www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Upgrade Doze


leo1984
 Share

Recommended Posts

Salut. Intrebarea mea este, daca vi se pare oportuna schimbarea dozei de bridge -humbucker la o chitara entry level (CORT G 210 FT).Doza cu pricina este Powersound, 9.58 kohm, magnet ceramic ,pe care as dori sa o schimb cu un DiMarzio SD etc, cu output mai mare. Am doar un biet Microcube, care suna foarte ok pe clean sau distors moderat, dar am senzatia ca la presetul R-FIER (emulatie de Mesa Boogie) suna ca naiba, parca doza nu face fata. Problema o fi doar doza, sau n-ar trebui sa am cine stie ce asteptari de la un amp de 2w+ chitara de 700 ron?

Edited by leo1984
Link to comment
Share on other sites

Salut. Intrebarea mea este, daca vi se pare oportuna schimbarea dozei de bridge -humbucker la o chitara entry level (CORT G 210 FT).Doza cu pricina este Powersound, 9.58 kohm, magnet ceramic ,pe care as dori sa o schimb cu un DiMarzio SD etc, cu output mai mare. Am doar un biet Microcube, care suna foarte ok pe clean sau distors moderat, dar am senzatia ca la presetul R-FIER (emulatie de Mesa Boogie) suna ca naiba, parca doza nu face fata. Problema o fi doar doza, sau n-ar trebui sa am cine stie ce asteptari de la un amp de 2w+ chitara de 700 ron?

 

Se prea poate sa sune si mai PROST pe setarea aia o doza cu output mai mare..pentru ca tu ce ai acum e destul de moderat sa spunem, daca bagi ceva cu output mai mare, modul in care e facut presetul cu saturatie mai mare probabil , o sa faca o doza high output sa sune si mai muddy VS doza mai ,,moale'' ce o ai

 

Eu tot timpu am obtinut rezultate mai frumoase cu doze medium output sau high output puse ceva mai jos.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ok....atunci pentru CLARITATE pot pune un SD sau ceva cu output apropiat ? ca idee, ce vreau eu sa spun- la mine nu seamana deloc presetul avand exemplu clipul de mai jos ( sunt constient si de faptul ca isi spune cuvantul chitara, poate mai are ceva pe traseu,preluare cu microfonul etc etc)

https://www.youtube.com/watch?v=VVdQRL3Ayho

Edited by leo1984
Link to comment
Share on other sites

Pentru "CLARITATE" pe distors, adica pe simularea "r-fier" foloseste prima data o pedala in fata amplificatorului, un treble boost sau distortion/overdrive cu gainul la minim si inaltele la max si vezi ce iese. Poate asta iti lipseste, atacul si claritatea notelor la solo-uri. E putin probabil sa suni bine cu o chitara bagata direct in amp, mai ales in amp-ul ce il ai tu. Unele amplificatoare au si optiunea "boost".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ok....atunci pentru CLARITATE pot pune un SD sau ceva cu output  apropiat ?  ca idee, ce vreau eu sa spun- la mine nu seamana deloc presetul avand exemplu clipul de mai jos ( sunt constient si de faptul ca isi spune cuvantul chitara, poate mai are ceva pe traseu,preluare cu microfonul etc etc)

https://www.youtube.com/watch?v=VVdQRL3Ayho

Microcubul acesta il i ?

post-902-0-51166400-1416811063_thumb.jpg

 

Roland Micro Cube  nu este doar un amplif ci are formatoare de ton ce contin de toate ar trebui sa sune la fel .

2W este suficient sa deranjezi toti vecinii sau toata casa .

 

"...E putin probabil sa suni bine cu o chitara bagata direct in amp..."  depinde de posibilitatile  amplifului in orice caz la un micro de obicei ai nevoie de formator de ton ca sa-l faci sa semene soundul cu un stage sound al unui "real" overdrived amp .

Este un amp ptr exersat  ptr a fauri SOUNDUL ce il da presiunea sonora ai procesorul ,prin testari ajungi la un reglaj optim al simularii in limitele date.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

am pus o doza Carvin, output 13.8 kohm si suna excelent, va multumesc pt indrumari

 

UPGRADE ????  poate strica mai mult in loc sa aduca soundul astepta ...!!

 

 

Rezistenta  bobinei este un indicator foarte vag  al posibilului semnal dat de o doza !

