www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cu Epiphone Les Paul


Tudorr
 Share

Recommended Posts

Salut! detin un Epiphone Les Paul Standard care se incapataneaza sa stea acordat,

in special coarda sol in urma bending-urilor se dezacordeaza puternic, am verificat

pragusul dar totul este in regula, coarda sta la locul ei, am strans surubele de la cheite

dar am reusit doar o mica ameliorare in acest caz, mentionez ca sunt cheite grover

http://www.thomann.de/gb/grover_v98n_statite_vintage_mechanik.htm

http://www.thomann.de/gb/epiphone_les_paul_standard_cherry_sunburst.htm

 

Intrebarea mea este daca as rezolva ceva daca voi cumpara alt set de cheite si care ar fi recomandate?

mersi!

Link to comment
Share on other sites

n-are legatura cu cheile. da cu grafit sau o solutie dedicata in santurile pragusului (nut), ca sa alunece coarda. daca nici asa nu rezolvi atunci poate e prost taiat pragusul si agata coarda. ar putea fi de vina si coarda in sine, cand sunt noi noute trebuie un pic sa le intinzi, deci pret de cateva benduri la inceput e posibil sa intampini problema asta. daca nici dupa cecanti un pic si faci niste benduri nu se stabilizeaza, atunci altundeva e problema.

 

tot ce am spus presupune sa fi asezat calumea coarda in cheie si sa fi facut macar 2-3 "ture" cand ai infasurat-o

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cand ai zis ca se incapataneaza sa stea acordat am crezut ca nu reusesti sa-l dezacordezi :P

 

1) NU schimba cheitele, dai banii total aiurea si sunt foarte foarte bune astea de le ai, trust me (doar sa nu aiba ele un defect atipic)

2) de unde stii ca sta coarda in loc in nut? te intreb pentru ca eu cred ca e din nut, desi zici ca ai verificat, dar poate ti-a scapat ceva.

Link to comment
Share on other sites

n-are legatura cu cheile. da cu grafit sau o solutie dedicata in santurile pragusului (nut), ca sa alunece coarda. daca nici asa nu rezolvi atunci poate e prost taiat pragusul si agata coarda. ar putea fi de vina si coarda in sine, cand sunt noi noute trebuie un pic sa le intinzi, deci pret de cateva benduri la inceput e posibil sa intampini problema asta. daca nici dupa cecanti un pic si faci niste benduri nu se stabilizeaza, atunci altundeva e problema.

 

tot ce am spus presupune sa fi asezat calumea coarda in cheie si sa fi facut macar 2-3 "ture" cand ai infasurat-o

inteleg ce ai vrut sa spui dar nu este din cauza corzilor, stiu cum sa stabilizez corzile cand sunt noi si cum sa asez coarda in cheita, am sa incerc cu acest gen de solutie, din cate am inteles si cunosc, cam toate epiphone'urile les paul standard au aceasta problema, mentionez ca dupa ce am strans cheia respectiva s-a simtit o diferenta, mica ce-i drept, asta m-a facut sa ma gandesc la faptul ca aceste cheite sunt de vina

Link to comment
Share on other sites

Un pic offtopic, dar totusi vin si eu cu observatia generala personala ca Sol-ul parca se dezacordeaza cel mai repede, indiferent de chitara si de acordaj. Vi se intampla si voua sau doar mi se pare mie ? E vreo explicatie pentru asta ?

pot sa-ti spun ca si mie mi se intampla. Eu cand imi pun un set nou de corzi incep cu E gros (Mi) si dupa A (La) si tot asa nu stiu cati fac la fel ca mine,cred ca multi. Eu cred ca din cauza ca G (Sol-ul) este prima coarda fara sarma infasurata pe care o pui, exista o oarecare neglijenta si o lipsa de adaptare completa la infasurarea in cheita,rezultand o coarda pusa relativ mai putin bine fata de celelalte. Cand ajungi la B (Si) te-ai obisnuit cu pusul corzilor subtiri. Parerea mea :/

Link to comment
Share on other sites

Nu știu dacă se dezacordează mai repede sau e în sine mai "dezacordată", sau poate ambele. Coarda G are nevoie de cea mai mare compensare pentru a fi intonată și din pricina diametrului produce și cel mai inarmonic spectru.

 

gata, s-a rezolvat situatia !

