www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Promo Adi De La Valcea Si Adv-Rat Blues-Daca Esti Trist


Recommended Posts

Hai ca poate o iau și eu în barbă.

Muzica e vastă,fiecare o înțelege si percepe cum poate,cei care sunt împotriva lui Adi poate ca nu sunt in totalitate obiectivi, ar trebui sa uite genul muzical din care trăiește Adi.

Cei care critică ar trebui sa pună și ei creatiile proprii,dupa mine bluesul e un gen foarte frumos,pe un negativ poti"abera" ore intregi dacă ai fantezie.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Adi, ce ne aburesti aici cu promo-uri? unde se poate asculta melodia toata ca mi-a ramas in cap! :)))

Felicitari! Sunt curios cum va iesi albumul!

multumesc mult si ma bucur ca ti a placut,daca ti a ramas in cap e un semn bun:)o sa i facem si noi un clip la piesa si apoi o sa o postam

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

stimati prieteni acm am aflat si eu ce canta tipul care ma facut pocait kyuslauten.............unde credeti?????..............in biserici:))))))))nu imi vine sa cred:))))))))))))si m a facut pocait intr un mod jignitor,va dati seama ce respect are fata de meseria lui si de locul unde canta..???va marturisesc ca la asa ceva nu ma asteptam.nu mi am dorit sa fiu rautacios dar asa ceva nu credeam niciodata. ps:de felul cum canta nimic de zis...f bine

Edited by adidelavalcea
Link to comment
Share on other sites

Lasa, bre, Adi. Si daca ai canta prin biserici, ce are? Acolo nu-s tot oameni?

liviu pai totmai asta spun,acest tip a lasat cel mai urat coment aici,,,inca un pocait,acum inteleg de unde are atatea scule...puneti va in.. genunchi si rugati va.....si acum vad ca mare parte din meseria lui se desfasoara in biserici,deci el vb ironic de oameni care cred in dumnezeu si el isi castiga traiul cantand in lacasul domnului.asta m a uimit extrem de mult.dar deja am uitat si inchid discutia

Link to comment
Share on other sites

Uite, din discutia asta ai inca un subiect pentru o piesa blues ;)

da:)))) am scris asta aici ca nu mi a venit sa cred ca un om care canta in biserici nu suporta oameni care intra in biserica.atat.putea sa mi spuna simplu ca nu i place piesa si ce nu i place cum au facut o si altii.si inca odata rgc prin faptul ca ia dat ban a dovedit ca este un site serios.multumesc

Edited by adidelavalcea
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Adi, niciodată nu vei putea mulțumi pe toată lumea.

Dincolo de orice opinii sau tendințe personale, de ceea ce ne place sau nu ne place, eu cred că faptul că Adi de la Vâlcea s-a apucat (si) de acest gen de muzică, merită toată aprecierea, cu atât mai mult cu cât versurile nu sunt tocmai dintre cele mai "cu priză", deci Adi si-a asumat riscul de a se expune, tocmai din cauza asta, multor critici răutăcioase...

Tuturor celor care au tendința de a face astfel de critici, le ofer (din memorie), următorul citat din Biblie: "Dacă te vei rușina să vorbești în fața oamenilor despre Mine, atunci si eu mă voi rușina să vorbesc despre tine în fața Tatălui".

Felicitări, Adi !

Edited by charvelfan
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Adi, niciodată nu vei putea mulțumi pe toată lumea.

Dincolo de orice opinii sau tendințe personale, de ceea ce ne place sau nu ne place, eu cred că faptul că Adi de la Vâlcea s-a apucat (si) de acest gen de muzică, merită toată aprecierea, cu atât mai mult cu cât versurile nu sunt tocmai dintre cele mai "cu priză", deci Adi si-a asumat riscul de a se expune, tocmai din cauza asta, multor critici răutăcioase...

Tuturor celor care au tendința de a face astfel de critici, le ofer (din memorie), următorul citat din Biblie: "Dacă te vei rușina să vorbești în fața oamenilor despre Mine, atunci si eu mă voi rușina să vorbesc despre tine în fața Tatălui".