 

Ce magneti / ce camp magnetic   are o doza , ce "constructie " de poli magnetici , din ce material sunt "concentratorii " de camp magnetic , esyte cu magneti separati potr fiecare coarda , cu un magnet bara si concentratori de camp din fier moale ptr fiecare coarda , sau magnet bara cu "blade " ,cu dublu blade ( "U" ),Cu doi magneti bara , cu polii /concentratoarele de camp ..pline sau "teava" ( goale in centru ,de fapt presate din tabla de fier moale , cu "blade" din tabla "subtire " presata, sau din tabla groasa   de 3 mm , ..si mult alte tipuri /rezolvari ce pot sa "dea "sunet " asemanator sau foarte diferit ....

 

Asa ca rezistenta bobinei  nu este doar o parte mica al  totului.   Iata numai materiele posibile utilizate la  matgnetul ptr doze .,.

 

lNiCo-II, AlNiCo-III, AlNiCo-V, ceramic magnet types, neodymium magnet alloys (sometimes referred to as “Neo” magnets) and samarium-cobalt alloys.

 

Am mai scris odata acum cativa ani ca am incercat patru bobine de 1Kohm ( niste bobine cu miez de fier  de la relee mici ) in paralel deci 250 Ohm cu o bucata de magnet "neo" scos dintr-un  harddisk  stricat ..suna grozav si avea semnal mare ,era o incercare ca sa fac doza de chitara bas ce sa sune inalte multe ..dar suna aproape la fel ca dozele de pe bas de fapt  mai plin .

 

Multi chitaristi prefera dozele humbucker cu rezistenta mai mica , cu semnal mai mic ca sa aiba controi mai bun asupra reglajului de overdrive din potmetrul de volum al chitarei ,adica reduce pe la "ora 10-11"  are un sound aproape clean si gradual de la ora 12 la max ajungi la distorsiunea maxima ( dsistorsiunea maxima prestabilita prin reglajul de  "gain" al amplifului sau  sensibilitatea /gain al efectului  pus inaintea amplifului ...)..

 

Daca doza da saemnal prea mare   distorsul sau intrarea amplifului si  duce  in overdrive foarte mare chiar cu potmetrul la  ora "9" astfel neputand sa regleze gradual nivelul de distors ..doar din potmetrul de volumul al  chitarei   ,Plus este foarte greu sa reglezi nivelul de "minim " unde  suna clean   caci aceasta "pozitie" de reglaj ajunge intre "0 <> 1" unde nu ai cum sa reglezi din buton acel "sweet spot" caci unghiul de rotire este foarte mic si nu prea ai sanse ca in timpul cantatului sa-l  poti gasi ., nu mai poti face nici "efect de violoncel " din butonul de volum deoarece pa la ora "9" sare brusc in volum maxim /in overdrive distors maxim ....nu ai trecere lina .

 

Utilizarea dozelor cu semnal mare chiar acest mod de cantat  urmareau , cu o chitara si un amplif doar ,fara efecte in plus ,doar  din rotirea potmetrului de volum al chitarei sa ai de la clean la distors maxim .

Cu amplifurile moderne  de chitara ce au  2,3,4 canale diferite ,  sau efecte de distors ,procesoare ce au nenumerate preseturi simulatoare /formatoare de ton  nu mai ai nevoie de doza cu semnal prea mare  , ai nevoie de humbucker ca sa nu ai zgomot   si nu ca sa ai semnal mare

 

Asa ca nu neaparat doza cu semnal mare va fi buna ptr cate o instalatie de amplificare  al chitaristului  ..

Cum dozele sunt svcumpe nu prea ai cum sa cumperi din fiecare cate una sa le incerci sa vezu care-i mai buna ptr. tine  teste bione sa ioncerci la magazin sau cu chitarele prieteilor ce au altfel de doze sa vezi daca te ajuta ceva ..

 

http://www.planetz.com/all-about-pickup-magnets/

http://www.ocduffpickups.com/faq.html

Atentie la un exemplu la cea ce am incercat sa explic  dupa  minutul 7  cum trece din clean in distors actionand doar  butonul; de volum al chitarei .

In cele doua parti ale demonstratiei /review. cu " Budda amps ".in mai multe locuri se vede/aude acest "efect "

 

 

Sa mentionez ca numai schimbarea potmetrului de volum  al chitarei nu este suficienta ..problema consta in faptul ca sa nu ai potmetrul "prea" inchis deoarece efectul cabpacitatii cablului de chitara impreuna ca rezistenta serie ce apare la potmetru cand se reduce de la maxim creaza un filtru ce taie inaltele ..deci daca trebuie sa "inchid " foarte mult potmetrul pe langa plaja de reglaj mica pierd din inalte prea mult  astfel soundul unde as avea "clean" -ul nu mai are stralucirea suficienta ..etc.. etc

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.