www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Clean Sound


Guest tumbstone
 Share

Recommended Posts

Guest tumbstone

Sal'tare ! Primul meu post pe forum ,prima mea intrebare idioata :) Ok ...am o electrica si o mare nelamurire .Inca nu am reusit sa obtin un sunet curat atunci cand cant pe corzi si asta pentru ca nu mi-am dat seama cum pot bara corzile pe care de abia am apasat.Daca ma poate ajuta cineva...ii voi fi recunoscator. 10x :)

Link to comment
Share on other sites

Sal'tare ! Primul meu post pe forum ,prima mea intrebare idioata :) Ok ...am o electrica si o mare nelamurire .Inca nu am reusit sa obtin un sunet curat atunci cand cant pe corzi si asta pentru ca nu mi-am dat seama cum pot bara corzile pe care de abia am apasat.Daca ma poate ajuta cineva...ii voi fi recunoscator. 10x :)

 

primul raspuns:

 

o intrebare? ... cand canti pe corzi? :) se poate si altfel? la acustica mai poti din cand in cand sa bati ritmul pe cutia de rezonanta dar la electrica?

 

Cred ca te referi la faptul ca electrica fata de acustica are sustain mai mare si din cauza poate suna putin murdar pana te obisnuiesti: incearca sa opresti cu podul palmei drepte corzile care vibreaza si n-ar mai trebui sa faca asta. Sau incearca sa de folosesti de degetele mainii stangi ca sa faci asta atunci cand corzile nu sunt alaturate si nu poti folosi palm muting-ul: coarda cea mai groasa se poate opri usor folosind degetul mare de la mana stanga, coarda cea mai subtire se poate opri usor cu degetul mic atunci cand nu iti trebuie si tot asa. Oricum daca pe clean ai problemele astea sa vezi cum o sa fie cand treci pe overdrive :( .

 

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
o intrebare? ... cand canti pe corzi? blink.gif se poate si altfel?

:))))) ce urat :)

Dak folosesti compul .... poate ii placa de sunet devina ... dak fol amp ... lol nush :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

primul raspuns:

 

o intrebare? ... cand canti pe corzi? :) se poate si altfel? la acustica mai poti din cand in cand sa bati ritmul pe cutia de rezonanta dar la electrica?

 

Cred ca te referi la faptul ca electrica fata de acustica are sustain mai mare si din cauza poate suna putin murdar pana te obisnuiesti: incearca sa opresti cu podul palmei drepte corzile care vibreaza si n-ar mai trebui sa faca asta. Sau incearca sa de folosesti de degetele mainii stangi ca sa faci asta atunci cand corzile nu sunt alaturate si nu poti folosi palm muting-ul: coarda cea mai groasa se poate opri usor folosind degetul mare de la mana stanga, coarda cea mai subtire se poate opri usor cu degetul mic atunci cand nu iti trebuie si tot asa. Oricum daca pe clean ai problemele astea sa vezi cum o sa fie cand treci pe overdrive :) .

 

Numai bine

 

Omul nu a avut o exprimare prea corecta..da...tu...

Cine te-a invatzat pe tine sa opresti corzile cu podul palmei sau cu degetul mare de la mana stanga? :)

 

P.S.Shitzi faza aia din filme..cu karata? Incearca sa opresti corzile cu partea laterala a palmei drepte (karata...la aia ma refer)pe partituri o gasesti inscrisa ca: "P.M................" si punctele reprezinta zona care se canta asa. Nu de alta dar daca tzii pana cu 2-3 degete(fiecare cum e invatzat)...nu ai cum sa ajungi cu podul palmei la corzi,incearca! :(

CU degetele de la mana stanga... (fara cel mare, asta sta numai pe grif nu are cecauta pe corzi) e mult mai geu sa faci asta.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest tumbstone
primul raspuns:

 

o intrebare? ... cand canti pe corzi? :) se poate si altfel? la acustica mai poti din cand in cand sa bati ritmul pe cutia de rezonanta dar la electrica?

