www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Impresii Dupa Preselectia La Vocea Romaniei


Borsec
 Share

Recommended Posts

Am o banuiala ca multi dintre noi am fost pe acolo, deci :

 

Aseara m-am prezentat si eu la preselectie in Bucuresti.

Am asteptat cuminte in picioare 5h si am fost rejectat dupa cca 25 secunde de cantat. :rock:

 

Impresii pro : organizare buna, fiecare stia ce are de facut si incerca sa ajute pe toti.

Impresii contra : proba in sine mi s-a parut superficiala si intimidanta (reflectoare, juriu acru, 'n all dat sh_t).

 

Impresie generala : cei care au peste 30 ani si nu au cel putin 2-3 ani de canto, nu cred sa aibe sanse.

 

Altcineva ?

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

vreau sa spun din start ca ieri au fost cateva sute de concurenti.

 

te duci, completezi un formular, ti se da numarul ala pe care ti-l pui in piept si apoi astepti 2-3h.

apoi ti se face o poza, si urmeaza un interviu, gen unde lucrezi, ce muzica asculti, d'astea.

predai CD-ul / stickul cu negativele pregatite

apo astepti inca vreo 2 ore si intri la auditie.

acolo te intampina o comisie, un microfon si doua reflectoare.

cu intentia de a te scapa de emotii, o gagicuta iti arunca niste intrebari cretine care mai rau te enerveaza, ce mai faci, ce piese ai pregatit, ai emotii, etc.

pe mine m-au surprins cand m-au intrebat "ce piese ai pregatit", desi aveau lista in fata. de la emotii si nervi (eram lesinat de oboseala si foame) si uitasem una dintre piese ... :)

 

alegi (sau aleg ei) o piesa si ii dau drumul la negativ.

 

Canti. Eu imi apreciez vocea de ieri OK, dar de la foame/oboseala/emotii o fi falsat, si la nivelul asta nu se admite ...

 

daca au chef de tine, si vor sa te testeze mai in detaliu, mai te freaca si cu alte piese din cele pregatite.

daca nu, iti tranteste un sec "thank you" (e si un american in comisie, cred) si pa.

daca e ok, treci la alta comisie, unde canti din nou.

daca ii prostesti si pe aia, mai urmeaza un interviu si alte etape.

Edited by Borsec
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-au sunat sa vin la ora duminica la ora 15:00, m-au strigat la 20:00 pentru poza/interviu/altetampenii si pe la 20:30 am intrat sa cant. Din 3 piese pe care le-am avut ca tema pentru acasa, una trebuia obligatoriu in romana. Am vrut sa incep cu asta, dar o tipa din juriu a zis "nu ne intereseaza piesele in romana" .. Joac-o p-asta :)) Am cantat doar o parte din a doua piesa, la fel si cei care au fost inaintea mea, o bucatica dintr-o singura piesa.
O prietena care a fost programata de dimineata a fost rugata sa cante toate 3 piesele la prima comisie si 2 la urmatoarea.

Din cate am inteles de la cei cu care am discutat pe acolo, dupa ce isi fac norma de concurenti pentru preselectia de dinainte de blind-uri(de pe 19 iulie parca), incep sa selecteze doar 1 om din fiecare grupa (grupa avand 5 persoane). Cu cat te prezinti mai devreme, cu atat ai mai multe sanse de a trece mai departe. In grupa in care am fost eu ieri am avut un tip cu vocea copy-paste de la Sinatra, altul cu timbrul similar cu al lui Elvis, o tipa cu un vibe Amy Whinehouse, iar al 4 lea nu imi datea a nimic, dar toti au sunat foarte bine, la cat se auzea prin usa. Eram convis ca cel putin 3 vor trece mai departe, dar l-au selectat doar pe Sinatra. Hats off for the guy, a sunat extraordinar si cred ca o sa ajunga in blind-uri fara probleme.