Felicitări, Adi !

multumesc mult,foarte frumos.apreciez

Edited by adidelavalcea
Link to comment
Share on other sites

Frumos, cu potential de a umple sala

 

Ca sa fiu si un pic carcotas, este un pic prea "curat" cantat, pare un blues cantat in casa boierului, nu in mijlocul plantatiei - strict metaforic vorbind :)

 

Stiu ca are unul dintre useri in "semnatura" o chestie ff faina despre blues care zice aproximativ asa: "blues-ul autentic se canta cu coarde vechi"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

[...] faptul că Adi de la Vâlcea s-a apucat (si) de acest gen de muzică, merită toată aprecierea [...]

 

Tot respectul din punctul asta de vedere si poate ii urmeaza si alti colegi de breasla exemplul lui Adi. Unde n-as apuca ziua in care toti interpretii de manele raman in sfera asta si asistam la infiintarea Blues TV, Blues FM, Blues Magazine, PRO Blues, Antena Blues, Radio ZU Blues, Prima Blues, Kiss Blues FM, B1 Blues, MTV Blues, VH Blues, Realitatea Blues si completati voi pe linia punctata ca exemple sunt cu toptanul......................

 

Lasand la o parte ironiile, statutul de blues man si manelist in acelasi timp mie unul mi se par oarecum incompatibile. E ca si cand as canta rockareli din placere insa pentru bani m-as duce sa cand manele. Nu e ok! Nu ma refer la ADV pe care nu-l cunosc personal si despre care mi-am schimbat oricum parerea in bine ci la o gramada de indivizi care 'o ard' ziua clasici si noaptea manelisti. Argumentul 'pentru bani' personal mi se pare de cea mai joasa speta chiar daca probabil in anumite situatii tradeaza situatii de viata care impun asta... La restul insa, din punctul meu de vedere e prostitutie muzicala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Tot respectul din punctul asta de vedere si poate ii urmeaza si alti colegi de breasla exemplul lui Adi. Unde n-as apuca ziua in care toti interpretii de manele raman in sfera asta si asistam la infiintarea Blues TV, Blues FM, Blues Magazine, PRO Blues, Antena Blues, Radio ZU Blues, Prima Blues, Kiss Blues FM, B1 Blues, MTV Blues, VH Blues, Realitatea Blues si completati voi pe linia punctata ca exemple sunt cu toptanul......................

 

Lasand la o parte ironiile, statutul de blues man si manelist in acelasi timp mie unul mi se par oarecum incompatibile. E ca si cand as canta rockareli din placere insa pentru bani m-as duce sa cand manele. Nu e ok! Nu ma refer la ADV pe care nu-l cunosc personal si despre care mi-am schimbat oricum parerea in bine ci la o gramada de indivizi care 'o ard' ziua clasici si noaptea manelisti. Argumentul 'pentru bani' personal mi se pare de cea mai joasa speta chiar daca probabil in anumite situatii tradeaza situatii de viata care impun asta... La restul insa, din punctul meu de vedere e prostitutie muzicala.

