www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Chitară Clasică


Cristi V.
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Dispun de un buget de 1500 lei și vreau să achiziționez o chitară clasică cât se poate de rentabilă în banii aceștia și am nevoie de ajutorul celor mai pricepuți pentru a mă îndruma să fac o alegere înțeleaptă. Din ce am mai citit, am înțeles că Hora Regun SM 20 este o chitară destul de bine primită. M-am gândit la modelul electroacustic cu EQ Fishman, ce se găsește la 1300 lei.

 

Sunt persoane care au cântat pe această chitară și care pot să vorbească despre calitățile sau neajunsurile stimatei? 

Îmi puteți oferi o alternativă în bugetul amintit?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut,

 

Problema cu chitările românești este că niciodată nu au fost verificat înainte să iese din fabrică...

Știm că esența lemnului, calitatea lacului sunt elementele de bază pentru o chitară bună, apoi vine priceperea, iscusinta, tradiția, firma și lutierul.

Desigur o chitară  de lutier costă, dar nici nu se compară cu una obișnuită. Eu consider că o chitară de lutier să folosească cei care din asta trăiesc.

Experienta  mea personală este că o chitară clasica din lemn masiv "buherita" isi pierde din ton, nuante daca nu a fost special asa construita. De acestea mai greu gasesti pe piata romaneasca. 

Vreau sa te atentionez, ca si din pick upurile Fishman sunt o droaie.

Daca cauti serios atunci sunt Fishman speciale pentru clasica: Classica III FISHMAN, Classica Blend FISHMAN, sau cel mai special Prefix Pro Blend Fishman. E astea deja se masoara in euroi grei, zic eu recomandate pentru cei care din asta traiesc:)

Pentru hobby desigur merge Hora Regun SM 20, desigur daca nu ai prea multe pretentii. 

Nu demult am avut ocazia de a incerca multe chitari de la firma de sus, si din pacate nici una nu ma sadisfacut. Ori probleme de claritate ori probleme de ton. 

Pana la urma am ajuns sa ma conving, ca chitarile clasice spaniole sunt de cele mai bune. Adevarul este ca spaniolii au traditie in asta... 

Eu folosesc de aproape 20 de ani o chitara spaniola Esteve si sunt foarte sadisfacut de ea.

La banii care ii ai, poti avea o chitara spaniola sadisfacatoare, la procurarea careia pot sa te ajut si eu.

 

Marca Esteve: Modelul  6PS 

Fata: Cedru

Eclisa si spatele: Palisandru Indian laminat

Gatul: Mahon african

Tastiera: Palisandru Indian

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Îmi dau şi eu cu părerea, umilă de altfel, neavând ocazia să încerc o gamă variată de chitare.

Deţin totuşi un Regun şi pot spune că are un sunet "plăcut", cald şi plin.

La link-urile de mai jos, autorul blogului laudă foarte mult acest model şi sînt şi nişte video-uri pentru a-ţi face o idee despre sunet.

http://mariuscruceru.ro/2010/09/14/regun-sm-20/

http://mariuscruceru.ro/2011/01/13/double-top/

Foarte important zic eu, este că instrumentul este din lemn masiv. Mai trebuie să te întrebi din ce vrei să fie faţa chitarei (cedru, molid, etc), lemne cu nuanţe diferite de sunet.

Şi în ultimul rând dar nu fără importanţă şi nu că nu ai şti lucrul ăsta, dar nimic nu se compară cu încercarea personală a  instrumentului. (cum sună, cum se simte în mână, cât de uşor se cântă). Mai bine petreci ceva timp şi umblătură prin magazinele de instrumente şi în final să faci o achiziţie de care să fi mulţumit, decât să te grăbeşti şi să-ţi pară rău ulterior. Nu degeaba există expresia "gusturile nu se discută"

Închei cu un exemplu lungul meu mesaj, care sper să ajute în vreun fel.

Cu mai mult timp în urmă am vrut să-mi cumpăr un pian digital. Am studiat pe net ce zice producătorul, am citit cât mai multe recenzii şi încântat de faptul că îmi cumpăra pian m-am dus la un magazin într-un oraş apropiat unde aveau marca asta să văd instrumentul la prima mână. Care-i finalul poveştii: Nu mi-am mai luat pian.

Concluzie: Mergi în magazin şi probează instrumentele pe care le ai în vedere.

 

p.s. sper să auzim veşti bune

Edited by Praise Him
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.