Concluzia generala este ca trebuie sa te duci in prima zi, cat mai devreme, indiferent ca ei de summoneaza a doua zi la ora x ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma, baieti (si fete), una sa stiti de la mine: acolo nu se cauta cea mai buna voce ci persoanele care pot face cel mai bun show. Acu nu am timp dar voi reveni cu niste amanunte din culise.

Nu mai zic ce contract "beton" ai de semnat ca sa intri in emisiune :death: O sa atasez o mostra de la X-factor, dar e tot un dreq.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, dute si canta oriunde si oricand ai posibilitatea, dar nu te duce de buna voie sa fii jurizat de harpia decrepita pe nume Loredana care face melodii precum "Imnul Mamaia", de Smiley care dupa 15 ani de bulanit minore in toate pozitiile si cluburile din tara canta despre dragoste si de Marius Moga, un tip care are cu 2 clase mai mult decat trenul; si sa te astepti la aprecieri bune. E ca si cum te-ai duce la interviu de angajare pe post de stivutorist si le spui ca gatesti foarte bine, ba chiar le dai si o prajitura - Bravo! Felicitari! Sa traiesti si sa mai faci! Urmatoru'!

Edited by Capitanul_Nam
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

No, am un pic de respiro, mi-am tras o cafea mai aproape si revin la ce ziceam mai sus. O experienta care merita impartasita.

 

Acum cateva editii fiica-mea a participat la (pi)X-factor. A trecut de preselectii fara probleme si a ajuns la bootcamp in Bucuresti. Aici s-au schimbat un pic regulile jocului. Tratamentul care le-a fost aplicat a fost asemanator celui aplicat romanilor care merg sa lucreze in alte tari de catre patronii de acolo. De fapt multi isi dau seama de asta din primele preselectii, dar optimismul atenueaza efectele.

Dupa prima proba - cantat acapella, a urmat o a doua - proba de dans. Ei, asta a fost un cleci prin care au fost trimise la plimbare multe voci de valoare pe motiv ca nu au dansat cum s-a dorit, dar totusi, in emisiune au ramas si exemplare care dansau precum Mos Martin. S-a vazut la TV. Deci un subiectivism cras. Personal am tras concluzia ca trebuiau sa iasa cei care ar fi fost o concurenta reala pentru viitorul castigator, altfel nu-mi explic. E doar o opinie personala.

Cand ghinionistii au intrat in sala unde urma sa li se anunte plecarea, cei din juriu pareau nervosi, agitati, si au stat cca un minut fara sa le spuna nimic. Dupa anuntul oficial concurentii au iesit pe hol, unele exemplare chiar s-au apucat de bocit. Cineva din personalul de acolo, vazand-o pe fiica-mea dezamagita de cele intamplate (ca, de, o fi ea fata si blonda, dar proasta nu e, parol) i-a spus sa nu fie suparata pe cei din juriu, ca nu ei iau decizia ci producatorul, ei zic doar ce li se spune in casca. Deci in juriu poate fi si Fred Flinstone, e doar de fatada, ca sa dea bine emisiunea,

 

Buun. Cate ceva despre contact. Daca nu il semnezi, nu intri in emisiune. In linii mari, acesta prevede ca tu beneficiezi de cazare, masa si instructaj, dar tot ceea ce se produce este proprietatea producatorului, inclusiv daca tu compui ceva in afara show-ului. Nu ai voie sa canti nicaieri pe perioada contractului fara acceptul lor. Te obligi sa mergi sa canti unde si cand si de cate ori vor ei. Au dreptul sa te tunda, sa te vopseasca, sa te imbrace cum vor si sa dispuna de imaginea ta cum vor, inclusiv sa o foloseasca pt diverse reclame, chiar modificata in photoshop. Nu ai voie sa divulgi absolut nimic din ce se intampla inauntru. etc.

