www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum se face linia de bass ?


Guest Sylviu
 Share

Recommended Posts

as dori sa imi spuneti niste kestii generale si de baza.. am citit pe undeva k se face din radacina acordului pe kitara or smth.. anyway as aprecia dak mi-ati da niste sfaturi referitor la cum se face linia de bass dupa kitara..

 

ps : dak s-a mai discutat sorry da la sectiunea cu bass-ul nu prea ma uit in general :)

Link to comment
Share on other sites

da pai ideea era sa fac linia de bass la niste piese facute de mine cu kitara dar nu prea stiu exact cum.. iar cu radacina acordului etc mi se pare mult prea simplu sa muti degetu doar pe o coarda si canti 3 note toata melodia.. :)

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Pai nu este o regula generala , dar as putea sa dau niste hinturi.

1.Sa zicem ca pentru inceput folosim acorduri simple (fara septime , none,undecime si alte minuni).

 

2. In general se foloseste rootul ,dar poti folosi foarte bine si terta si cvinta. Dar toata chestia destepata e sa gasesti niste passing notes ca sa le legi. Am sa dau un mic exemplu.

Se da masura 4 patrimi , acorduri C,Am,Dm,G. Facem bataie numai downstrokes optimi (gandeste-te la Zombie da fara distors),cate 2 masuri pe fiecare acord. Asta face chitara

Basul il punem sa faca tot optimi ca sa dea un ritm klumea .

Voi scrie deasupra acordurile care le canta chitara iar jos FIECARE nota care o canta basul. Deci

 

Guitar: C | C | Am | Am |

 

Bass: C C C C | C C B C | A A A A | A A B C |

 

 

 

 

Guitar: Dm | Dm | G | G :||

 

Bass: D D D D | D D B A | G G G G | G G A B :||

 

( In ultimele 2 masuri este sol de pe coarda low E , intervalu 3, restu banuiesc ca e deductibil).

 

Asta ar fi un bas simplu, folosind doar tonica in bass.

 

Iti dau acuma altul folosind si alte note din arpegiu . Partea de chitara ramane aceeasi.

 

C C Am Am

 

Bass : C C C C | C C D D | E E E E | E E D E |

 

Dm Dm G G

 

F F F F | F F E F | G G G G | G G A B | C (asta e rezolvare de final)

 

Observi ca in primele 2 masuri avem tonica , in urm 2 avem cvinta , apoi terta , si iar tonica.

Asta e doar un hint , mai incolo vezi tu .Ce e subliniat sunt note de passing.

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

da pai ideea era sa fac linia de bass la niste piese facute de mine cu kitara dar nu prea stiu exact cum.. iar cu radacina acordului etc mi se pare mult prea simplu sa muti degetu doar pe o coarda si canti 3 note toata melodia.. :)

 

Majoritatea se joaca pe 4 note: 1-3-5-7

Adica in DO Major ar fi un Do-Mi-Sol-Sib

Link to comment
Share on other sites

asa mai babeste

 

basul in muzica rock/bluesrock etc

 

se merge pe fundamentala ,,

 

de obicei tonica , se canta in majoritatea timpului alternata ( atacata ) de pe cvinta sau cvarta

de obicei "de jos " asa suna "greu" a bas.

 

terta se baga la bas mai mult cand vrei sa subliniezi caracterul gamei !! si nu se "sta" mult pe terta caci nu este o baza buna nu are stabilitate acordul ( nu mai ai centru sonor al progresiei devine incert si neclar caracterul acordului din piesa),

 

pe fundamentala , "stai" ( cu "ton lung sau ritmic) majoritatea timpului in fubctie de ritmica piesei note intregi , 1/2 . patrime . optime si cu ritmica adecvata piesei , sincopat sau "drept"

 

sa zicem ca te poti lua dupa toba mare ( ptr inceput) , si oricum la multe piese simple basul este in sincron mai tot timpul cu toba mare , asculta si tu modele din piese ce ati plac si ce ai vrea sa canti.

 

de pe cvinta cvarta ataci ritmic tonica acordului..de obiceii de pe cvinta de "jos"

 

.sau ataci ritmic cu offbeat (prin slide sau hammer ) tot de jos. tonica ( ton sau semiton) depinde de gama ...(se aude ce suna bine) , si poti face asta pe ritmul impus de piesa de balansul piesei.

 

prin " pedala armonica" ..poti sa tii basul pe tonica intre timp ce progresia armonica " se invarte in jurul tonului de bass " ,

 

 

Se accentueaza mai mult tonica , poti face arpegii , de obiceri in loc de slide in sau hammer in , un arpegiu pe un timp ,ofbeat , ca sa cazi cu accentul principal pe timpul 1 .acest arpegiu de obicei este al acordului anterior .

