www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Clapa Sa-Mi Iau?


Dan Damian
 Share

Recommended Posts

Am nevoie de putin ajutor in alegerea unei clape. Eu sunt basist, dar la cate o piesa mai trec la clape. Folosesc sunete gen Hammond, Vox Continental, Fender Rhodes Bass Piano, pian clasic, strings, choir, synth-uri, brass. In primul rand ma intereseaza sa sune foarte bine, incat sa pot da concerte cu ea. Nu ma intereseaza sa aiba nenumarate setari si feature-uri, trebuie neaparat sa sune cald si cat se poate de analogic. Si evident trebuie sa suporte split keyboard sa pot face partea de bas cu mana stanga. Cum e mai bine, sa caut o clapa care are toate aceste caracteristici, sau sa ma car cu laptop si controller? In cazul clapei nu vreau sa fie noua si vreau sa se incadreze in 3000 RON.

Link to comment
Share on other sites

Poti incerca un Kutzweil PC3 LE 6, pentru sunetele bune de piane (chiar bune), pentru un Hammond B3 iar bun, Rhodes, Wurlitzer etc, basi electrici (si mai ales acustici) excelenti.

Ea poate face bine si sintetizatoare vechi analogice si/sau moderne daca cumva iti trebuie si de-astea.

Grija cu cutia de la Thon, e mica pentru ea, ia un Gator mai mare sau comanda-ti una la cineva.

Eventual ia legatura cu mine pe PM si o vezi/auzi pe-a mea. Eu cam am nevoie de LE7 (claviatura mai mare) si o pot eventual da pe-a mea.

Edited by Posho
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sugestie, sa zicem ca iau ca referinta Vox Continental. Am ascultat pe net diferenta intre sunetul ei de Vox si unul adevarat si nu se apropie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=3VKcGycNzP0

 

https://www.youtube.com/watch?v=aMZOr-d0SQ0

 

Cum fac sa obtin acel sunet, daca nu vreau sa-mi cumpar un Vox Continental? Imi trebuie o clapa cu sampler si fac rost de sample-uri adevarate de Vox?

Sau merg pe varianta controller + PC? Sunt sub-noob la acest capitol.

 

Nu am cum sa fac compromisuri, pentru ca am fost criticat pentru sunetul fake la concerte. Ori suna ca the real deal, ori ma apuc de baut..

Edited by 24fret
Link to comment
Share on other sites

In materie de sampling si asa sint in aceeasi situatie, de nu mai rau, sint complet pe dinafara si chiar nu sint interesat. Grosso modo iei in samplerul clapei si-l scrii in ea. Il accesezi cind doresti, nu-i mare scofala.

Pe cite-am vazut pe citeva forumuri de PC3 (si de Motif) exista "patch-uri" pentru treaba asta pentru puristii orgilor Vox-Farfisa. Nu sint deloc unul dintre ei.

Cit despre critici e-n regula, eu prefer sa-mi vad de ale mele.

Edited by Posho
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.