original a fost chitara lui Peter Green, chitaristul Fleetwood Mac, apoi a apartinut lui Gary Moore, iar acum este in poprietatea lui Kirk Hammet, chitaristul Metallica. Este vorba de modelul standard, nu cel facut la Custom Shop. Acesta are un pret de vanzare de nou in magazin de aproximativ 3400 euro si vine cu niste imbunatatiri semnificative fata de modelul Les Paul Standard de serie. Cea mai importanta mi se pare lemnul usor, la fel ca cel folosit in Custom Shop (chitara cantareste doar 4 kg , foarte usor pentru un Les Paul) si topul din artar calitate AAA. Alte upgrade-uri sunt cele la electronica, respectiv setul de doze Greeny, care sunt facute special pentru aceasta chitara, potentiometrii CTS cu Orange Drops caps, schema de legare speciala cu pozitia middle out of phase si capacele de potentiometrii specifica acestui model. Ar mai fi de remarcat si finishul special Greeny Burst, care este o varianta a Dirty Lemon, culoarea mea preferata de burst. Chitara este in stare impecabila, a fost cantata cu foarte mare atentie doar in casa, singurele urme care se pot gasi pe ea sunt niste amprente, dar fara zgarieturi sau lovituri. Tastele sunt ca noi, nu are nici un defect estetic sau structural. Este lucrata foarte atent, fara defecte. Este foarte rezonanta la rece si suna foarte bine si amplificata, semnificativ mai bine decat LP Standard 50's model 2023 pe care l-am vandut cand am luat-o pe aceasta. Este setata perfect si vine insotitita de hardcase-ul original. Mie mi se pare cel mai bun model non Custom Shop pe care l-a produs Gibson in ultimii ani, si o spun in cunostinta de cauza, mi-au trecut destule prin mana. Poate fi pusa cu succes langa multe modele Custom Shop, atat ca sunet cat si ca feeling.

Noua costa aproape 17000 lei la Thomann, eu doresc pe a mea 12000 lei. Nu doresc schimburi decat daca sunt clar in avantajul meu, iar pretul este gata negociat, fiind de departe cel mai mic de pe planeta pentru un exemplar mint condition.

https://www.thomann.de/ro/gibson_kirk_hammett_greeny_lp_std.htm

Contact 0731 444 646

 

20240728_184104.jpg

20240728_184108.jpg

20240728_184114.jpg

20240728_184140.jpg

20240728_184145.jpg

20240728_184157.jpg

20240728_184209.jpg

20240728_184210.jpg

20240728_184211.jpg

Edited by Blackthorn
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.