www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recommended Posts

Pret: 700 RON
Localitate: Bucuresti
Contact: 0731 444 646
Link producator: https://www.thomann.de/ro/nux_ngs_6_amp_academy.htm
Stare: Nou
Accept schimburi: Nu accept schimburi

NUX Amp Academy este un simulator digital de amplificatoare si IR-uri high definition facut de chinezii de la NUX. Daca reusesti sa treci peste faptul ca este fabricat in China primesti la un pret extrem de atractiv un produs care rivalizeaza cu usurinta cu greii in domeniu (Strymon Iridium, Walrus Audio, si altii). Pedala este facuta ca al carte, convertori AD DA de top, jackuri neutrik, alpha pots, un DSP foarte puternic, etc, deci hardware-ul este cel putin la nivelul concurentei premium, pe alocuri as spune si peste. Are in "dotare" 12 simulari de anplificatoare, IR-uri high definition, noise reduction, EQ cu 6 benzi, plus simulari digitale de diferite efecte, cum ar fi compresie, modulatie sau OD, si reverb. Poate salva preseturi si scene, deci ofera flexibilitate maxima, are si bucla de efecte si poate fi controlata MIDI. Dispune de iesire balansata (DI) prin XLR sau prin jack, plus posibilatatea de a ruta o iesire cu IR si alta fara IR, pentru a putea trimite semnalul simulatan in PA/computer si intr-un combo de chitara (pentru monitorizare in live.Simularile sunt foarte bune, cu dinamica buna la mana si cu un ton foarte apropiat de amplificatoarele originale. Este ideal pentru cine doreste sa scape de problema cu preluarea in live sau sa renunte complet la amplificator pe scena, dar sa pastreze de exemplu pedale analogice de overdrive/distors sau modulatie (chorus, delay, phaser, vibe etc). Mi se pare compromisul ideal intre un ton cat mai analogic si convenienta digitalului. Se poate conecta la computer prin USB, poate functiona si ca placa de sunet, aplicatia de PC este una bine pusa la punct, intuitiva si mega usor de folosit. Poate fi folosita cu succes pentru a repeta la volum redus acasa.

Eu am cumparat-o de noua pentru un eveniment live, am folosit-o o singura data si de atunci sta in cutie. Noua costa 969 lei azi la Thomann, eu vreau pe  a mea 700 lei.

https://www.thomann.de/ro/nux_ngs_6_amp_academy.htm

Contact 0731 444 646

20240712_133628.jpg

20240712_133637.jpg

20240712_133702.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.