www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Comandorul Hoisan


Guest soldatu'

Recommended Posts

te-ar mira sa afli, tinere, cam cum se stabilesc granitele intre curente si cine le stabileste, mai intai. sunt de acord ca urmuz scria proza absurda - dar asta nu e sub nici o forma consecutia logica a faptului ca ERA absurd (si viceversa). da' unde ai dreptate (dpdv wikipedia - care stii ca nu e exhaustiva, me hopes) ai. recunosc, m-am grabit. trebuia sa fiu mai explicit si sa mentionez reperele axiologice care m-au determinat sa citez (nota bene) apartenenta lui urmuz la suprarealism - e o polemica si pe undeva prin publicatia academiei (aia a noastra, bashita) despre asta. ask Nae Georgescu, e posibil sa-l gasesti cand si cand la terasa aia cu servicii de cacao a scriitorilor.

si uite ce este, io am aici doo probleme:

1. Tzara nu era absurd, era tampit sau impostor (stiu, ma repet, d'oh!).

2. Absurdul starneste voluptati idioate pasionatilor, opera lu' Tzara asta mai putin - la urmuz gasesti chiar si in "ismail si turnavitu" un fir director, lejer narativ, nu mai vb. de "palnia si stamate" sau cum kiloo meu ii mai spunea. evident, un text de factura asta nu suporta abordari hermeneutice decat de la fanatici, basisti icarofili :)) sau genii. nu se pune problema in cazul de fata.

3. (nu sari c-am zis doo pb) nu stiu la ce kiloo meu ma sexezi la cap cu tampeniile astea, ideea era ca mult- slavitii tai sunt, IMHO, cam bashiti muzicalmente, iar comparatia cu Tzara (al carui merit e ca a facut treaba aia primul, sau a strigat cel mai tare, sau era mai inalt) era numai ca sa realizezi ca nu se poate face muzica oricum (arta, ma rog).

pe un alt topic il trimiteam pe unu' la etimologie si tu ai intervenit, plin de suplete intelectuala, ca musca in anusul cabalinei, fara sa fi citit, probabil, postul, ca vad ca ai neshte mobila la mansarda (nu multa, dar nici mansarda n-o fi confort I). carevasilica, incearca sa vezi asemanarile, deosebirile si relatia de cauzalitate intre termeni, ca tot ti-au placut domeniile "umaniste" de activitate. pentru inceput incearca "lauta - lautar", geniule, dupa care intreaba tu, filosofica asa, care-i treaba cu chitara si muzica lautareasca.

sper sa nu ma dezamagesti si sa ai vreo replica de genul "lauta nu-i ca chitara si nici iarna nu-i ca vara".

in plus, ai sa realizezi, odata cu timpul si cu varsta, ca exista si alte chitari in afara de alea electrice.

pupa-te tu singur.

si nu mai fii asa categoric, ca nu e semn de eruditie...iar asta cu definitia suprarealismului ma trimite la amicul tau freud, macar asa, de chichi. te oftici. "Îmi place absurditatea controlatã" - cam cum se controleaza ABSURDUL (aia cu "absurditatea" imi spune multe despre tine, n-o sa crezi..)???

:)

 

Super tare post-ul tau si mai ales ultima fraza. Dar traiasca arta (cultura si ce o mai fi) contemporana, ca multi privesc, putini pricep. Dar ofera multe optiuni...de interpretare si aici e baiul cand fiecare zice cum vede....democratie, nu?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.