www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Intonatie!


tavisays
 Share

Recommended Posts

Salut! Am si eu o problema si sper sa o rezolv daca ma puteti ajuta cu un sfat. Am un bass clasic si am vrut sa-l intonez, dar nu merge coarda A. Sa va descriu problema: Am inceput prin a acorda bassul in standard E, apoi am inceput sa-l intonez, numai coarda A face probleme. Cand incerc sa reglez intonatia pe tasta 12 si apoi cant coarda pe liber imi suna dezacordat si o acordez din nou de la cheita si apoi iar verific intonatia pe tasta 12 si iar nu suna bine... iar setez intonatia si tot asa... procesul se repeta pana ajung cu acel sadlle pana la surub. Folosesc un tuner de pe net, conectez bassul la pc si asa il verific. Nu stiu care e problema si cum as putea sa rezolv. Ce credeti ca ar trebui sa fac?

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Am schimbat corzile si cred ca nu mai am acasta problema sau poate nu am reglat eu bine din bridge. As vrea sa te mai intreb ceva Eugen, ca nu vreau sa mai deschis alt topic pentru o intrebare banala... As vrea sa-mi cumpar o pedala de efecte pentru bass, dar nu stiu sigur daca se potriveste alt alimentator la ea. Pedala e un Behringer Ultra Octaver UO300 si pe net scrie ca se alimenteaza cu alimentatorul Behringer PSU-SB DC. Se poate folosi si alt alimentator care sa respecte cei 9v, 100mA si conectorul de 2,2?

Link to comment
Share on other sites

se poate folosi alt alimentator dar sa fie cu minusul pe mijloc, si sa respecte restul cerintelor. am alimentat si eu o pedala behringer cu un alt alimentator o vreme

la ce minus te referi? Nu prea ma pricep foarte bine la alimentatoare.. sau sa o alimentez cu baterie reincarcabila de 9V?

Link to comment
Share on other sites

la ce minus te referi? Nu prea ma pricep foarte bine la alimentatoare.. sau sa o alimentez cu baterie reincarcabila de 9V?

 

E vorba de polaritatea in jack-ul de alimentare (+/-). Alimentatorul folosit trebuie sa fie de curent continuu si e foarte importat sa legi plusul la plus si minusul la minus. Altfel, daca pedala nu are protectie, probabil o vei arde.

 

zsp7C.png

Link to comment
Share on other sites

 

Poti dar e valabil acelasi lucru, trebuie sa pastrezi polaritatea, plus la plus si minus la minus.

pe alimentator scrie daca e de curent continuu? adica ar trebui sa scrie dc sau upc? si cum imi dau seama de polaritatea jackului? scuza-ma, dar sunt cam noob.. daca nu reusesc, atunci o sa incerc la o baterie de 9V...

Link to comment
Share on other sites

Pe orice alimentator ar trebui sa scrie daca da curent continuu sau alternativ. In cazul tau, PSU-SB e de curent continuu (DC) si are minusul in mijloc: http://www.behringer.com/EN/Products/PSU-SB.aspx

Exista niste adaptoare de la bateria de 9V la jack. Nu stiu de unde se pot cumpara, banuiesc ca de la magazinele de electronice. Daca nu, in caz ca stii sa tii un pistol de lipt in mana ti-l poti face si singur. Asa arata:

 

9_volt_battery_snap_to_2.1_mm_DC_adapter

 

Iar alimentatorul de priza poate avea si mai mult de 100mA nu-i problema (sa nu aiba mai putin). Importanta e tensiunea (9V).

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

N-am stiu daca pedala are loc de baterie. In cazul asta, ce rost mai are intrebarea ta?

 

asta inseamna ca daca nu gasesc un alimentator cu toate aceste cerinte, pot incerca cu o baterie de 9V?

 

Daca desfaci capacul de la telecomanda de la TV si vezi ca are loc de baterii, te mai intrebi daca merge cu baterii? :)

 

'Toate aceste cerinte' sunt doar una: tensiune de 9V. Curentul trebuie sa fie de minim 100 de miliamperi (putin probabil sa gasesti un adaptor de curent mai mic). Iar polaritatea e aia care e. Daca nu e conforma cu cea ceruta de pedala (firul de minus legat in mijlocul jack-ului), tai cablul si legi firele invers.

 

Faza cu minusul nu ma duce capul sa ti-o explic mai bine decat am facut-o deja. Curentul vine pe 2 fire. Continuu inseamna ca are '+' si '-' iar daca le legi invers face poc. Alternativ inseamna ca nu conteaza, poti lega firele oricum. Exact ca la priza unde nu conteaza cum bagi stecherul.

 

Daca inca mai ai intrebari, cumpara adaptorul de pe ebay ca dai foc la casa si n-are rost :)

 

Bafta!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

M-am gandit ca nu are rost sa incarc bateria tot timpul(nici nu stiu cat ar tine de mult) si mai bine folosesc un alimentator. Pedala inca nu am cumparat-o, dar scria pe net ca merge cu alimentator si baterie de 9V. Mersi frumos pentru explicatii si sfaturi! Daca mai am ceva de intrebat, atunci o sa revin.

 

Vreau sa mai spun ca am un alimentator care cred ca s-ar potrivi, cu polaritate la alegere, la fel si tensiunea, dar jackul cred ca e prea mic... exista adaptor pentru tipul asta de jack?

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Salut.

Chiyara este yamaha rgx121 z cumparata de noua.

Acum i-am schimbat pentru prima data corzile. Am pus 9_42 , insa am o problema cu intonatia.dupa ce am schimbat corzile , cu ajutorul tunerului pe care il am si anume tenson gt40 acordez coarda e groasa,pe tuner imi afiseaza ca e acordata si afiseaza e6. Cand vreau sa setez intonatia la fretul 12 apasat pe coarda e groasa tunerul imi afiseaza e1,

Nu ar trebui sa afiseze tot e6?

Am umblat la saddle, am intins coarda pana la maxim dar tot degeaba,

Asa trebuie sa afiseze?

La celelalte imi afiseaza astfel

E subtire e1 si pe fret 12 tot e1

B afiseaza b2 pe fret 12 tot b2

G la fel g3

D tot asa d4

A5 acordata si pe fret 12 tot a5

Ma gandeam ca si pe egros trebuie sa fie e6 acordata si e6 pe fret 12, nu e1.

Multumesc de ajutor

Edited by 6ths3ns3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.