www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

My New Mini Guitar


MichiBass
 Share

Recommended Posts

Mika

 

Dupa multa lene am terminat de "restaurat" my new mini guitar, named "Mika".

Ati avut dreptate, multa munca, si nu sta acordata :) Deci a ajuns obiect de decor :) De fapt doar o cheie nu sta acordata (cand ajung la un anume punct, scapa, si coboara), insa problema mai mare este ca e greu sa pozitionezi pitch-ul, adica invarti de cheie 0.01mm, si-ti urca 2 semitonuri :) Am luat niste corzi mai vechi de chitara electrica, si daca ar sta acordata ar suna destul de bine, dar, asta e. Observati cum nut-ul si cheile sunt 100% handmade by me :(

 

Enjoy Mika:

 

Mika1-2.jpg

Mika2.jpg

Mika3.jpg

 

Ah, si v-am promis un sample, prima parte e funk style, si a doua e ca sa vedeti cum suna pe corzile mai groase. It's not in tune, I know.

P.S. Daca cineva chiar isi doreste chitara asta, pentru decor sau pentru copil, ca sa nu se atinga de Takamine-ul tatalui, voi fi dispus sa o vand in viitor...

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Mika

 

Dupa multa lene am terminat de "restaurat" my new mini guitar, named "Mika".

Ati avut dreptate, multa munca, si nu sta acordata :) Deci a ajuns obiect de decor :) De fapt doar o cheie nu sta acordata (cand ajung la un anume punct, scapa, si coboara), insa problema mai mare este ca e greu sa pozitionezi pitch-ul, adica invarti de cheie 0.01mm, si-ti urca 2 semitonuri :) Am luat niste corzi mai vechi de chitara electrica, si daca ar sta acordata ar suna destul de bine, dar, asta e. Observati cum nut-ul si cheile sunt 100% handmade by me :(

 

Enjoy Mika:

 

Mika1-2.jpg

Mika2.jpg

Mika3.jpg

 

Ah, si v-am promis un sample, prima parte e funk style, si a doua e ca sa vedeti cum suna pe corzile mai groase. It's not in tune, I know.

P.S. Daca cineva chiar isi doreste chitara asta, pentru decor sau pentru copil, ca sa nu se atinga de Takamine-ul tatalui, voi fi dispus sa o vand in viitor...

 

Chitara ta rules big time! Se vede ca ai bagat munca si ceva dragoste in ea, cheile, chiar daca nu tin tonul arata fain si is misto bibilite! Cum a mai spus cineva mai sus: sparge niste sacâz (colofoniu) - se gaseste la orice magazin de muzica si poate chiar si la librarii, fa un fel de praf din el si plimba cheile prin praful respectiv: se face frecare mare-mare si nu se mai dezacordeaza (asa usor B) ).

Felicitari pt munca depusa si pentru rezultat! A iesit super faina!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest cerber

Arise, forgotten thread, arise!

Pe o chitara din asta cu cheite mecanice :) si cu corzi de mandolina am invatat eu chitara ceva timp (smoke on the water si iron man). Mi s-a rupt "bridge-ul" si am facut-o string-thru ca apoi sa realizez ca nu am pe unde baga corzile avand mana prea mare ca sa intre prin gaura, asa ca i-am scos baza de lemn si am prins-o in suruburi... Suna foarte bine inainte si foarte dogit dupa (neavand cunostinte de rezonanta la vremea aia). Acum sta langa sora ei mai mare si cu corzi de nylon asteptand vara cand probabil vor face cunostinta cu peretii sau cu pamantul (sau poate o sa le pastrez, decorativ nu merge ca e sarit lacul de pe amandoua...)

 

Misto reabilitarea, suna bine... Eu i-as face niste pin-striping pe ea... eventual un paint job, dar ar fi prea costisitor pentru un obiect decorativ...

 

Great job!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Guest chitaristul_innascut

gest caritabil... :) frumos

 

 

la inregistrarea aia de pe youtube: ... :) that guy rule!!

Edited by chitaristul_innascut
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.