www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Framus Hollowbody, Merita Reconditionat ?


GravityKills
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor, tocmai am primit cadou de la un vecin care a auzit ca sunt chitarist, un Framus.Omul mi-a dat-o moca pentru ca o tinea in pod de ceva vreme.Mi-a spus

 

ca o are de la un nene care canta intr-un band dintr-un restaurant.

 

Intrebarea mea este daca are vreo valoare, daca se pricepe cineva la lutierie si e specializat pe chitare.

 

 

Bag niste poze cu ea, facute chiar atunci cand am luat-o (de aia are o singura coarda :) )

 

post-1347-0-16901400-1404237463_thumb.jpg

post-1347-0-94607000-1404237463_thumb.jpg

post-1347-0-52820200-1404237464_thumb.jpg

post-1347-0-75114800-1404237465_thumb.jpg

post-1347-0-62490700-1404237466_thumb.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

salutare. nu sunt chitarist, dar am auzit ca aceste chitare erau foarte apreciate la vremea lor si inca mai sunt.

 

cred ca modelul tau este asta:

 

http://www.ebay.com/itm/FRAMUS-1970-SORENTO-6-HOLLOWBODYelectric-guitare-/331242124166?pt=Guitar&hash=item4d1f91b386

 

eu zic sa mergi cu ea la un meserias serios si sa-ti spuna el in ce stare este si daca se poate si merita restaurata... frumos ar fi sa poti sa-i pui toate accesoriile originale...

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

Salut, esti fantastic!

 

Am cautat modelul o groaza !Legat de acesoriile originale, ce-mi lipseste este doar tremolo-ul, care e un soi de bigsby.In plus, cheitele de pe a mea sunt grover, chiar bridge-ul e mult mai fain, pe nut-uri, in zona de contact cu coarda, sunt sidefate :).

 

Merci de feedback, imi poti?puteti recomanda pe cineva priceput din zona Brasov, Ploiesti, Bucuresti ?

 

Pe privat rog.

 

Toate bune !

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

As putea sa o si vand, da.

 

M-am gandit la lucrul asta pentru ca in general imi cumpar instrumente la un pret mediu ca sa mi le pot customiza eu dupa plac., headstock, tastiera, culorile hardware-ului, doze, poturi switchuri....si lista nu se mai termina niciodata.. :)


Dar sa stii ca este o chitara valoroasa, reconditionata, in jur de 100-120 RON am estimat cu o investitie initiala, ar cam urca la 400 E refacuta.

In fine, discutam daca chiar esti interesat.

 

Oricum un e ca Fender facut in China :), are niste detalii de nu se poate...eu ma uit la ea cu cata grija si atentie a fost facuta.Se vede ca Framus nu fac/faceau instrumente pe banda rulanta

Edited by GravityKills
Link to comment
Share on other sites

, ar cam urca la 400 E refacuta.

 

Nu, atat valoreaza daca e originala in stare buna, nu refacuta. A mai vandut cineva una asemanatoare la vreo 18 milioane, dar era in stare originala buna.

Daca vrei s-o reconditionezi sa te astepti sa bagi un minimum de 10 milioane asa(cu tot cu lutier si doze bune, hardware).

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.