www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Preamp Chitara Amt Ss 11A


Recommended Posts

Salutare,

 

Deschid topicul asta pentru ca am intrat de curand in posesia unui AMT SS 11A care din punctul meu de vedere e un preamp care merita toata atentia. Topicul se vrea in egala masura o recenzie pe care o voi incepe acum si o voi finaliza in zilele ce urmeaza cu poze, demo-uri, etc, cat si o clarificare a unor probleme carora nu le-am gasit inca raspuns.

 

Seria SS de la AMT include SS-30, SS-20, SS-11 (A si B ) si SS-10 (versiunea de rack).

 

Le-am studiat pe toate insa n-am probat decat unul asa ca in continuare voi face referire doar la SS-11. Exista doua modele identice ca si aspect insa diferite ca si constructie/sound. Modelul SS-11A (Classic cum ii spune producatorul) care e mai soft, mai jazzy, mai pentru blues-rock si SS-11B (denumit si Modern) care e mai spre metal, cu mai mult distors si high gain. N-am sa intru in detalii tehnice insa acestea pot fi gasite usor pe net.

 

Am in fata un SS-11A, fabricat in West Siberia/Russia, cu doua lampi 6Н2П-ЕВ, cu 3 canale (clean, overdrive, lead) care are doua EQ-uri cu 3 benzi, unul pentru clean si unul pentru cruch si lead, level si gain pe fiecare canal in parte, switch bright (on/off) pe clean si t.shift (on/off) pe crunch si lead.

 

E foarte robust, bine construit si bine finisat, din punctul meu de vedere arata si se prezinta excelent, e usor, compact si in primul rand suna demential. Pentru mine a fost dragoste la prima vedere, am tot incercat in ultimul timp diverse combinatii (am si un Boss Gt100 care si el e foarte misto) insa AMT-ul m-a uns pe suflet. Chiar ma gandesc sa renunt la procesor si sa construiesc un pedalboard in jurul lui SS-11.

 

Cam atat deocamdata, voi reveni cu mai multe detalii si cu niste demo-uri zilele astea.

 

Ah, pe langa send/return, pe partea de output are un switch "to amp / to mix", cu simulare de cabinet, zic ei. In amp suna demential, n-am nimic sa-i reprosez, e exact ceea ce cautam de multa vreme. In line-in insa o cam 'zguduie' si asta e si una din intrebarile la care nu am inca raspuns. A gasit cineva o solutie sa-l faca sa sune la fel de bine direct in mixer sau sunt prea naiv? :)

 

SS-11-front-better-ver.jpg

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, un preamp superb construit si cu un ton de care desi sam se plangea, mi s-a parut ca scoate si untul dintr-un Telecaster cu o singura doza.

 

Intrebarea mea tehnica suna in felul urmator : lampi rusesti, facute in ianuarie '88; sunt cele cu care a venit jucaria de la producator sau cineva le-a inlocuit?

Link to comment
Share on other sites

[...] cu un ton de care desi sam se plangea [...]

 

Preamp-ul are un switch pe output: 'to amp' +10dB pentru conectarea la amp de chitara si 'to mix' -10dB cu simulare de cabinet. Ma plangeam in contextul in care il bagasem experimental direct intr-un mixer si mai departe intr-un amp si niste boxe hi-fi ('de casa') folosind iesirea 'to mix' respectiv simularea de cabinet. Evident suna cu totul diferit fata de cum suna intr-un amp de chitara si la asta se referea Capitanul. Oricum e mult spus ca ma plangeam pentru ca una peste alta e o jucarie de sunt foarte multumit si care suna excelent.

Link to comment
Share on other sites

ai zis ca ti a placut cel mult cum suna bagat inn ampul dechitara. si am intrebat unde ai intrat: in mufa de intrare ( chitara) a ampului sau in return, adica in etajul final??

