www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Potentiometre Bass


Guest Wickerman
 Share

Recommended Posts

Guest Wickerman

Am acel bass Puldin de la "Poze cu bassi nostri" care e o copie de P-Bass cu o doza de J-Bass. Ideea e urmatoarea: potentiometrele trebuie schimbate. La cat de praf sunt cele existente nu pot sa le masor valoarea si sa cumpar unele identice. Si condesatorul e mai rau. Asa ca uite datele: dozele split single-coil au o rezistenta de 11 kohmi (legate in serie, cum e si normal) si aia de J-bass are vreo 8 kohmi. Cam ce valoare sa aiba potentiometrele (liniare banuiesc) de volum si ala de ton. Si ce condesator de ton sa-i pun (ce valoare si ce tip) sa sune si sa functioneze acceptabil? :)

Hai pareri ca maine am chef sa trec pe la magazinele de pe str. Maica Domnului (Global, Conex, Vitacom... alea alea) si vreau sa-mi fac bassu' misto :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
potentiometrele ar trebui sa aiba in jur de 500k

Eram curios mai degraba de condesatoru ala de ton ca potentiometrele am vazut in toate schemele de pe internet ca sunt de 250k :). Vad eu, ma descurc... Conform unei scheme de P-Bass ar trebui sa am potentiometre de 250k si condesator de 22nF (pe alta schema avea valoare intre 50 si 100 nF). Merci oricum :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.