 

acele note de legatura pot fi ..arpegii sau note din gama ...se ocolete accentuarea notelor ce strica "greutatea" basului ,

 

astea sunt explicatii mai babesti , dar cam asta-i ideea .

 

ex: piesa are 3 acorduri ..sau 4 acorduri pe treptele I ../..IV.../...V sau I.../..VI.../..IV.../...V.. cum ar fi ....C/F/G......respectiv cu relativa minora C/Am/F/G

 

De exemplu, pe treptele I si VI..IV poti sa canti si basul pe fiecare treapta direct pe timp , sau sa ataci de pe note de trecere ( note din gama in cele mai multe cazuri in urcare dar si alte combinati se pot face ca si pozitie fata de tonul de baza pe tot felul de baza ritmica ce se potriveste ptru piesa)

 

Dar poti sa tii tonica ( nota de baza a gamei ) pe eceste acorduri ...si numai pe treapta V schimbi pe fundamentala acordului ...adica pe C/Am/F/ ...poti sa ti nota C si schimbi pe G numai pe acordul G ptr rezolvare .Dar daca vrei sa sune interesant se poate ramane si cu basul pe C si pe acordul G ( de pet treapta a V-a ) depinde de linia melodica.

 

Trebuie sa inveti sa canti cateva piese , cat mai multe de toate genurile si stilurile i aici vei auzi mai multe linii de bas .

 

Ptr inceput pur si simplu copiezi cea ce auzi in urmarind miscarea de bas tinand cont de cele descrise mai sus , cam asa sunt construite "miscarile" de bas , incepi cu ceva simplu apoi cauti in aceiasi progresie armonica simpla piese ce au basul mai complex .Nu sari din prima la Jacko Pastorius ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

linia de bass mereu sa fie mai rapida ca chitara.:) aia e versiunea "cum se face linia de bass" varianta nirvana.

si eu ma gandeam cat de praf poate fi basistu sa cante 4-5 note tot cantecu, dar acum ca am vazut un pic cam cum se canta la bas, mi-am dat seama ca e destul de greu sa faci notele de pe chitara pe bas, 1 pt ca basu are freturile mult mai departate, 2 are corzile muult mai groase, si 3 trebuie sa fie un ritm simplu, altfel risca sa nu se potriveasca cu chitara, si fiindca basu e sub chitara ca importanta in majoritatea trupelor, se ajunge la dezechilibru.

deci: daca vrei ceva clasic 80s speed metal, ceva de genu

d-------------------------------------2--3--5------------------

a-2----------------------4------------2--3--5-----------------

e-0-0-0-1-1-3-3-5p0--2-2-2-2-2-2-0--1--3--3--p--1--p--0

basu o sa fie f simplu

e-0-0-0-1-1-3-3-5-0--2-2-2-2-2-2-2--0--1--3-3-3p1-1-1p0

clar ca e o legatura nu? eu in general, fiind un incepator in probleme de teorie muzicala, folosesc ori aceeasi nota ori relativa(C-A) sau o structura de-asta simpla de genu basu sa fie nota din chitara+1 ton etc.

Link to comment
Share on other sites

 

clar ca e o legatura nu? eu in general, fiind un incepator in probleme de teorie muzicala,...

hopaaa...ba tu ejti cu capu'?? :( ...pai cum naiba dai sfaturi daca ejti incepator??? B) ..tu stii ce naiba vorbeshti acolo?? :) ..sau inventezi??? :) ...iote ma ..au ajuns toti nepriceputii sa dea sfaturi de meseriashi... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

hopaaa...ba tu ejti cu capu'?? :( ...pai cum naiba dai sfaturi daca ejti incepator??? B) ..tu stii ce naiba vorbeshti acolo?? :) ..sau inventezi??? :) ...iote ma ..au ajuns toti nepriceputii sa dea sfaturi de meseriashi... :)

 

Bre, esti virulent ca de obicei. Dar ai dreptate in final. ;) Daca esti incepator, de ce te bagi sa dai sfaturi ?

Link to comment
Share on other sites

Nu speriati omu' , cred ca mai mult este vorba de nevoia de un feedback in sensul ....oare e bine cum fac ? ...sau ..cum gandesc ?...., cam asa au inceput toti muzicanti.

