www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Tab.


Axel Goia
 Share

Recommended Posts

ieri cand ti-am dat raspunsul ti l-am dat in gluma :) nu stiam nici melodia, si nici nu ma uitasem pe ea.

 

Dar acum ca vad ca ai zic ca tot te chinui, am decis sa ma uit peste ea ... tuning-ul nu este in C, ci in C#. Insa poti sa o canti si din Standard E :) Ti-am facut tab-ul. ti-l atasez mai jos, si dupa cum vezi, e in standard E. Am folosit cvartele (mereu fac asta) inferioare ca sa dau iluzia unor acorduri sub E2. Nu ti-am facut si cu "feel" de legato partile care aveau legato, ca nu prea ma descurc in Guitar Pro, dar sper sa iti dai seama unde se fac pull-off-uri/hammer-on-uri, etc.

 

So here it is: Trooper - Doua Roti.zip

 

Sa-mi zici cum e :)

Link to comment
Share on other sites

salut! e foarte simplu tab-ul, insa melodia este lunga si nu am timp din pacate saptamanile astea. Ce i-am facut lui alex era un riff scurt de 10 secunde. Insa sincer, iti recomand sa nu ceri nimanui tab pentru melodia asta, este PERFECTA pentru a iti dezvolta "urechea" si tehnica de transcriere/descifrare a unei piese. Este mega simpla si foarte melodioasa. Daca insa vezi ca gasesti notele, dar cand le canti, nu suna deloc ca acolo, insamna ca mai ai de lucru la tehnica, probabil nu esti inca familiarizat bine cu bend-uri, legato, etc. Insa nu cred ca e cazul, eu zic sa incerci, nu pierzi nimic, ba din contra, ai numai de castigat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

arunca-te cu capu' in cat mai multe directii si cu toate ca nu o sa-i dai de cap acum, peste vreo 2 ani daca o sa revii la ea o sa ti se para jucarie. Oricum, periodic mai intoarce-te la ce n-ai putut candva. Chitara sa o abordezi mereu din toate unghiurile posibile, niciodata liniar gen "intai invatam asta, dupa ce stapanim bine X, trecem la Y". E bullshit si o sa ajungi sa te lasi. Incearca de toate, de la acorduri, la legato, alternate picking, pana si sweep daca e. O sa vezi cum fiecare chestie incercata te salta la celelalte deja stiute sau pe care le vei aborda in viitor. Ah si ca sfat, cu toate ca o sa-mi sara lumea in cap ... nu studia cu profesor. Nu acum cel putin. Ai internet, foloseste-l in folosul tau, chiar daca multi il critica ca si cand ar fi un haos in care incepatorul se pierde sau gaseste chestii care mai rau il impiedica. Pana la urma suntem oameni si a filtra informatia tine de intelectul de a ne descurca in viata. Bafta mare si ne auzim ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.