www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

pedale home made


vaxe
 Share

Recommended Posts

Este ceva zgomot de fond, e adevarat, dat fiind ca are high gain; am pus in intrare un BC173B, cu zgomot de fond mic, dar se simte totusi, mai ales la volum mai mare; insa distorsul e puternic, si pe semnal oricum nu se cunoaste. Dupa big muff pot sa vin cu G2-ul, pt. noise reduction, si e OK.

Oricum, faptul ca are ceva "fâsâit" face parte din farmecul analog-ului, nu ? :)

 

Cred ca voi trece la un Dallas Arbiter Fuzz Face si apoi un Tube Screamer ...

Am un prieten bun ghitarist foarte bun Bujor Hariga , eu m-am lasat el continua cu construirea distorsionatoarelor , nu prea are timp ar fi util sa-si scrie si el observatiile.I-am dat multe componente sa construiasca omul daca are chemare .

 

ce mi-a zis el , o problema cu EFT-urile ca au deriva termica mare , el a rezolvat cu bias reglabil extern plus termistoare.

 

in loc de BC173 ..??? ..BC413 SE PUNE !!! I-am dat BC413 scos din magnetofon dezactivat , precum si tranzistoare din scule profi , alese de fabrica cu zgomot mic si amplificare mare.

Pedalele de fabrica sunt construite in primul rand urmarind pretul de fabricatie si se rezolva totul cat mai ieftin !

 

Eu nu am mai facut cu germaniu , dar un lucru pot spune ...sa se construieasca un buffer " super repetor pe emitor" FET+BC413 apoi ataci u tranzistor cu germaniu cu semnal mare deci nu mai trebuie sa amplifice prea tare ca sa intre in saturatie. Eu folosesc diode antiparalel combinat GE si Si pentru a avea asimetrie inbogatind continutul de armonice.

 

Practic am construit un buffer preamp+EQ pe trei cai pentru doza piezo , acesta al folosesc si ptr distors cu diodele respective cand vreau un "vintage tone"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten bun ghitarist foarte bun Bujor Hariga , eu m-am lasat el continua cu construirea distorsionatoarelor , nu prea are timp ar fi util sa-si scrie si el observatiile.I-am dat multe componente sa construiasca omul daca are chemare.

 

Cred ca am primit si eu schema "ton lung" de la Bujor Hariga in urma cu ceva ani buni. Eram incantati de sunetul "Tom Scholtz"... Oricum topicul asta mi-a trezit o usoara nostalgie. Schemele astea de pe http://www.schematicheaven.com/effects.htm erau aur pe vremuri.

Felicitari pink_floyd_rose ptr ambitie.

Daca am sa gasesc schema aia desenata cu pixul am sa o scanez si am sa o postez aici.

 

ntt

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am primit si eu schema "ton lung" de la Bujor Hariga in urma cu ceva ani buni. Eram incantati de sunetul "Tom Scholtz"... Oricum topicul asta mi-a trezit o usoara nostalgie. Schemele astea de pe http://www.schematicheaven.com/effects.htm erau aur pe vremuri.

Felicitari pink_floyd_rose ptr ambitie.

Daca am sa gasesc schema aia desenata cu pixul am sa o scanez si am sa o postez aici.

 

ntt

 

Multumesc pt. felicitari, chiar imi place sa mesteresc la efectele astea, plus ca e si satisfactia sa vezi ca suna bine dupa ce termini si a si iesit :). Pe de alta parte, unele efecte oricum nu se gasesc pe la noi, iar alte chiar au un pret maricel, asa ca nu cred c-o sa dau, acum cel putin, milioane pe o padala care nici nu stiu daca suna cum vreau eu, cind pot sa le fac si singur, bine ca e plin internetul de scheme :)

O sa ma coste max. 2-2.5 mil lei vechi sa fac vreo 5 efecte pe care mi le-am propus, dupa calculul meu, incluzind si carcase cumparate din comert, de genul celei mai sus mentionate, adica si cu look. M-am gindit la un moment dat sa le pun pe toate in aceeasi carcasa, ca un fel de pedalboard all inclusive :), ar fi mai usor de executat/gasit carcasa, si atunci ar fi si mai ieftin.

Nu prea am timp, asta-i problema ...

Link to comment
Share on other sites

TS-ul merge brici, zgomot de fond chiar neglijabil, si datorita modului cum am pus potentiometrele direct pe placa, adica fara fire - mai putin brum; ajuta si la fixarea finala, placuta va sta pe ele. N-am butonat prea mult la el, dar pare OK cu sound-ul, un distors foarte "curat" si o plaja mare de tonuri.