 

Eu cred ca aceasta perioada de "mari descoperiri ",este cea mai super perioada in cariera de artist ,..... cand am aflat de relativa minora ( la scoala ne-a spus profu la ora de muzica si accidental am fost atent ) eram tare mandru si ai uimeam pe prieteni ce de armonie cunosc si dadeam cate o "tura" de acorduri pana ajungeam din nou in gama initiala...credeam ca am descoperit piatra filosofala ....hehe

si eram tare fericit ...acum e mai greu , cand ajungi constient de cate ar trebui sa mai stii...si parca nu se termina niciodata..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

daca hendrix iti dadea un sfat de cum sa faci linia de bass inainte sa aiba succesu lui imens, si zicea ca habar nu are teorie muzicala, ce ziceai de el?

dude, calmati-va. si ce daca sunt incepator cu teoria muzicala? de..let's say tokio hotel ce poti sa zici?ei sunt mari maestri ai teoriei muzicale sa inteleg?nu, dar au succes macar(si conteaza sa ai succes).

De aproape un an cochetez cu guitar pro, deci in comparatie cu malmsteen sunt noob, dar asa...am inceput si eu sa am o idee despre cum se face muzica, si daca asta e in neconcordanta cu nu stiu ce element de teorie muzicala, tough shit.

puteai sa judeci linia de bass daca vroiai sa zici ca sunt noob si ca nu stiu

daca vrei iti si dau un cantec compus de mine pe guitar pro

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

daca hendrix iti dadea un sfat de cum sa faci linia de bass inainte sa aiba succesu lui imens, si zicea ca habar nu are teorie muzicala, ce ziceai de el?

dude, calmati-va. si ce daca sunt incepator cu teoria muzicala? de..let's say tokio hotel ce poti sa zici?ei sunt mari maestri ai teoriei muzicale sa inteleg?nu, dar au succes macar(si conteaza sa ai succes).

 

tokyo hotel :) succes la cine ? la tipe de 13ani ? :) si guta are succes tre sa il vedem ca pe un model in viata? < conteaza sa si meriti unde ai ajuns asta e >

Edited by seraphx
Link to comment
Share on other sites

Nu speriati omu' , cred ca mai mult este vorba de nevoia de un feedback in sensul ....oare e bine cum fac ? ...sau ..cum gandesc ?...., cam asa au inceput toti muzicanti.

 

Eu cred ca aceasta perioada de "mari descoperiri ",este cea mai super perioada in cariera de artist ,..... cand am aflat de relativa minora ( la scoala ne-a spus profu la ora de muzica si accidental am fost atent ) eram tare mandru si ai uimeam pe prieteni ce de armonie cunosc si dadeam cate o "tura" de acorduri pana ajungeam din nou in gama initiala...credeam ca am descoperit piatra filosofala ....hehe

si eram tare fericit ...acum e mai greu , cand ajungi constient de cate ar trebui sa mai stii...si parca nu se termina niciodata..

:)

Eu cand faceam 3 pentatonice , ceva riffuri si cantam Moonflower mi se parea ca is un fel de shefutz. Pe masura ca aumulez informatii mi se pare ca sunt din ce in ce mai departe de ideea de muzician !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

:)

Eu cand faceam 3 pentatonice , ceva riffuri si cantam Moonflower mi se parea ca is un fel de shefutz. Pe masura ca aumulez informatii mi se pare ca sunt din ce in ce mai departe de ideea de muzician !!!

 

True that... io eram mai varza si ma credeam mai tare... am invatat ca nu e chiar asa roz.

 

Cursedone, daca vroiai feedback... puteai sa formulezi altfel problema. And moreover, as prefera chestii cantate de tine, nu doar compozitii in GP.

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

lasa jacksoane k si tu imi mai dai din cand in cand cate o perla..mai trebuie sa mananci mamaliga vreo 10 ani pana sa-ti dai seama cat de varza esti ( asta o spun din experienta)...dar nu-i bai..marea majoritate a chitaristilor pe care-i stiu au impresii de mari meseriasi..si cauta sa-mi explice mie unele chestii pe care le stiu de muuulti ani...sincer si eu mai cad in pacatul acesta ( mandria)..dar ce sa-i faci...

d-aia ma feresc sa cant in big mamou..sau alte bodegi de genu asta...prefer sa cant acolo unde cant..si unde nu ma aude nimeni de pe rgc ( dar totusi am publicul meu destul de numeros...)...

se pare k in romania avem 23 de milioane de soferi meseriasi ..si 23 de milioane de chitaristi absolut geniali...spun asta k si soferia in tara asta e boala grea...k si chitarismul..toti soferii au impresia k-s alonso....sau massa...deh..romania..tara tuturor aberatiilor...

Link to comment
Share on other sites

pai de vreme ce nu am bass, la ce iti foloseste ca iti dau ceva cantat de mine? oricum nu am nimic inregistrat. si daca vrei chitara, pai asta nu e threadu bun :)

cat despre feedback, mereu am preferat sa fac pe cont propriu totul, si muzica nu e o exceptie. voi puteti sa ziceti de chestia pe care am postat-o ce vreti, dar nu v-am cerut opinia(si de vreme ce nu v-am cerut-o, nu conteaza purcel) :)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.