Majoritatea accepta aceste conditii doar de dragul de a ajunge pe sticla. A facut-o si fiica-mea vrand sa-si dovedeasca faptul ca poate, dar i-a fost lectie de viata. A zis ca nu mai merge la asa ceva cat traieste + a stat un an si doua luni pe tușă cu cantatul in public (exceptie cantari mai mici). Incalcarea contractului putea fi subiect de pretentii din partea Antena Group pentru 50.000 euro.

La Voce contractul era pe atunci 2 ani, nu stiu cat mai e acum.

Au mai sunat-o in anul urmator, i-au spus ca s-au mai schimbat lucrurile, dar ma bucur ca i-a refuzat.

 

Nu am gasit contractul inca. A expirat si perioada de secretizare, deci pot sa il postez daca dau de el.

 

Nu am scris astea ca sa descurajez pe cineva, am vrut doar sa stie uomu' la ce sa se astepte inainte de a se avanta.

De asemenea, nu e nici vreo frustrare a faptului ca fiica-mea s-ar fi prezentat la un nivel slab. Asta puteti evalua si voi aici. Facand abstractie de emotiile, justificate de altfel, eu zic ca a avut o prestatie rezonabila.

 

Le urez succes celor care totusi vor participa :1st:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Vezi, sam? merita!!!

 

Hai sa fim seriosi, daca iti place ceea ce faci si te zbati, reusesti....nu s-a nascut nimeni "megastar"(cross-promo!!! :lol: ) din fasa si a fost nevoie de Horia Brenciu sa zica asta. Emisiunile astea sunt niste rahaturi "funny" si "antrenante" pentru TV, nimic mai mult. N-au nicio legatura cu muzica sau cu pasiunea pentru muzica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Emisiunile astea sunt niste rahaturi "funny" si "antrenante" pentru TV, nimic mai mult. N-au nicio legatura cu muzica sau cu pasiunea pentru muzica.

 

Nu cred !

Separat de valul de antipatie pentru jurați și alte cele, pentru concurent este o destul de bună cale de promovare ! Sau ce, credeți că umblă impresari cu covrigi în coadă după talente nedescoperite ?

 

Dar ce zicea Liviu este interesant, mai ales faza aia cu contractul. Deci, participi pentru câteva luni la un show dintr-ăsta, iar ei îți blochează pe 1 an sau doi aparițiile publice sau cum ? Adică, trebuie să le aprobe ei sau n-au voie deloc să cânte nicăieri pe perioada asta ? Îmi scapă interesul lor, al celor cu show-ul, nu mă prind.

 

LE : probabil, în cazul în care câștigi concursul sau ceva de genul ăla, că am înteles se câștigă, ca premiu și un contract cu o casă de producție muzicală...

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Vezi, sam? merita!!!

 

Hai sa fim seriosi, daca iti place ceea ce faci si te zbati, reusesti....nu s-a nascut nimeni "megastar"(cross-promo!!! :lol: ) din fasa si a fost nevoie de Horia Brenciu sa zica asta. Emisiunile astea sunt niste rahaturi "funny" si "antrenante" pentru TV, nimic mai mult. N-au nicio legatura cu muzica sau cu pasiunea pentru muzica.

 

Dupa parea mea una-i una, alta-i alta. Ca asa-zisa industrie muzicala de la noi (si nu numai) e de rahat, asta e clar. Ca show-urile de televiziune sunt niste regii ieftine si asta-i clar. Dar daca esti sufiecient de talentat si de destept incat sa-ti vezi interesul cred ca poti transforma multele dezavantaje in avantaje. Daca stai acasa si postezi fimari facute cu telefonul pe youtube cu siguranta nu ti se va intampla mare lucru.

Link to comment
Share on other sites

 

Dupa parea mea una-i una, alta-i alta. Ca asa-zisa industrie muzicala de la noi (si nu numai) e de rahat, asta e clar. Ca show-urile de televiziune sunt niste regii ieftine si asta-i clar. Dar daca esti sufiecient de talentat si de destept incat sa-ti vezi interesul cred ca poti transforma multele dezavantaje in avantaje. Daca stai acasa si postezi fimari facute cu telefonul pe youtube cu siguranta nu ti se va intampla mare lucru.

