www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cresteri Salariale


Marius T
 Share

Recommended Posts

Salutare,

Uite imi veni si mie o intrebare in cap si o curiozitate...

Sa zicem ca lucrezi si iti mentii acelasi post in sensul ca nu iti schibi jobul sau nu estei avansat .a "vice presedinte " :) ..... Cam in jur de cat variaza o marire salariala anuala...... lucrezi un an .. si normal ar trebui sa ti se mareasca salarul pe langa rata inflatiei care aia fiind de 5% .... Deci cam cat este real si cam cat ar fi cineva motivat sa ramana in firma ... cu o anumita marire salariala...

Link to comment
Share on other sites

Guest packardb
Salutare,

Uite imi veni si mie o intrebare in cap si o curiozitate...

Sa zicem ca lucrezi si iti mentii acelasi post in sensul ca nu iti schibi jobul sau nu estei avansat .a "vice presedinte " :) ..... Cam in jur de cat variaza o marire salariala anuala...... lucrezi un an .. si normal ar trebui sa ti se mareasca salarul pe langa rata inflatiei care aia fiind de 5% .... Deci cam cat este real si cam cat ar fi cineva motivat sa ramana in firma ... cu o anumita marire salariala...

 

Depinde de firma ...o firma care plateste bine, ar trebui sa-l mareasca cu 50-100e ...(unele pe an, altele la 6 luni)

La firma la care lucrez (nu dam numele) cresterea e cu 50e/6 luni

Link to comment
Share on other sites

Cresterea salariala depinde de foarte multi factori, pe care incerc sa-i schitez jos:

1. tipul firmei (ABC sau companie serioasa cu cota de piata, in expansiune, multinationala, etc.)

2. tipul contractului pe care l-ai semnat, a job description-ului, a regulamentului de ordine interioara, alte intelegeri intre salariat si angajator

3. existenta unui sistem intern de plata a performantelor, evaluare periodica, recompense

4. salariul negociat sau nu dupa anumite scheme (a se vedea in vanzari fix +comision+bonusuri)

5. strategia de personal a firmei (s-ar putea ca in loc de marire de salariu sa-ti ofere alte bonusuri gen cursuri, asigurari, concedii platite in tari straine)

6. darnicia patronului/CEO/consiliu de administratie

7. Performante individuale deosebite ale angajatilor (ai inventat un nou sistem de nu stiu ce, ai facut contracte de 1 milion de euro, etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

O masura eficienta este sa te inscrii intr-un sindicat.

Acesta poate negocia un Contract Colectiv de Munca pe ramura, iar sindicatul trebuie sa fie afiliat la una dintre centralele mari - CNSLR, Cartel Alfa, Fratia etc.

De regula, pe patroni ii doare in cu... de angajat, pentru ca ei merg pe faptul ca individul nu isi cunoaste drepturile, habar nu are de Codul muncii si sta cu frica in san sa nu fie dat afara.

Situatia s-a mai domolit in ultima vreme.

Daca vrei, te pot ajuta cu sfaturi deoarece sunt implicat intr-o structura sindicala cu vreo 2000 de membri, majoritatea in presa.

Chiar eu m-am judecat cu statul pentru niste drepturi salariale si am castigat!

Si nu trebuie uitat, atunci cand semnezi un contract de munca, iti poti chema reprezentantul legal sa te asiste, ori lider de sindicat, ori un avocat.

Vremea negrilor pe plantatii a trecut, trebuie sa ne comportam ca atare.

Daca vrei amanunte, da un PM.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.