www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

sFaturi pt efect de solo


Guest
 Share

Recommended Posts

Am un digitech si vreu sa imi fac un distors fin dar care sa fie destul de puternic sa imi amplifice A.H.-urile si P.H. urile. Eu am incercat cu un distors de highgain si inalte la maxim, medi la 6, si basul in jusr de 0, compresor puternic. Dar suna prea dur pentru ce vreau sa fac eu. Stiti cumva vreo solutie??

Link to comment
Share on other sites

incearca un preset din asta:

-in primul rand taie mediile pana intre 0 si -4

-la medii baga 2 sau 4..incearca si tu

-basu lasa-l la 0

la compresor:

-sustain lasa la 75

-attack-ul 60

-level 55

Drive-ul la distors lasa-l pe la 65 si tonul pe la 5.

iar in rest joaca-te si tu pana iti place...spor la treaba :)

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

cum s incep...NU taia mediile! parerea mea e ca sunt cele mai importante pt efect solo.

lasa-le undeva intre +5 si +10

bass dupa gust intre +2 si +5

inalte (acum depinzand si de efect...sa nu bazaie&shit) intre -5 si +5

 

eventual poti sa adaugi un pic de spice cu un delay/hall

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum merge digitech-u asta.. dar oricum din eq sta totul

gain- doar din simulatorul de amp.. mai mult de 15% nu are rost pt harmonice, iar distorsiunea o scoti din compresor sau din limiter...

 

in plus nu uita ca mediile sunt cele mai importante frecvente pt o chitara.. i-ai taiat mediile i-ai taiat sufletul :) incearca sa nu fii peste inalte cu mai mult de 5 db la medii...

 

iar pt un crunch bun de blues iti recomand bass la nivel cu mediile si inaltele mai joase cu 30% decat mediile si-sau basii... caci spank-ul il scoti cu doza de la neck si din compresor (recomand sustain spre 0 si atack spre 30%)

 

Eu pe un ton dinasta am cantat aseara in concert si a sunat masa cu eq-u din amp neutru.. si e un ton care poate fi scos pe orice.. chit ca-i gt6 sau digitech.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu as folosi prea mule efecte cum ar fi compressor ,limiter.As folosi distorsul cel mai present dintre care le ai pe procesor,as lasa reglajele aproximativ la 0 si bine inteles ceva delay si un reverb Plate daca suna bine.daca incarci tonul prea mult ,posibil sa obti un sunet strangulat aruncat undeva in spate.Distorsul reglat la minimul de fortaj pana in punctul unde ai ceva sustinere.poate ca nu suna asa bine cintand singur dar vei fi surprins pe o imprimare ce prezent suna sau chiar live cu o trupa.Sunt deacord cu tipul care a spus sa nu>ti tai mediile.Ghitara are fregventa de medii inalte si acolo raspunde cel mai bine.

Link to comment
Share on other sites

uitat sa spun ca am digitec rp200. copresorul are doar tip(fast solw si medium) , amount si gain.

mersi mult. Mia folosit

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.