www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cantat La Chitara Nu La Taste


ADIDAS
 Share

Recommended Posts

Am cautat prin tot forumul si am vazut a prea putini canta la chitara pe aici.

 

Titlul forumului e Romanian Guitarist Community. Din cunostintele mele precare de engleza de balta si folosind google translate am inteles ca asta insemana Comunitatea Chitaristilor Romani. Surprinzator insa este faptul ca prea putini canta pe aici.

 

Am gasit un topic cu duel #86 sau ce numar o fi avand. Sincer e o idee tare faina dar am vazut ca se pun paianjenii pe acolo. E un concurs parasit. Mare pacat, cred ca ar fi fost cea mai faina chestie de pe forumul asta.

 

Am gasit un topic despre "Cum ar trebui sa se cante un blues". Sincer, am crezut ca acolo posteaza forumistii inregistrari ale lor de blues si isi dau cu parerea fiecare despre inregistrarile celuilalt si asa mai departe. Dar de fapt acolo se posteaza vidoclipuri de pe youtube cu ce le-a placut forumistilor din chitaristii celebri.

 

Exista o sectiune in care pot pune toti ce au inregistrat ei acasa. Cel mai activ user vad ca e MikeKidlazy dar activitatea e destul de subtire acolo. Oricum nu e nici pe departe asa fain cum e sa participi la un duel cu alti chitaristi.

 

Se poate face ceva pentru a se reactiva duelul? Oricum si o ideea tematica ar fi faina cum ar fi "Cum trebuie sa se cante un blues" dar acolo sa puna fiecare inregistrari si cei mai priceputi sa dea sfaturi.

 

Io-s batran si nu mai am dexteritatea de acu 20 de ani dar tot ar fi mai frumos decat sa joc table cu vecinii in fata blocului.

 

Multumesc foarte frumos pt intelegere.

Edited by ADIDAS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Io-s batran si nu mai am dexteritatea de acu 20 de ani dar tot ar fi mai frumos decat sa joc table cu vecinii in fata blocului.

 

Păi de ce ai nevoie de "galerie"? Iei un BT, cânţi peste o parte din el, îl urci la "Înregistrările noastre" într-un topic "Duel adibas", "Jam osteoporoză" sau cum vrei tu să-l numeşti şi aştepţi să cânte şi alţii pe lângă tine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Păi de ce ai nevoie de "galerie"? Iei un BT, cânţi peste o parte din el, îl urci la "Înregistrările noastre" într-un topic "Duel adibas", "Jam osteoporoză" sau cum vrei tu să-l numeşti şi aştepţi să cânte şi alţii pe lângă tine.

 

Merci de sfat, sa stii ca e o idee buna. Vezi cat de senil am ajuns? Nici nu mi-a trecut asa ceva prin cap.

 

E nevoie de un geniu ca sa iti vina asemenea idei. :lol:

 

Raman dator cu o bere, macar aici putem bea pe datorie. :D

 

O sa ma apuc cat de curand sa fac niste dueluri. Sper sa se bage lumea. Weekend-ul asta nu o sa pot asa ca am de mers la o nunta. Tre sa pun lovelele. Dar cat de curand o sa bagam un duel. Sper sa se bage cat mai multi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

si eu sunt pentru resuscitarea duelului, dar nu cred ca in asta sta esenta unui forum de chitaristi. Pana la urma, la duel, canti/improvizezi pe un riff ready-made. Mult mai interesanta e sectiunea cu inregistrarile noastre. Si mult mai interesant e forumul in totalitatea lui, cu toate sectiunile.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

si eu sunt pentru resuscitarea duelului, dar nu cred ca in asta sta esenta unui forum de chitaristi. Pana la urma, la duel, canti/improvizezi pe un riff ready-made. Mult mai interesanta e sectiunea cu inregistrarile noastre. Si mult mai interesant e forumul in totalitatea lui, cu toate sectiunile.

 

Asa e. Ai dreptate dar asta ar fi partea interactiva dintre chitaristi. Asa ne cunoastem chitaristic si putem interactiona pe 6 corzi.

Link to comment
Share on other sites

Hai Adidas, nunta si vantul prin buzunare de dupa ea te vor duce spre un blues, zic eu, ca doar n-o fi jalea asa de mare sa te duca spre un metalcore, sa te auzim!

 

Deci ideea e sa facem un duel, nu sa ma dau eu mare.

 

M-am gandit sa aleg 5 backing track-uri si sa le supun la vot.

 

Dupa aia o sa se cante pe backingtrack-ul castigator. Si apoi o sa avem o votare asa cum a fost la duelul initial.

Inca nu sunt sigur despre cele 5 backingtrack-uri dar ai dreptate o sa fie vreo doua piese de blues cel putin.

 

Vreau neaparat sa fie duel si sa participe cat mai multa lume. Pentru mine asta ar fi sarea si piperul unui forum de chitaristi.

Ceea ce mi se pare normal, daca e forum de chitaristi sa fie despre cantat la chitara.

 

Luni o sa postez cele 5 backingtrack-uri pe care le-am ales.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.