te salut,cred ca nu m am facut inteles:)eu nu cant manele pt bani,eu le cant pt ca le simt ,imi curg prin vene si imi plac si este si o pecete a etniei din care fac parte la fel cum un negru muzicant pe aceea vreme trebuia sa cante blues, daca spuneai negru canta blues era pleonasm,asa si la mine:)eu m am apucat de manele pt ca mi au placut si imi plac nu pt bani,bani au venit ca un efect in mod natural si atentie...cand faci un lucru din suflet si bine, multumesc lui dumnezeu pt asta, blues cant doar din placere chiar nu ma interseaza partea materiala acum,dar daca tot ca un efect vor veni si banii(de la 2000euro in sus:))) sa fie bine primiti.,de un lucru va asigur pe toti ca nu voi canta blues pe 1000 ron cum se canta in ziua de azi,deci nu voi face concurenta neloiala nimanui,vreau sa cant acest gen cu capul sus cum am facut o si in manele,asta daca am sa continui cu blues ul . eu am inteles in mare ce ai vrut sa spui dar trebuie sa te corectez putin,un tigan care canta manele nu este prostitutie muzicala pt ca el asta respira si asta stie sa faca ,prostitutie ar face daca ar canta manele un roman,daca acel tigan care in mod normal canta manele dovedeste ca mai poate canta si altceva atunci nu poate fi blamat ci din contra apreciat pt ca el face un pas in fata. daca un roman canta rock ,jazz,blues etc dar se da si pe manele atunci cam aia ar fi prostitutie zic eu:) pt ca face un mare pas in spate si cam al face pt bani.poate am scris bazaconii aici si nu am nuantat cum trebuie ceea ce vreau sa spun dar ma bazez pe tine ca vei intelege. PS.nu m a deranjat ce ai spus dar am simtit ca esti putin in greseala ,am inteles nuanta a ceea ce ai vrut sa spui.aaaa oare cum e mai bine,sa canti manele pe bani multi si normal,cu capul sus ,sau sa mergi sa canti cea ce iti place mult sub pretul pietei si sa i tragi pe toti in jos din cauza asta cum tot aud ca se intampla,si atentie cand canti sub pret nu esti in nici un caz respectat nici de angajator,nici de clienti ca esti ieftin si nici de colegi??? mi a venit acm in cap intrebare asta si e cam buna:)si nu este personala ci pt toata lumea,e buna de dezbatere si cam greu de raspuns la ea. uite ce prostii spune omul cand nu are somn:))))))scuze tuturor si vreau raspunsuri ca sunt curios cum vedeti asta

Edited by adidelavalcea
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Baieti, aici discutam despre blues, nu despre incotro piata muzicala. Hai ontopic din nou!

 

Si haideti sa punem mana pe lemne, nu pe taste de laptop. Lemnele alea au mult mai multe de povestit si daca invatam sa le ascultam bine, iote blues-ul/rock-ul/maneaua (daca asta simte omul)/MESAJUL de calitate - da' calitate, frate!!! Ca si in blues si in manele gasim o gramada de poame, din pacate

 

Hai, noapte buna!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu nu cant manele pt bani,eu le cant pt ca le simt ,imi curg prin vene si imi plac si este si o pecete a etniei din care fac parte

Etnia de... cocalar? Arătați-mi un muzicolog care consideră maneaua ca altceva decât kitsch oribil.

Eu n-am nimic cu tradiția lăutărească, bluzească sau cu indivizii care au diverse aptitudini aplicabile și apreciate în diverse domenii. Dar hai să nu confundăm asta cu Gloria Estefan.

Lumea cântă ce vrea, se întâmplă ca astfel să perpetueze diverse ideologii, publicului îi place sau nu, lumea trece mai departe. Dar nu cumva să credeți că ceva e imun la critică rațională pentru că e popular, profitabil sau candid a.k.a. "din suflet".

 

MESAJUL de calitate - da' calitate, frate!!!

Aham, fără număr. Mătănii fără număr.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Exact la asta ma refeream si eu.

 

daca un roman canta rock ,jazz,blues etc dar se da si pe manele atunci cam aia ar fi prostitutie zic eu:)

 

Desi personal detest manelele, nu contest ca exista muzicieni sa le zicem (desi cred ca lautari e termenul potrivit) care sunt extrem de talentati. Ca nu-mi place mie ce canta, banuiesc ca asta e problema mea. Insa nu la ei ma refeream care totusi sunt o minoritate ci la marea masa (formata culmea si din foarte multi romani) care s-a prins ca din manele si din diverse genuri muzicale dubioase ies mai multi bani si brusc n-au mai contat calitatea sau alti factori care ar fi trebuit sa primeze. Hai sa facem 'muzica' pe banda rulanta sa iasa cashu'. Si ma refer aici inclusiv la muzica comerciala, nu doar la manele. Si oricum problema nu e la cei care fac genul asta de 'muzica' ci la consumatori care sunt atat de spalati pe creier incat nu mai fac distinctia intre calitate si kitsch.

 

Oricum discutia a deviat si nu are legatura cu proiectul blues a lui ADV pentru care il felicit si ii doresc succes!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Etnia de... cocalar? Arătați-mi un muzicolog care consideră maneaua ca altceva decât kitsch oribil.

Eu n-am nimic cu tradiția lăutărească, bluzească sau cu indivizii care au diverse aptitudini aplicabile și apreciate în diverse domenii. Dar hai să nu confundăm asta cu Gloria Estefan.