 

aplica ce a zis 57 si anume partea asta:

A. Inharmonicity of guitar strings

The deviation of the sound signals produced by a plucked string from being exactly harmonically is dependent on the inharmonicity of the string, which itself is dependent on the stiffness of the string. The latter is dependent primarily on physical parameters of the considered string-material. If the inharmonicity is given, it is possible to compute the frequency of the nth component for a string, which would have the fundamental frequency without stiffness (cf. Fletcher and Rossing 1998) the following way:

 

aplici exact formula si ai scapat de problema.

daca nu intelegi cum, atunci esti varza si trebuie sa te apuci de gradinarit, ca la chitara dai rateuri.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

gata, s-a rezolvat situatia !

 

aplica ce a zis 57 si anume partea asta:

A. Inharmonicity of guitar strings

The deviation of the sound signals produced by a plucked string from being exactly harmonically is dependent on the inharmonicity of the string, which itself is dependent on the stiffness of the string. The latter is dependent primarily on physical parameters of the considered string-material. If the inharmonicity is given, it is possible to compute the frequency of the nth component for a string, which would have the fundamental frequency without stiffness (cf. Fletcher and Rossing 1998) the following way:

 

aplici exact formula si ai scapat de problema.

daca nu intelegi cum, atunci esti varza si trebuie sa te apuci de gradinarit, ca la chitara dai rateuri.

:)))))))))

Link to comment
Share on other sites

Salut! detin un Epiphone Les Paul Standard care se incapataneaza sa stea acordat,

in special coarda sol in urma bending-urilor se dezacordeaza puternic, am verificat

pragusul dar totul este in regula, coarda sta la locul ei, am strans surubele de la cheite

dar am reusit doar o mica ameliorare in acest caz, mentionez ca sunt cheite grover

http://www.thomann.de/gb/grover_v98n_statite_vintage_mechanik.htm

http://www.thomann.de/gb/epiphone_les_paul_standard_cherry_sunburst.htm

 

Intrebarea mea este daca as rezolva ceva daca voi cumpara alt set de cheite si care ar fi recomandate?

mersi!

se incapataneaza sa stea acordat ?

 

interesanta chitara , majoritatea chitarelor se incapataneaza sa nu stea acordate .. .

 

Cred ca-ti dai seama cum ca nu cheile sunt de vina , acestea NU lasa nici o sutime oricat tragi de corzi !

 

Ca si rezolvare ptr tine am vazut reclama /demo pe youtube ,chitara Gibson cu chei comandate servo ce se acordeaza automat .In acest fel oricat tragi de corzi sistemul se tot acordeaza ...

Link to comment
Share on other sites

Un pic offtopic, dar totusi vin si eu cu observatia generala personala ca Sol-ul parca se dezacordeaza cel mai repede, indiferent de chitara si de acordaj. Vi se intampla si voua sau doar mi se pare mie ? E vreo explicatie pentru asta ?

A pus cineva "link" cu sfaturi ptr acoprdajul chitarei

 

Coarda G trebuie acordata cu cateva sutimi mai jos ca sa nu sune groaznic de fals apasata in primele pozitii .( problema a tot fost discutata ... gasesti prin forum cu ilustratii grafice etc .. ).

Sunt chitare ce au compensatie la "nut" ca

sa rezolve ceva .

"G" este corada cu cel mai mare diametru din cele fara matisare in consecinta are cel mai "lung arc" format ,de la punctul de sprijin ,pana la a ajunge in "linie dreapta " ( de unde de fapt oscileaza o coarda .( similar cu ce se intamplka la calus doar ca la nut nu ai reglaje ..)

 

Auzul uman sesizeaza diferentele mici de dezacordare pe inalte .Aceasta perceptie este tot mai slaba odata cu coborarea catre frecventele joase ..

Coarda G are cele mai puternice armonice in zona sensibila al auzului pe langa ca produce si cele mai mari amplitudini pe aceste frecvente deci le auzi tare si bine ..cat se dezacordeaza .

 

La chitarele acustice era aceiasi problema cu coarda B.Se si vede la multe chitare a ramas compensarea dozelor ptr coarda B ..intre timp au aparut garniturile ptr chitara electrica la care coarda G este aprox de diametrul corzi B de la garnitura acustica normala dar Interesant este ca la dozele fara reglaj al "magnetului " ,la multe tipuri de doza a ramas "compensarea " campului magnetic la coarda B ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.