www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Mi-A Placut Si Acum Nu-Mi Mai Place


tudorzzz
 Share

Recommended Posts

eu aveam orice se putea gasi pe dc++ cu GNR. stiu toate melodiile si solourile (cel putin in cap). doar ca dupa un timp... nu mi-au mai zis nimic. daca aud night train 5 minute e ok. ma simt bine. dupa inca 5 minute de gnr... mm, next?

 

nu prea cred ca are vreo treaba cu armonia sau complexitatea, ma tare sa aud un lightning hopkins cu aceleasi lickuri de fiecare data, si nu m-am plictisit de el, desi ascult din cam aceeasi perioada.

 

pur si simplu asociem anumite lucruri cu anumite lucruri si... se pierde

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Chiar foarte interesant subiectul. Cred ca e mai degraba despre evolutia (prezumtiva) a repondentului si mai putin despre trupa/albumul in sine.

Cred ca primele chestii rock ascultate, undeva prin 1972-3 au fost Gary Glitter, Slade si ceva Middle of The Road. Mi-au placut. Acum ma lasa indiferent. E de bine pentru ca nu ma irita ca majoritatea chestiilor rock si nu numai de pe la radio azi.

 

Dar cam ce m-a dat pe spate atunci imi place si azi. Mult. Si am ramas cu bunul obicei de a asculta albume intregi.

Cind am auzit pentru prima oara (prin 1978) "The Dark Side of The Moon" am fost siderat. Il ascult deseori si azi. La fel cu "A Night At The Opera" (prin 1979), "Made in Japan", prin 1976, "Cantafabule" cam tot pe-atunci, Coverdale-Page, McLaughlin Trio (cel cu Trilok Gurtu) si mai sint.

Nu ma mai "satisfac" pentru motive care imi scapa (si se cuvine sa-mi cer scuze cu anticipatie) citeva nume chiar importante si grele de tot: Janis Joplin, Hendrix (!), destul de mult din Yes (alta!). E de meditat pe tema asta si-i multumesc intiatorului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa mine, problema e pusa oarecum neclar. Acu' 20 de ani ascultam ce si pe unde apucam, pe un dublu-casetofon de care azi ati rade unii dintre voi (aia mai tineri, d'oh!). Imi place si acum muzica pe care o ascultam atunci, dar nu ma mai intalnesc cu ea asa de des. Cel putin nu cu intentie.

As zice ca-s mai multe exemple de "ce nu mi-a placut si acum a inceput sa-mi placa" :blink: .

 

Ce nu mi-a placut si nici nu-mi place, dar ascult daca se-ntampla: Jeff Beck.

Ce nu inteleg: Tiberian. Si nici nu-mi place.

 

A, sa nu fiu chiar off-topic: mi-a placut Art Jazz Club. Nu-mi mai place.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

aia inseamna exact faptul ca respectivele persoane sunt superficiale si parerea lor nu valoreaza mai nimic.

sunt unii pt care queen inseamna we are the champions, we will rock u, radio gaga si it's a kind...cam ce poate insemna parerea cuiva de genul asta despre queen?

 

eu nu vreau sa linsez pe nimeni. consider ca e ok sa zici ca e de rahat orice trupa, e dreptul si gustul fiecaruia, dar sa apreciezi asa dupa ce ai ascultat toata discografia sau macar mare parte din ea. la fel si cu catalogatul unei trupe ca trupa de balade samd. deci nu mi se pare ok sa zici ca gnr e de rahat sau "baladoasa" pt ca "don't cry si november rain". poti sa zici ca e de rahat sau de fetite pt ca "discografia/versurile de la a-z". aia e altceva.

GNR cred ca au vreo trei albume valabile UYI, Spagetti Incident si Appetite for Distruction.

Albume pe care fara suparare dar le stiu pe de rost cu lick-uri versuri si ce mai vrea domnia ta.

 

In plus nu zic ca imi place sau nu imi place o trupa ca sa fiu profund sau ca sa impresionez pe cineva, aici e inclusa si domnia ta. Imi place sau nu imi place pt mine nu pt ce crede domnia ta despre mine. Din partea mea aveti aprobarea mea sa va faceti o supa gustoasa pe parerea domniei voastre despre mine.

 

In plus daca ma gandesc bine am o problema cu baladele si cam atat, de la orice trupa ar fi. Suna doar a telenovele si nimic altceva si sunt cantecele care aduceau bani oricarei trupe din anii '90. Cu asta se apropiau de un public pe care nu-l atrageau cu altceva. Deci imi aloc libertatea sa consider ca baladele sunt rahat.

 

Daca iti plac baladele nu inseamna ca iti place rockul si eu am o problema cu cei care se considera rockeri pentru ca asculta Nothing Else Matters sau November Rain.

 

Cum spuneam e metehna mea si e mai buna decat TBC sau reumatism. Nu inteleg de ce lumea s-a simtit obligata sa ma atace pt ca imi place sau nu imi place ceva. NU suntem vecini sa va pun trupele X sau Y la maxim sau sa va bat in calorifer cand faceti voi asta. E un forum unde am spus ce se intampla la mine la mansarda.

