www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara electrica+amp]V-tone Pack


blakk
 Share

Recommended Posts

-Nume echipament: V-tone Pack..., adica o chitara Behringer, un amp V-TONE GM108 (tot Behringer) si alte cateva balarii: pene, cablu, o carpa caruia ii zic ei husa..., si cam atat.

-Pret: In jur de 4.5 - 4.8 milioane

-De la cine: Se gaseste pe la Senia sau pe la cine si-a mai luat teapa cu asa ceva

-Caracteristici: Nu vreau sa ma intelegeti gresit. Este un beginners pack de la care.., judecand dupa pret nu prea ai la ce sa te astepti. Parerea mea e totusi ca nu e bun nici macar pentru cei mai begineri si eu unul nu as lua asa ceva nici daca mi s-ar oferi bani. Tin sa fac acest review (desi a mai fost facut unul pe aceeasi tema) pentru ca stiu ca sunt foarte multi care se inteapa cu astfel de pachet "all in one"

In fine...

CHITARA:

E o sipca ordinara facuta din placaj, dar cel mai si cel mai deranjant este ca din 100 de chitare de-astea 99 falseaza..., si destul de naspa. Adica tre sa fii foarte norocos sa gasesti una care sa nu falseze. Cheitele nu tin si astfel chitara se dezacordeaza destul de usor. Chitara are un bridge vintage care teoretic ar trebui doar sa coboare nota, dar este facut atat de prost incat daca tragi un pic m-ai tare te-ai ales cu un "floyd"

Inbusurile de setare a actiunii ( ma refer la mecanismul care coboara/ridica corzile) sunt facute dintr-un material care se rupe efectiv. Adica eu am incercat sa strang un pic unul si s-a crapat imediat. Ca orice copie stratocaster are si doua butoane de ton pentru dozele neck si middle.., dar sunt de forma pentru ca nu se intampla nimic daca le rotesti..., se intampla de fapt dar e insesizabil.

 

-Cum suna/cum se comporta: Dozele sunt very very low output..., si nu au nici un fel de claritate (adica nu prea se intelege ce canti). Nu mai pun la socoteala ca zgomotul de fond al chitarei asteia acopera semnalul util din doze. In privinta comportamentului "beneficiezi" de un superb fretbuzz.., care daca nu ar fi asa mare nu m-ar deranja atat de mult, dar la chitara asta ca sune cat de cat trebuie sa lovesc corzile foarte incet, si nici asa nu scap de fretbuzz. Nu am avut probleme cu manevrabilitatea chitarei asteia (na ca am zis si ceva de bine), da nici nu am incercat cine stie ce cu ea.

 

Sa zic cate ceva si despre AMP:

 

Eu unul chiar am fost surprins de acest amp. Adica nu ma asteptam la un marshal pe lampi dar ma asteptam macar la un amp clasic pe tranzistori (de genul din etajul de preamplificare intra un semnal mai mare in etajul final producand un sound distorsionat) sa macar la un clean decent.

Behringer in stilul clasic "chinezesc" au incercat sa ingesuie 30 de sound-uri intr-o jucarie asa ca au facut o amplificare modelata digital care nu suna orice i-ai face.

Are un eq pe trei benzi destul de prost, un buton de drive care doar il face mai zgomotos, si niste "knoabe" care modeleaza diferite sound-uri. Clean-ul cel putin ar putea sa se numeasca dirty. Mai clean suna intrarea de CD. Asta pentru ca si cleanul normal este modelat digital.

 

In fine nu mai insist si inchei aici pentru ca e inutil. Eu am avut mai multe experiente cu scule Behringer (inclusiv mixere de studio) si nu vreau sa mai aud de ele. Nu am avut V-amp pana acum dar nici nu vreau.

 

-Parti bune/Parti rele: nu prea imi place nimic la sculele astea.

-Impresie generala plus o nota de la 1 la 10 : as zice un unu cinstit :)

In fine... peace out

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Deci sunt total de acord cu tine...teapa asta am luat-o, din nefericire, si eu. Singura diferenta intre sculele mele si cele descrise de tine este ca eu am luat un pack Vintager. Adica amplificatorul este un AC108...cu GM108. Desi scrie pe el "tube amplifier" ii un amarat de amplif pe tranzistori cu o lampa de 4 euro in etajul de preamplificare. Distorsul suna cat de cat...dar are un buzz de iti vine sa-l arunci pe geam.

Cat despre chitara, nu am probleme cu ea...cred k a dat norocul peste mine de am nimerit-o fix pe aia care suna bine....:) din cele dintre cele 99 care suna ca niste lopetzi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.