www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stie Cineva Vreun Strungar?


sam
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Stie cineva un strungar in Ploiesti sau Bucuresti? Vreau sa-mi faca niste 'strap pins' (nu stiu cum se cheama in romana) insa trebuie copiati 1:1 dupa un anumit model. Aplicatia e simpla, pe curea am montat niste strap lock-uri si as vrea sa-mi schimb pinii pe mai multe chitare astfel incat cureaua cu strap locks sa mi se potriveasca la toate. Strap lock-urile pe care le folosesc sunt astea dar parca nu-mi vine sa dau $21 pentru fiecare chitara, mai ales ca nu-mi trebuie decat piesele care se monteaza pe chitara, nu si cele de pe curea.

Daca as gasi un strungar, i-as duce piesa sa mi-o reproduca in 10-20 de exemplare. Are vreo logica ce zic?

 

Multumesc anticipat

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

 

Mersi dar nu ma ajuta decat daca schimb tot sistemul. Ce mi-ai trimis tu nu se potriveste cu ce am eu, trebuie sa aiba un anumit profil in sectiune. Ar trebui eventual sa cumpar si perechea si renunt la ce am eu, ceea ce ar fi o idee avand in vedere ca sunt ieftine.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

 

Daca as gasi un strungar, i-as duce piesa sa mi-o reproduca in 10-20 de exemplare.

 

Și, dup-aia ? ...

Mai scump e tratamentul de acoperire de după strujire ! Sau dai cu dărujinol pă ele ? O sa zică chitările tale : "Ia-n puii meii ruginiturile astea de pe mine !" :)

 

Nu merită !

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi Gabi dar nu cred ca am cu ce sa-ti masor cotele ca sa iasa ce trebuie. Ideea e ca reproducerea piesei trebuie sa fie absolut identica, altfel n-am facut nicio smecherie. Ti-am atasat o poza si ti-am figurat si o sectiune aproximativa a piesei in caz ca nu-ti dai seama din poza. Ti-am pus acolo si cum arata perechea ei.

 

Ar trebui sa te prinzi cum functioneaza. Pe partea care se moteaza pe curea exista o siguranta elastica de genul asta care intra in santul ala si face click. Cand mai ajung prin Bucuresti te sun si daca ai timp poate ne vedem. O sa iau eventual si piesa la mine daca nu gasesc alta solutie pana atunci. Mersi

 

@ramurel: Cred/sper ca se pot face dintr-un otel inoxidabil care sa nu necesite tratament ulterior.

 

post-9969-0-80797500-1401606891_thumb.jpg

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

 

@ramurel: Cred/sper ca se pot face dintr-un otel inoxidabil care sa nu necesite tratament ulterior.

 

 

Da, așa e ! Mă gândisem și eu, însă cred c-am vrut mai mult să fiu răutăcios, să-ți tai elanu' și să zic ceva de genu' "Scump la ...." , adicătelea "Nu merită !"

 

Rușine [ Dinu Patriciu ] să-mi fie ! :)

 

Baftă cu strungăritu' !

 

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.strungarieauto.ro/ eventual google iti poate oferi atatea oportunitati:)

bafta!

 

Esti dragut ca ma inveti sa folosesc google :) Insa doream sa-mi recomande cineva un strungar cu care a lucrat, care poate realiza chiar ceea ce am eu nevoie si la care sa ma duc la sigur, nu sa ma apuc sa bat Bucurestiul dupa sculeri-matriteri. Multumesc oricum.

Link to comment
Share on other sites

[...] ceva asemanator (2 buc) te duce peste cei 21usd [...]

 

Nu vreau sa fie din aur sau platina si nici placate cu cristale Swarovski. De banii astia mi le fac singur la pila :) Inteleg ce vrei sa zici dar eu speram sa gasesc un nene care sa-mi faca 20 de bucati pe cateva zeci de lei. Asa renunt la sistemul meu de strap lock, il inlocuiesc cu unul Grover si comand d-alea de $3 per set recomandate de red mai sus. Nu ma asteptam sa fie asa de complicat, nu vreau sa trimit rachete in spatiu :)

 

Sau as putea sa-mi cumpar un strung si sa ma reprofilez...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Un Bigsby pentru un LP credeti ca puteti face?

 

 

 

 

 

Da eu stiu un strungar (stiu mai multi chiar) si detin la atelier si un strung; depinde de ce e de facut. Da-mi un pm cu piesa.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: trebuie sa imi dai si cotele sau sa vi cu unul pe care sa il copiem

Link to comment
Share on other sites

De facut sigur se poate face ... dar de ce?! Clar nu se poate face la strung ... si trebuie freza cnc... ca sa lucrezi cu o freza CNC iti trebuie modelul 3D, eu unul daca ar fi sa ma apuc sa fac asa ceva, numai pe transpunerea modelului in SolidWorks as lua mai multi bani decat versiunea originala ready made.

 

Unele lucruri NU se merita sa fie facute in serie mica sau prototipuri din motive de costuri foarte mari (si aici ma refer la copii ale unor device-uri existente).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.