www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

(cum Sa)cabluri Audio Rezistente


Guest OXiD

Recommended Posts

Vorbeam mai demult cu un membru de pe rgc de la care am luat un cablu iar el si`a infasurat mufele in hartie adeziva pentru rezistenta, intradevar metoda este buna dar nu foarte eye-pleasing (de parca ar conta). Sunt adeptu perfectionismului si as vrea sa fac cablurile homemade mai rezistente la tragere etc sa nu se desprinda legaturile din interioru mufei dar fara sa folosesc hartii adezive sau alte chestii de genu asta totu sa se faca pe interior. Solutie?

Umplerea interiorului cu epoxy sau alta solutie de genu asta si pastreaza conexiunile in perfecta stare(indicat ar fi inainte sa se toarne epoxy pe legaturi e sa se faca o verificare la conexiuni daca sunt facute bine. Am pus un mic cilindru de plastic transparent (luat de la o mufa de metal) si am turnat epoxy in interior, rasina solidificandu-se si ramanem cu o conector almost indestructible la capitolul acesta, dar daca nu ati facut bine conexiunea, bye bye mufa din cauza asta recomand verificati bine conexiunile inainte de a turna rasina.

I know i suck la scris articole dar sunt cam frant de oboseala si nu voiam sa pierd ideea :)

Edited by OXiD
Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

Ce folosesc eu e siliconul, foarte bun dupa parerea mea, si in caz ca nu e facuta legatura bine, sau ceva de genu, nu e chiar dus totul, numai ca epoxy-u are avantajul ca prinde mult mai bine

Link to comment
Share on other sites

Exista un fel de mansoane dintr-un fel de cauciuc care isi micsoreaza dimensiunea la caldura.

parca varnish se chema sau heatshrink

 

cam toate cablurile mele sunt homemade si sunt destul de bunicele nu au zgomot sau ceva de genu asta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.