Lumea cântă ce vrea, se întâmplă ca astfel să perpetueze diverse ideologii, publicului îi place sau nu, lumea trece mai departe. Dar nu cumva să credeți că ceva e imun la critică rațională pentru că e popular, profitabil sau candid a.k.a. "din suflet".

 

Aham, fără număr. Mătănii fără număr.

va repet,nu ma deranjeaza criticile atat cat sunt de bun simt,daca m am nascut intr o etnie de ,,cocalarii,,nu este vina mea si nici a ta cate te ai nascut in romania si nu in america sau ca te ai nascut un tip care sta sa comenteze pe rgc ca si mine de altfel si nu vreun gary moore,clapton sau....bil gates,important prieteni este cum ne traim viata si ce facem cu ea.eu vreau sa mi o traiesc cum cred eu mai bine in functie de posibilitati. ps.nu mi a rasp inca nimeni la intrebarea din finalul mesajului meu...rasp usor de dat ar fi...nici una din variante,dar daca ar fi sa alegeti din doua rele pe care ati alege?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

din pacate manelele, chalga, turbo-folk...si tot ce mai misuna astazi prin balcani sunt foarte departe de originile lor lautaresti autentice ( si care erau aproape de blues ). Bluesul s-a modernizat frumos ( odata cu dezvoltarea progresului tehnic), Pe cand lauta...nu. Bluesul s-a dezvoltat si reinventat cocncomitent cu aparitia chitarilor electrice, amplificarii sunetului, etc. Pe cand muzica lautareasca romanesca si-a pierdut total esenta cand s-a impletit cu tobe electronice, orgi ( cu solo de tobe ) sau viori electrice. Bluesul s-a sofisticat. Muzica lautareasca s-a manelizat ( in sensul kitsch-os al cuvantului ). De text nu mai are rost sa comentez: e o dfiferenta de la cer la pamant: daca textul bluesului a ramas prins in aceiasi simplitate candida , textul muzicii lautaresti ( asa cum a evoluat el inspre maneaua contemporana ) este de o vulgaritate ( in unele cazuri ) si o puerilitate tampa ( in alte cazuri - vezi manelele " de dragoste " ). Sa nu mai vorbim despre mesajul unor texte de manele( din pacate foarte multe ) care trezesc in mintile slabe numai dorinta de a parveni si de a deveni boss de boss, sau sa dea cu sabia sau cu paru .

 

cu alte cuvinte, mi-ar placea ca MANEA sa insemne si sa se cante asa:

 

si ca sa fiu on-topic, il felicit inca odata pe adi de la valcea pentru proiectul blues in care s-a inhamat.

Edited by tudorzzz
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ps.nu mi a rasp inca nimeni la intrebarea din finalul mesajului meu...rasp usor de dat ar fi...nici una din variante,dar daca ar fi sa alegeti din doua rele pe care ati alege?

 

Două rele ? La prima ai scris "cu capu' sus" [ bani, lovele, etc ], iar la a doua ai adăugat "lipsa de respect". Le-ai pus din prima condiționări de genul "Decât bolnav și sărac, mai bine sănătos și plin de bani !" :)

 

Dar, daca tot ai întrebat, ma bag și io-n seamă cu subiectul ăsta cu manelele ! Singura mea problemă cu ele nu e legată de sound, și muzicalitate [ virtuozi deosebiți în zona aia muzicală, super pt ei ] ci de [a]gramatica versurilor , scrise parca de un... mă abțin. !

 

Prilej cu care, te rog și pe tine, Adi, să nu mai fii așa de grăbit cu scrierea postărilor ! E obositor să citești cu atâtea lipsuri în punctuație și frazare !

 

Cheers !

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Etnia de... cocalar?

Cocãlãreala este o problema de educatie si nu de etnie.

 

La Adi de la Valcea apreciez , in primul rand , faptul ca NU declina nici un pic si ca este mandru de ceea ce canta cu mare bucurie , muzica orientala,blues ,...whatever .

In al doilea rand , muzica de blues cantata de el suna ok.

Tot respectul meu :respect:

Edited by ggg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.