 

Ce-i asa muzant sa spui cuiva ca e superficial pentru ca nu-i place trupa care-ti place tie? Dupa aia vii cu argumente ca de ce si cum si pe unde si chestii trestii. Las-o moarta frate, e dreptul meu sa urasc ce trupe vreau sau sa plac ce trupe vreau indiferent cat de superficial sunt. Si indiferent daca credeti sau nu, eu nu am incercat sa spun o parere care sa conteze. Sa conteze parerea mea pentru ce? Sunt jurnalist la o revista de muzica sau ce? De ce conteaza mai mult parerea voastra? Atata timp cat nu va adresati unui public care citeste o revista sau urmareste un blog si parerea domniilor voastre e la fel de valabila ca a oricui care scrie pe un forum. Sau are cineva acreditari sa scrie aici pe forum si nu stiu eu?

 

Sunt un nene pensionar care a intrat si el pe un forum. Nu stiam ca aici se fac evaluari de opinii si de persoana. "Opinia ta nu conteaza, esti superficial", blah blah. Ce-s astea? E parerea mea si am dreptul la ea.

 

O zi minunata tuturor in continuare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mentalitatea ta imi aduce aminte de conlictul dintre 'roackeri' si 'depeshari' de acum o mie de ani. In acceptiunea unui 'roacker' erai prost daca ascultai si Depeche si vice-versa. Oricum nu cred ca aveam mai mult de 12 ani pe atunci si tot mi se parea ridicol.

 

Care-i legatura? Muzica e muzica si poate fi de calitate (sau nu) indeiferent de genul muzical. De unde le scoti ca daca iti plac cateva balade esti sau nu esti rocker, ca unele pareri sunt mai avizate, ca anumite trupe/piese sunt mai de calitate decat altele, de unde scoti fratele meu alb sistemele astea de valori? Ah, ca asta e parerea ta, foarte frumos, dar expune-o ca pe o parere, nu ca pe un adevar universal.

 

Diversitatea ca si genuri muzicale ascultate/cantate e un avantaj si e opusul ignorantei care in orice domeniu dauneaza grav sanatatii (celor din jur).

 

P.S. Mi se pare mie sau esti un 'apropiat' al RGC-ului care si-a facut cont nou si a revenit in forta? :D

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am reascultat in seara asta integral 'The Black Album' sau 'Metallica 91' cum ii ziceam noi cand eram mici. Il am pe CD Audio de la Vertigo Records, nu cred ca e marca sub care s-a lansat official dar nici nu ma intereseaza prea tare pentru ca pare un official release si se aude ca atare.

 

Am dat play la CD, mi-am centrat capul intre boxe si am ramas incremenit acolo aproape tot albumul. Pana acum aveam impresia ca e doar un album exceptional, acum trebuie sa-i mai acord niste credite :) Spun asta aici ca sa nu fac inca un topic de genul "Ce mi-a placut si acum imi place si mai mult".

 

Cat despre 'Nothing Else Matters', lasand la o parte ca a capatat statutul de manea rock din cauza promovarii excesive, dupa parerea mea ascultata si inteleasa cum trebuie, a fost, ramane si va fi o super piesa.

 

'The God That Failed' e iarasi o balada draguta :)

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da cine e pink asta ?? GNR e mai fain :))

Gata gluma, on topic ascultam cand eram mai mic/tamp kelly family :P, imi suna bine limp bizkit, si altele..de consum. Dar totusi cine e pink??? Daca dau drumul la pink...curge tot albumul, este interesant cum delicate sound of thunder ma fascina la zece ani, si acum la fel.

Link to comment
Share on other sites

Bai si mie mi s-a luat de GnR, mai ales dupa ce i-am vazut la Bucuresti. Dezamagire totala... Si cam de toate trupele din aceeasi "oala". Prefer un alt gen de rock acum.. mai spre Pink Floyd sau The Doors... mai 'autentic' daca asta e cuvantul? Dintre trupele de rock care au avut succes, nu o sa ma satur niciodata de AC/DC super marfa concertul daca mai vin de 10 ori ma duc de inca 10 ori haha.

 

@Posho: iti dau nana , cum sa nu-ti placa Janis si Jimi? ntz ntz :D glumesc.

 

daca-mi permiteti o deviere de la subiect, ce nu imi placea cand eram mica si acum imi place si nu m-as plictisi niciodata de: Beatles (ciudat,dar acum realizez si eu ce misto-s compozitiile lor :)) cand eram mica mi se pareau simple si de copii ioi) si astia de ziceam mai sus, Pink Floyd, Doors, Dire Straits... m-am rafinat, ce sa zic, m-am dat naibii.

Edited by iulia_i
Link to comment
Share on other sites

@iulia_i: Acum sa nu le amestecam. Cand au venit Guns la noi eu am refuzat sa ma duc si asta pentru ca era deja o alta trupa care nu mai avea nimic in comun cu ceea ce fusese candva. Nici macar Axl. Sor-mea a insistat si pana la urma s-a dus introcandu-se evident cu o mare dezamagire. N-are totusi legatura ce-a fost o trupa candva cu faptul ca n-a stiut cand sa se retraga in glorie.

 

Cat despre restul de mai sus, :respect:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.