 

Cred ca pt. Ibanez am sa fac o exceptie si sa-i cumpar o carcasa din comert, am gasit pe la 25,1 RON din aluminiu cu tot ce trebe.

 

Chiar vroiam sa te intreb daca n-ai probleme cu brumu din cauza potetiometrelor (cel de tot mai ales).Felicitari pt TS!E lucrat foate bine.Si sa sti ca la cum suna merita sa-i cumperi un 2pdt si o carcasa.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa termin "tutorialul" cu TS-ul 808, negasind cutie adecvata (CEL MAI GREU LUCRU E ASTA, repet), am clocit o solutie pentru a rezolva cumva problema. Si cam asta e cea iesit (copii, nu faceti asta acasa, ca mine, ca e greu tare si munca multa, in fine ...):

post-3928-1170619460_thumb.jpgpost-3928-1170619483_thumb.jpg

post-3928-1170619506_thumb.jpgpost-3928-1170619531_thumb.jpg

Exceptind "pictura" carcasei, care m-a secat, mai ales din lipsa de vopsea corespunzatoare si colorant, si deasemeni inscriptionarea care am facut-o asa, ca sa fie, la viteza, sunt multumit de rezultat, cu putina indulgenta seamana cu o pedala de fabrica, zic eu.

Mentionez ca scopul a fost totusi buget MINIM, si asa am si facut, daca bagam bani in spray-uri de vopsea si alte accesorii ca sa arate chiar profesional, n-ar mai fi avut haz :) ...

Deasemeni, pt. folosinta proprie si anume exclusiv in casa, carcasa si bypass switch-ul adoptate de mine convin foarte bine. Pentru cine vrea sa "sara" pe ea pe scena ... nu stiu, poate ar trebui o o carcasa metalica solida, eu n-am gasit nicaieri.

 

@necro: cum am zis, acum c-am si bagat efectul in carcasa, nu am brum deloc ... e bine :).

 

P.S. Spor la treaba, care e interesat, eu am sa continui da' nu va mai plictisesc decit cel mult cu rezultatul final.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest vicelord

si eu ma mai bag din cand in cand la facut ceva montaje....

efecte pt chitara mai putin dar se fac si alea...

 

daca are cineva nevoie de cablaje realizate practic pt montaje sau de montaje finisate ii stau la dispozitie

 

regards

Link to comment
Share on other sites

Bine asa!Extrem de misto!...si bine inteles ca o sa te intreb de unde ai luat comutatoarele 2pdt :) .Carcasa la TS imi pare a fi din textolit placat cu cupru!Asa e? :) ...oricum foarte tare!

Link to comment
Share on other sites

Bine asa!Extrem de misto!...si bine inteles ca o sa te intreb de unde ai luat comutatoarele 2pdt :) .Carcasa la TS imi pare a fi din textolit placat cu cupru!Asa e? :( ...oricum foarte tare!

 

Da, asa e, dar e sticlotextolit dublu placat si pot sa-ti spun ca e foarte rezistenta, oricum nu poti sa apesi pe ea mai tare decit suporta intrerupatorul B) . Ia o bucata dublu placata de 12x7 cm cam cit au cutiutele si incearca s-o rupi in mina sau cu piciorul ... daca reusesti esti tare :) !

Fuzz Face-ul l-am scapat deja de vreo 2 ori pe parchet si covor din picioare, si n-are nici pe dracu' ... pentru mine ansamblul e perfect :) .

PS. comutatoarele sunt de pe la un magazin de aici ... aveau si pe e-piese, dar nu mai vad acum.

Link to comment
Share on other sites

Guest JordyLaForge
Sa v-o spun p-aia buna, si eu am aceleasi scheme, MXR si CryBaby... MXR-ul l-am facut deja, cu toate ca originalul folosea diode cu Germaniu 1N270, eu n-am gasit pe nicaieri in Bucuresti, dar mi-a spus cineva sa incerc si la I.P.R.S in Baneasa. Oricum, i-am pus 1N4148 cu Siliciu, si crede-ti-ma, suna bestial :) . CryBaby, acolo e o mica problema, e la un moment dat in schema o bobina cu miez de fier de 660mH, e mai greu de construit. Dar totusi, cablajul vreau sa-l fac zilele astea. Voi pune un post daca imi iese :) . Ideea este urmatoarea, trebuie experienta in domeniul electronicii ca sa poti face asa ceva. Nu orice amator isi poate creea singur efectele. Dar nu pot spune ca trebuie sa fii cine-stie ce expert. Cu cateva cunostinte medii din electronica iti poti face efecte de sta matza-n coada. Apropo, in MXR Distorsion+ vezi ca un potentiometru de 1M. Toata lumea a luat teapa cu ala, e prea sensibil. Merita incercata o valoare mai mica, de genul 100K. Ala e potentiometrul de "Distorsion". Pese se pot gasi in Bucuresti, in mare parte la magazinele de pe Str. Maica Domnului, sector 2. Oricum, daca vrea cineva sa-si faca singur, bafta! :)

