www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitari Vorson


Guest AnthraX
 Share

Recommended Posts

Guest AnthraX

Vreau sa stiu daca careva ati incercat vreo chitara/bas Vorson (din cate stiu eu, is made in china), au magazin de desfacere in turda, deci rog cei de prin cluj daca pot sa dea o raita pana acolo...

Un site daca vreti... www.powerstate.ro

Si daca tot suntem aici cer info si despre ampurile powerstate.

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Lume, nu aveti chef de mers pana la turda... chiar ma tenteaza ampurile alea si is curios daca is bune de ceva sau suna ieftin...

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

@alex_omul: big deal ca esti in liceu... eu is numa clasa a 10a :)

cat despre ciuci, il astept cu nerabdare sa isi posteze opinia despre chitara sa

Edited by AnthraX
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

am cantat eu pe vorson..era model les paul ca al lui kirk.. era misto.comfortabila ca sa zic asa.mi-a placut griffu.avea actionu un pic cam mare dar era ok. suna bine bine.putin mai bine decat staggul meu de atunci :). gasesti vorson si pe www.mezzoforte.ro .

 

ca o parere finala:mi-a placut..mai ales ca modelul pe care am cantat era ieftin.

 

later edit: pe d'asta am cantat eu.tipul o luase cu 4 milioane de la unu.era in stare impecabila chitara cand a luat-o http://www.powerstate.ro/files/gitarok/gitarfix/edglpsb.htm

 

sa mai zic ceva despre chitarile vorson: am vazut ca au copie de explorer(mai rar...lasand la o parte copiile esp dupa explorer) si arata bine copia, in schimb copiile de SG si Flying v arata oribil

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest oteofil

eu sunt din cluj si am fost la magazin sa vad despre ce e vorba. nu pot sa zic decat ca e cel mai fain magazin de instrumente din cj. daca mergi la mc sau barock acolo sunt chitarele puse ca bibelourile, nu cumva sa le atingi; in schimb tipu de la powerstate super misto si poti incerca orice. cat despre calitatea produselor garantez ca la pretul ala nu gasiti ceva mai bun. si nu zic ca sunt proaste. eu am fost pentru ca eram curios de cum suna. tocmai mi-am luat un esp ex50 din strainatate si apoi am vazut modelul lor explorer cu tot cu accesorii la 700 de lei. am fost sa incerc si sincer nu prea am vazut diferenta (nu sunt profesionist deci evident ca o fi vreo diferenta intre ele dar pentru amatori e excelenta) si combouirle sunt meseriase pentru ca au multe reglaje care in mod normal nu prea le gasesti la combouri (reglaje de gen distors, gain,etc). combou-l pe care l-am incercat era 500 de lei la 40 de W si echivalentul la o marca de renume e peste 1500 de lei. deci eu zic ca nu merita sa platesti triplu pentru o diferenta calitativa care cu siguranta nu iti aduce sunet de trei ori mai bun. asta e valabil si pentru chitare. un singur lucru as reprosa, dozele cred ca sunt un pic cam proaste ca stai cu chiatra in mana fara sa faci nimic si numa vezi ca intra intr-o microfonie de necontrolat cu comboul (ceea ce esp-ul nu face). daca ignori aspectul asta totul e ok. eu oricum nu mi-as cumpara vorson pentru ca am dat pe esp tot 700 de lei (nu din romania), nu am combo la banii aia si toate accesoriile care ti le ofera la powerstate dar macar stiu ca e o chitara din top 10.

Link to comment
Share on other sites

astea sunt jucarii...daca esti incepator si nu stii sigur daca te vei tine de chitara, atunci da, poate ca merita sa iti iei asa ceva. atat powerstate cat si vorson sunt sub hora (lemnul, care nici nu stiu cat e lemn solid, ca despre doze nu avem ce vorbi...) sau un amplif fender, peavey, vox, la aceleasi specificatii. diferenta in bani e justificata. daca vrei chitara ok ia o hora daca ai bani putini, sau washburn, aria, squire/epiphone. iar amp...vox, sau peavey, sau fender.

Link to comment
Share on other sites

astea sunt jucarii...daca esti incepator si nu stii sigur daca te vei tine de chitara, atunci da, poate ca merita sa iti iei asa ceva. atat powerstate cat si vorson sunt sub hora (lemnul, care nici nu stiu cat e lemn solid, ca despre doze nu avem ce vorbi...) sau un amplif fender, peavey, vox, la aceleasi specificatii. diferenta in bani e justificata. daca vrei chitara ok ia o hora daca ai bani putini, sau washburn, aria, squire/epiphone. iar amp...vox, sau peavey, sau fender.

 

+1

Am fost saptamana trecuta pentru ca eram curios de un combo de 40W. L-am incercat pe un Vorson stratocaster. Amandoua, atat chitara cat si comboul lasa de dorit, insa recomand comboruile pentru incepatori sau pentru cei care nu au pretentii de trupe sau prestatii live, pentru ca sunt destul de ieftine si suna acceptabil (se poate repeta linistit pe ele). Ce mi-a placut insa e ca vanzatorul a fost foarte de treaba, mi-a incercat vreo 2 combouri, m-a lasat sa imi aleg orice chitara sa o incerc pe combo (am cantat doar pe un strat), ba chiar a mutat vreo 3 combouri de 40W ca sa ajunga la unul de 35W de care eram curios, care era exact sub, desi i-am spus ca nu am nici o intentie sa il cumpar acuma. In astfel de magazin ti mai mare dragul sa intri, nu ca in alte magazine din Cluj (nu dau nume, dar cei din Cluj stiu despre ce vb) unde vanzatorii sunt cu nasul in tavan si se comporta de parca ar fi batman... dar asta deja e offtopic :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.