 

Cred ca te referi la faptul ca electrica fata de acustica are sustain mai mare si din cauza poate suna putin murdar pana te obisnuiesti: incearca sa opresti cu podul palmei drepte corzile care vibreaza si n-ar mai trebui sa faca asta. Sau incearca sa de folosesti de degetele mainii stangi ca sa faci asta atunci cand corzile nu sunt alaturate si nu poti folosi palm muting-ul: coarda cea mai groasa se poate opri usor folosind degetul mare de la mana stanga, coarda cea mai subtire se poate opri usor cu degetul mic atunci cand nu iti trebuie si tot asa. Oricum daca pe clean ai problemele astea sa vezi cum o sa fie cand treci pe overdrive :) .

 

Numai bine

 

Mersi ...o sa incerc .M-am exprimat gresit la faza cu cantatul pe corzi . Daca spuneam solo de ex. intelegea toata lumea despre ce e vorba . My mistake ,data viitoare o sa incerc sa fiu mai explicit ! :)

Link to comment
Share on other sites

hmm BCRich tu vrei sa spui ca nu folosesti deloc palm mute?

 

ce-i drept ideea cu degetul mare de la mina stinga e cel putin fantasmagorica, iti imaginezi cita treaba dai incheiturii daca faci asta? o sa obosesti in 10 min cit ai obosi normal in 2 3 ore.

 

o solutie ar fi sa ai mai multa grija cind ridici degetul de pe coarda (fie pt ca trebeuie sa-l muti fie pt ca se incheie durata necesara sunetului respectiv) in prima varianta incearca sa nu faci pull off desprindel fara zbang( era sa zic fara impuls , d-ala de la fizica da mi-a trecut chefu) iar in a doua varianta ridical doar pina la limita in care mutezi coarda .

 

pare simplu in teorie, cu chitara in mina e mult mai greu :)

Link to comment
Share on other sites

pai:

1: prin podul palmei m-am referit evident la palm muting, ar fi trebuit sa spun si eu karata, sorry :)

2: degetul mare de la mana stanga in anumite pozitii poate fi foarte aproape de coarda cea mai groasa, depinde si cat de lungi ai degetele celelalte aici. Mie imi e usor asa cand cant cu bataie pe acorduri si vreau sa mutez mi-ul la un moment dat. Am dat doar o sugestie, evident ca daca lui ii vine incomod nu o sa faca asa :)

Link to comment
Share on other sites

In fine...

De unde a reiesit ca eu nu folosesc palm muting?

Trebuia sa desenez...

Nu e vorba de cat de lungi ai degetele...e vorba de cum e corect....oare cum treci de la acorduri la solouri? In loc sa fii deja cu mana unde trebuie tu ai degetul mare care opreste coarda...da...ciudat.

Daca vrei sa faci figuri si sa canti cu toate degetele posibile pe grif....nu te opreste nimeni, eu am zis cum e corect.

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Fac eu cumva un muting, nu stiu daca e corect, nici macar nu il fac constient, dar cand cant ceva riff sau solo pe distors, in asa fel tin pana incat cand trec la o coarda mai subtire mutez coarda care tocmai o lovisem cu degetul mare de la mana dreapta (ala cu care tin pana) (bineinteles daca vreau pot sa o si las sa vibreze), iar deseori cand trec la o coarda mai groasa o mutez pe aia mai subtire cu degetul de la mana stanga cu care apas tasta de pe coarda mai groasa... ei nu stiu cat de bine m-am exprimat dar sper sa intelegeti.

 

Mi se pare ca e mult mai simplu decat sa faci palm muting la un solo cand viteza e importanta :)

Edited by AnthraX
Link to comment
Share on other sites

se poate face la ori ce viteza...depinde cum vrei sa sune acel solo,palm muting inabushe putin sunetul, depinde si aici cat de mult le lasi sa vibreze.

Deci aici noi facem discutii...asta trebuie arat,asa se intzeleg multe din ceea ce scriem noi aici.

Deci,cauta pe cineva sa iti arate, live, cum se face,e cel mai bine asa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.