www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sd Question


barbarossa

Recommended Posts

salutare,

imi explica cineva mai familiar cu fenomenul, care e faza cu made in america si made in usa de pe dozele sd?

nu am avut de-a face decat cu dimarzio pana acum si acolo era clar...made in usa, si modelul stantat in metal, spre exemplu dp100.

da la sd, vad din poze pt ca de cand m-a apucat "boala" nu am avut ocazia sa pun mana pe o doza sa o inspectez, ca modelul e mentionat pe un aptibild si pe ele scrie made in america...wtf is "america"?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

redeschid subiectul...

pana acum am ajuns sa detin 2 doze seymour duncan, ambele modele 59, una luata de pe forum, una noua de la mcmusic. ambele corespundeau descrierii mele de mai sus...logo, made in america, si sticker cu modelul...

azi am intrat in posesia unei noi doze...pearly gates, luata second, care, surpriza, are stantat made in usa, nu america.

ma poate lamuri cineva pana la urma care e faza? sd stanteaza asa la intamplare, cand una cand alta?

a avut careva SD made in usa?

diferentele intre doza noua '59, ca cea de pe forum nu am luat-o cu cutie etc, si pearly gates-ul asta sunt ca:

59 era regular...pg e trembucker, 59 era simplu, pg are 4 wire conductor, desi pe cutie scrie ca ar avea 1 fir...

59 a venit cu o foaie cu instructiuni de montare mult mai "saraca" decat pg-ul...adica pg are si instructiuni de montare, de setare, diagrame multe, desen mare...59 avea parca o foaie simpla, pg are aproape carticica, se impatureste foaia de nu stiu cate ori...

 

so...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Exista o sansa ca cei de la SD sa fi schimbat modelul backplate-ului de ceva timp incoace, precum si designu bookletului. Toate dozele care mi-au trecut prin mana de 2 ani si pana acuma, venit sigur de la domnu Seymour din "state" aveau booklet-ul mic (roz) cu cateva scheme mici. La backplate nu m-am uitat niciodata cu atentie, deci sincer nu stiu ce sa zic, dar cu prima ocazie cu care mai desfac o doza (care vin de altfel sigilate cu o impunatoare bucata de scotch :)) o sa ma uit sa vad ce scrie. Sunt convins totusi ca scrie "america"... dar cine stie?

 

Referitor la 59, modelul vine stock doar cu 2 fire (or was that three?). '59 4-conductor wire e model separat, oleaca mai scump.

Link to comment
Share on other sites

da, in anii 80 era back plate-ul altcumva. dupa ce m-am informat...se pare ca doza provine de pe o chitara fender lonestar din 97, deci probabil era doza stock.

eu din cate stiu, dozele stock sunt un pic diferite de dozele aftermarket, din punct de vedere alt stickerelor si backplate-ului, evident, nu si din punct de vedere al sunetului...bine, fiecare doza suna in felul ei...you get the idea...erau faine mai demult sd-urile cand scria pe ele, de exemplu, pgbx, adica pearly gates bridge wound by x...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.