www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eq Bass Activ


punkbass
 Share

Recommended Posts

Salut! Am un bass Samick activ de prin anii 90' . Astazi vreau sa-i schimb potentiometrele si jack-ul de in, urmand ca in viitor poate fac rost de o electronica mai ok.

 

Sau mai bine zis, asta vreau sa aflu daca va dati seama, daca e ok ca si constructie, sau e un rahat (scuzati expresia).

Ce ma uitam eu pe ebay (nu vreau o investitie enorma) ar fi asa ceva: http://www.ebay.com/itm/Belcat-2-Band-Active-Bass-Guitar-EQ-Equalizer-Preamp-Circuit-Pickup-Black-/151616179323?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item234d074c7b

Deasemenea, ce anume fac switch-urile din preajma potentiometrelor, pentru ca unul taie sunetul, iar celelalte doua nu fac absolut nimic, sunetul ramane la fel.

 

Va salut!

 

post-10855-0-85716400-1426246682_thumb.jpg

post-10855-0-18833300-1426246685_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

pana la urma,care e ideea din spatele topicului? Daca isi face treaba ok si esti multumit,eu zic ca e ...ok,nu? 

in legatura cu cel de pe ebay,s-ar putea sa dai banii pe el si sa vezi ca e la fel de bun ca cel care il ai deja,plus ca ala e capsulat,deci daca se arde ceva,il arunci la gunoi,pe cand astalalt se repara lejer 

eu te sfatuiesc sa il pastrezi pe cel care il ai deja,sa nu dai banii pe altul-daca merge,de ce sa il schimbi?

in legatura cu switchurile,fara o schema e destul de dificil sa iti dai seama ce scop au alea acolo :) s-ar putea ca celelalte sa fie bright switch sau ceva asemanator,care iti modifica sunetul destul de subtil

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Care ar fi firul de + din combinatia de jos? 

 

SI cum se mufeaza pana la urma un belcat? am inteles ca + ul de la doze pe mijlocul potentiometrului dublu MN500K, iar minusul lipit pe spatele potentiometrului de ton B500K. De asemenea mai sunt si 2 pot-uri A20K, mai mult ca sigur ala e eq-ul. 

 

Daca cineva a mai avut experienta, as fi recunoscator!

post-10855-0-04997900-1430249222_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-10855-0-77981800-1430330723_thumb.jpg

 

Bun, acum, chinezul scrie asa la descriere pe site: 

 

"This is wired as a 2 pickup system. The battery wires to the black and red wires on the belcat board. The positive from the pickups wire to the center posts on the double stacked pot and the grounds wire to the housing on the tone pot. ????Tone cap is preference and not needed, but can be wired to the center post and housing on the tone pot.????? This is how I wired mine and it seems to work fine. There might be some fine tuning needed depending on set up.
the tone post had the double hook up on it."

 

Ce inteleg eu: Semnalul de la doze, respectiv firele albe, le leg pe mijlocul potentiometrului dublu care este balansul (selectorul dozelor [P, ambele, J]) dar masa o lipesc pe spatele volumului? Sau care ar fi tone pot? eq-ul de inalte/joase?

 

Ce nu inteleg am colorat cu rosu. 

 

Iti multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.