www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Af75


Guest Rhadoo

Recommended Posts

ce parere aveti de chitara asta http://www.thomann.de/de/ibanez_af75bs_jazzgitarre.htm sau http://www.zzounds.com/item--IBAAF75 ?

stiu k in general chitarile de genul asta sunt mai scumpe si de aceea ma intreb dk e buna..dk e sami iau electrica vreau chiatara asta pt k imi place fff mult designul.dk nu,imi iau acustica..credeti k la banii astia as gasi o chitara acustica mai buna(din punct de vedere calitativ)?

Link to comment
Share on other sites

meserie, ce gen vrei sa abordezi, ca scula e mishto, dar nu pentru orice gen de muzica??!!

una e sa dai in acustica si alta e sa dai in asta.

AF-ul n-o sa-ti sune "la rece" ca o acustica in vecii vecilor...hollow body-urile sunt construite asa pentru un sunet specific, DAR AMPLIFICATE..

fa si tu un efort si pune o intrebare mai specifica, mai clara, eventual detaliaza problema, ca nu s-a nascut (sau nu E pe rgc) cititori de ganduri la distanta.

asta daca ai nevoie de ajutor. daca nu, nu.

Link to comment
Share on other sites

meserie, ce gen vrei sa abordezi, ca scula e mishto, dar nu pentru orice gen de muzica??!!

una e sa dai in acustica si alta e sa dai in asta.

AF-ul n-o sa-ti sune "la rece" ca o acustica in vecii vecilor...hollow body-urile sunt construite asa pentru un sunet specific, DAR AMPLIFICATE..

fa si tu un efort si pune o intrebare mai specifica, mai clara, eventual detaliaza problema, ca nu s-a nascut (sau nu E pe rgc) cititori de ganduri la distanta.

asta daca ai nevoie de ajutor. daca nu, nu.

 

eu am citit pe anumite siteuri k poti aborda orice gen cu ea..bine oricum nu am de gand sa cand heavy metal si trash..ma intereseaza un blues,un soft rock,poate intro zi si jazz.

da,mam lamurit k nu merge neamplificata,nu asta e problema.eu imi puneam problema dk e o chitara buna sau nu..in sensul k chitarile de genu costa mult mai mult,de aceea imi pun problema asta.prin calitate ma refer la sunet bun,durabilitate(nu o sa mai am in curand 400 de euro),etc

Link to comment
Share on other sites

eu am citit pe anumite siteuri k poti aborda orice gen cu ea..bine oricum nu am de gand sa cand heavy metal si trash..ma intereseaza un blues,un soft rock,poate intro zi si jazz.

da,mam lamurit k nu merge neamplificata,nu asta e problema.eu imi puneam problema dk e o chitara buna sau nu..in sensul k chitarile de genu costa mult mai mult,de aceea imi pun problema asta.prin calitate ma refer la sunet bun,durabilitate(nu o sa mai am in curand 400 de euro),etc

poti aborda APROAPE orice gen cu un semi-hollow, iti spun asta pentru ca de ceva vreme cant cu un ibanez AS 73, care suna demential...chitara despre care vb tu e mai mult pentru blues si jazz. si cand spun blues, ma gandesc mai degraba la un jive mai 'otz, cum cantau sarbii de la Blues Family..

output-ul dozelor originale ibanez pentru modelele astea nu e fantastic, dar e ok pentru nivelul la care cred eu ca esti acum.

parerea mea e sa te duci spre un semi-hollow body si obtii mai multa versatilitate. design-ul e cam la fel, doar ca asta de care-ti spun e mai subtire (d'oh!)...e un ES 335 type (chitara cu care se juca clapton la cream).

nu insist pe subiectu' asta, pune manutza si intra pe harmony central si vezi ce mai zice unu' altu', cauta si alte site-uri pentru reviews.

IMPORTANT!!!!!!!!!! O CHITARA DE GENUL ASTA TREBUIE SA FIE PROTEJATA MACAR DE UN GIG BAG COMPETENT, DAR EU RECOMAND UN CASE...stiu ce patesc cand avem cantari in afara bucurestiului si trebuie sa inghesuim sculele intr-un golf II:))

si eu am un gig bag rockbag foarte bun...simti nevoia unui case, care e si ala vreo 85 de euro si nu se gaseste la noi.

bafta

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

IMPORTANT!!!!!!!!!! O CHITARA DE GENUL ASTA TREBUIE SA FIE PROTEJATA MACAR DE UN GIG BAG COMPETENT, DAR EU RECOMAND UN CASE...stiu ce patesc cand avem cantari in afara bucurestiului si trebuie sa inghesuim sculele intr-un golf II:))

 

nu-i asta o problema..miam facut o husa beton din niste cearceafuri mai vechi..

mersi mult

 

ps:sper k vati prins k am glumit cu cearceafurile:))

Link to comment
Share on other sites

deci k sa rezolv o data si pt totdeauna problema asta cu feedbacku la semihollow am mers azi pana la magazinu de muzica si lam rugat pe vanzator(care e si proprietarul magazinului) sami bage prin combo un johnson semihollow..JOHNSON..am bagat clean,distors si am dat volumu pana nu am mai putut sta langa boxe..nici un feedback!!!si era un jaf de johnson..ce ziceti?

asak mam hotarat...imi iau ibanez..nu af totusi,dar imi iau ag-ul

Edited by Rhadoo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.