Daaa....m-am nascut sa fiu vedeta, sug si "h'acadeua" pentru a fi la TV, that kind of stuff? :) Nu's destule 'talentate' intrate in industrie pe "calificarea" asta sau ce?

Si nu stiu ce dezavantaje zici tu ca poti transforma in avantaje, ca la modul general orice maxima suna bine...dar cam atat.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Dar ce zicea Liviu este interesant, mai ales faza aia cu contractul. Deci, participi pentru câteva luni la un show dintr-ăsta, iar ei îți blochează pe 1 an sau doi aparițiile publice sau cum ? Adică, trebuie să le aprobe ei sau n-au voie deloc să cânte nicăieri pe perioada asta ? Îmi scapă interesul lor, al celor cu show-ul, nu mă prind.

 

"Conflict" de interese. Ei să fie ăia care fac bani pe spinarea ta, nu invers. :lol:

Daca stai acasa si postezi fimari facute cu telefonul pe youtube cu siguranta nu ti se va intampla mare lucru.

 

Pentru alţii a mers. La noi nu prea ştie românaşul ce-i ăla advertising şi la ce-l ajută.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Interseante ar fi fost parerile celor care au participat si mai putin discutiile despre cum se vad lucrurile din afara. Din punctul meu de vedere e diferenta de la cer la pamant intre Vocea Romaniei si (chi)x Factor. La Vocea m-am uitat la aproape toate editiile si mi se pare un show mult mai bine facut si mult mai aproape de adevar decat X Factor la care n-am rezistat niciodata mai mult de 10 minute per editie.

 

La Vocea se canta un band live (George Natsis/Nicu Patoi/etc) la X cu negative + multe alte detalii care din punctul meu de vedere fac diferenta. Ca jurizeaza Moga si Smiley, asta e, din pacate astea-s valorile din industrie la momentul asta. Personal am discutat cu 3 oameni care au fost la Vocea si toti au spus ca a fost o experienta faina pe care ar repeta-o.

Link to comment
Share on other sites

ma bag si io ca musca-n...

voci bune cred ca sunt cu miile in romanica.

lipsesc insa voci care sa-si cante povestea lor.

la concursurile de gen se face de fapt un mare karaoke national. atat. nimic original din partea artistului.

vorba lui @lefmir, daca ai ceva de zis, poti sa incerci si de acasa, si daca esti intr-adevar talentat ( voce, scrii versuri bune, studiezi muzica, etc) iepurele tau s-ar putea sa fie un elefant fata de iepurele unui castigator de la vocea romaniei.

Edited by tudorzzz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ma bag si io ca musca-n...

voci bune cred ca sunt cu miile in romanica.

lipsesc insa voci care sa-si cante povestea lor.

la concursurile de gen se face de fapt un mare karaoke national. atat. nimic original din partea artistului.

 

Sunt cu miile, da' dacă nu le scoate cineva afară mor "tânără speranță", probabil.

 

Cât despre original, e bună poanta asta... E concurs de etalat vocea, nu creația ! [ dealtfel, câți "guriști" știi, care-și și compun piesele ce le cântă ? ]

Vin ei, eventual, cu amprenta originală asupra piesei pe care-o interpretează, însă e și acolo un risc, că sar cârcotașii una-două daca îndrâznești să schimbi un pic partitura originală sau daca, doamne ferește, nu aduci la timbru cu artistul original ! Cunoaștem...

 

Oricum, după selecțiile naționale , producătorii a schimbat din mers regula și-au pus o limita de vârstă anul ăsta. Un amic s-a calificat pt faza finală și a primit un telefon despre modificarea de regulament . Probabil că anul ăsta s-au calificat foarte mulți care activează-n trupe [ ca și anul trecut, dealtfel ] și s-au gândit să schimbe... Așa că, anul ăsta o să fie cu "șoimii patriei" :)

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.