www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vise Si Chitare


Guest GB
 Share

Memorie, chitara, vis  

24 members have voted

  1. 1. Ati visat vreodata cum invatati sa cantati un cantec la chitara (sau alt instrument)?

    • Da
      12
    • Nu
      12


Recommended Posts

Salutare! Din nou un topic mai atipic... Scopul - chestii legate de licenta... De ce aici? Fiindca este mediul perfect.

Cantatul la chitara implica, printre altele, memoria procedurala. Acesta este un tip special de memorie, si este implicat si in alte activitati, de ex. scrisul. Dureaza ceva pana inveti sa scrii, dureaza pana ce exersezi, dar apoi totul decurge automat, fara prea multe resurse psihice implicate... La fel si mersul pe bicicleta. Dureaza pana inveti, dar pe urma nu mai uiti...

 

A invata sa canti (in general) la un instrument muzical presupune implicarea acestui tip de memorie. Invatarea unui cantec tine ceva timp, dar pe urma, cu cateva exersari, decurge automat, in timp nici nu te mai uiti la grif si te gandesti cu totul la alte chestii...

 

Conform anumitor informatii, eu consider ca in cadrul viselor (cand dormi) nu se produc procesari ale datelor din memoria procedurala (chestiunea e lunga si plictisitoare pt multi, nu o reiau). Cu alte cuvinte, probabilitatea de a visa ca exersezi scrisul in fazele incipiente (bastonase etc) mersul pe bicicleta, ca inveti sa canti un cantec la un instrument muzical este redusa (nu sa visezi ca il compui, sa visezi cum il inveti). Se prea poate sa gresesc, de aceea apelez la voi.

 

Majoritatea acelora de aici a trecut prin faza de a invata un cantec la chitara etc. Intrebarea este: a visat vreodata cineva cum invata sa cante un cantec la chitara (sau alt instrument)? Adica parti ale procesului de invatare (pozitie mana, primele miscari, repetare miscari, repetare pe timp etc...)

De aici se exclud:

- vise despre cantatul la chitara in general

- vise despre compunerea unui cantec

- vise "chinuitoare" cum ca nu poti interpreta cantecul dupa ce l-ai invatat (fiindca se poate sa fie vorba nu despre continutul memoriei procedurale ci despre alte chestiuni)

 

Eu unul nu am visat vreodata asa ceva (nici legat de scris, nici de mers pe bicicleta nici de nimic asemanator).

Mie mi se pare destul de ciudat, ca depui atat efort si totusi aceasta faza nu transpare in vis (explicatii ar fi multe)

Insa am nevoie si de parerea altora.

 

Multumesc!

 

p.s. pt cei interesati, procedura de chestionar nu e tocmai potrivita, pot exista multe cazuri, dar s-ar complica prea mult treaba

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Da, spre exemplu de vreo 2 nopti ma bantuie "Sweet Home Alabama" / Lynyard Skynyard.

Prin urmare a trebuit sa pun mana pe chitara si sa o invat si in realitate.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Daca vocea se pune ca instrument, atuncea da, am avut. Am visat ca ma invata profu' de fizica din vremea aia (care ma cam traumatizase) sa cant Kevin Barry, Gallipoli si Gibralter; culmea e ca tipu' ma sfatuise de bine, pentru ca io chifleam refrenele mai rau ca acuma.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri. Cam indecis votul :) , asta inseamna ca ar fi bine sa reevaluez si din alte perspective. :)

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.