 

 

 

Bobina respectiva pentru cry baby poti sa o iei dintr-un eq romanesc vechi 2x10 benzi (alea argintii facute de electronica industriala). Eu de acolo am scos bobina si a mers foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Schema de compresor pentru bass pune cineva ? Eu am cautat si n-am gasit :) ... ma costa al dracu de mult sa dau banii pe doua pedale amarite ...

aprox maxim 100 Ron compresor de bas Behringer , daca nu folosesti "tonul" deschis ptr slap atuncea e destul de OK ptr bas.L-am incercat ptr chit dar nu se poate pune inainte de distors caci are un fasait pe inalte .Ptr bas e OK.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Reissue: (Ibanez) Tube Screamer si prietenul lui, (Dallas Arbiter) Fuzz Face, final version.

post-3928-1172000165_thumb.jpgpost-3928-1172000213_thumb.jpg

post-3928-1172000241_thumb.jpgpost-3928-1172000272_thumb.jpg

Commin' up next:

- MXR Microamp

- DOD 280 Compressor

 

 

De fapt din poza imi dau seama ca e un "Silicon" Face :) . Am si eu o tentativa de Fuzz cu tranzistoare cu Ge, da nu suna bine, desi am respectat schema.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Foarte misto ce ati reusit aici! Ma bate si pe mine gandul sa incerc un Tube Screamer..

 

Imi puteti spune cam cat costa un astfel de proiect si daca se gasesc componentele la noi in magazine? Nu ma pricep deloc la electronica dar am cativa prieteni care's studenti la electronica in Poli si poate ma ajuta ei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Foarte misto ce ati reusit aici! Ma bate si pe mine gandul sa incerc un Tube Screamer..

 

Imi puteti spune cam cat costa un astfel de proiect si daca se gasesc componentele la noi in magazine? Nu ma pricep deloc la electronica dar am cativa prieteni care's studenti la electronica in Poli si poate ma ajuta ei.

 

N-am mai postat de mult, si, mai rau, n-am mai avut timp sa continui cu efectele propuse ... :)

Dar m-as reapuca, desi nu stiu cind ... momentan mi-a revenit ideea de a face si o statie pe lampi (ca am dezgropat o cutie de tuburi de la taica-miu, de pe vremuri), la puteri de camera, deocamdata. Daca-mi iese, vind sculele actuale, in bloc!

Ref. la intrebare, daca mai ai ceva piese, indeminare si putini bani, nu e foarte greu. Am scris mai la inceputul topicului parca cam cit estimez eu sa ma coste ce aveam de gind sa fac.

Acum, avind si tuburi, sigur voi face si un Tube Driver!

 

Succes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

O dorinta ... unde gasesc o "cutie" potrivita... Lucrez la un ProCo Rat si va fi gata sper intr-o saptamana in functie de program! Va rog...vreau o idee de unde pot cumpara o cutie mai mare putin decat cele metalice in care se tineau seringile in trecut! o cutie de 12 x 12 CM ar fi suficient... Merci!

Link to comment
Share on other sites

O dorinta ... unde gasesc o "cutie" potrivita... Lucrez la un ProCo Rat si va fi gata sper intr-o saptamana in functie de program! Va rog...vreau o idee de unde pot cumpara o cutie mai mare putin decat cele metalice in care se tineau seringile in trecut! o cutie de 12 x 12 CM ar fi suficient... Merci!

 

vezi pe aici: http://www.conexelectronic.ro/content/cate.../diverse.html...

Link to comment
Share on other sites

Ati observat promotia Solano? O cutie de tabla cadou cu fiecare punga. Cutia e ceva de genul celor de Altoids mici (sau cum sunt efectele lui Zachary Vex). Nu-s foarte solide dar cred c-ar fi bune pt. efecte. Eu mi-am luat una sa fac un Altoids headphone amp sau ceva de genul asta.

 

Am citit din greseala "promotia Soldano" si nu intelegeam care e legatura.... :)

Link to comment
Share on other sites

ce Solano ? vorbesti de bomboanele alea fara zahar, sau ce ? unde cutiute ?!

 

BTW, "pedalutele", cum zicea cineva, vor capata alura industriala, mi-am comandat de pe banzai cutii si 3PDT-uri adevarate, si vreo 2 CI-uri care nu sunt la noi

cine stie, poate intram in afacere ... SC PEDALA SRL, dar cred ca mai curind un PF sau PFA ... :)

 

:)

Edited by pink_floyd_rose
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.