De fapt tu intrebi: Cum ti-a placut? cu AMT, bagat direct in amp(ca o pedala normala), sau folosit AMT ca preamplificator(bypass preamplificator din amp). nu?

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Am inteles acum ce vrea sa zica, am crezut ca se refera la AMT. La amp am incercat ambele variante doar ca direct in etajul final nu prea am cum sa mai jonglez din level si gain la AMT pentru ca puterea amp-ului e prea mare pentru casa si ma obliga sa stau cu volumele jos in AMT. Asa daca intru direct in input, tin volumul amp-ului la 1-2 si ma pot juca linistit din level si gain la AMT. Nu stiu cat de clar m-am exprimat dar banuiesc ca intelegeti ce vreau sa zic. E prea mare amp-ul ca sa intru direct in etajul final. Pe de alta parte daca intru in input am preamp in preamp dar in ambele variante suna foarte misto.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

sam, daca aveai master volum dupa intrarea de return din amp ai fi vazut ca suna mult mai bine ca in fata. nu e vb doar de eq dupa eq, dar saturezi si preampul statiei si suna "subtire".

de aceea la seriile AMT 2 au mai adaugat inca o iesire pt conectare in fatza ampului pt ca multi foloseau preampurile AMT ca o pedala , si nu ca un preamp.

mai incearca incapdata si iesirea cabsim direct in boxa activa, fara mixer - ar fi trebuit sa se auda bine, eu cred ca la mixer e o problema.

btw sunt fan AMT si am sau mi au trecut prin mana cam toate seriile.

Edited by sorin65
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am incercat in doua locuri pe doua mixere si doua perechi de boxe diferite si acum faceam niste teste cu cabsib direct in interfata audio. Nu ma intelege gresit, nu suna rau, dar nu suna la fel de bine ca prin amp, indiferent cum as lega amp-ul, prin preul lui sau direct in final. E adevarat, practic si eu acum tot ca o pedala il folosesc ceea ce nu e ok. Interesant ce spui legat de AMT 2, am sa ma documentez. Oricum m-am indragostit de firma asta, cred ca o perioada am sa stau calare pe ei si am sa testez si alte gadget-uri.

 

Mai intentionez sa fac niste inregistrari comparative in caz ca intereseaza pe cineva.

Link to comment
Share on other sites

nici nu va suna niciodata ca printr-un amp de chitara,dar important e ca se poate folosi si asa !

nici nu vei avea chef sa cari dupa tine ampul de fiecare data cand vei avea un event.

eu acuma cant la live-uri mai cheepo cu un procesor de bass de 2 lei jumate [stiu ,pare incredibil :))) ],dar bagat in mixer si ajustat putin la butoane ''livreaza'' cam ce imi trebuie fara sa ma faca grav de rusine.

dar senzatia nu ii niciodata aia de amp de chitara- sa fim seriosi-combinatiile astea ieftine te limiteaza serios !!

Link to comment
Share on other sites

Apropo de perceptie, de simturi, de ce vreti voi. O prietena si-a luat un laptop. Eu pe fond alb vedem niste linii orizontale paralele, multe, multe, multe, pe tot display-ul. Habar n-am cum e construit un display LED si nici nu ma intereseaza in momentul asta, cert e ca eu vedeam liniile, ea nu. Eu pe laptop-ul nu puteam as fac absoult nimic pentru ca liniile alea imi rupeau ochii. I-am spus sa-l dea inapoi ca avea drept de retur insa argumentul ei a fost "Daca eu nu le vad si nu ma deranjeaza de ce sa-l dau inapoi?" Si il are si-l foloseste si-n ziua de azi.

 

Am facut teste pe mai multi subiecti si nimeni nu le vedea, in afara de vreo doi dar numai dupa ce le-am spus eu de existenta lor. Pana la urma am facut poze cu macro si ce sa vezi, liniile erau acolo.

 

Cam asta-i treaba, daca unii nu percep anumite lucruri, asta nu inseamna ca nu exista.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.