www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Încă Un Amp Diy


ratza_sb
 Share

Recommended Posts

Intenționam să zic ceva despre ideologii și genul de oameni care știu cum trebuie să fie lucrurile, dar mi-am amintit că nea' Kenobi a servit deja replica potrivită:

 

tumblr_inline_mnvxyz5vv51qz4rgp.jpg

 

Clar, toate amplificatoarele trebuie să se comporte la fel. Pentru că toate chitarele au același timbru și toți artiștii au aceleași nevoi. Și Santana și Knopfler și Cavalera și Reznor folosesc amplificatoare cu zăce armonici și slew rate mare, că știu ce-i aia calitatea sunetului. Eu din păcate nu, c-am făcut estetică la școală, nu programare.

Link to comment
Share on other sites

Iar il ataci aiurea...fiecare are dreptul la o opinie. Chiar daca, dupa parerea ta, e neavizata.

 

Am intrebat doar care este referinta . Asta inseamna ca fac vreun atac ? Cum se poate discuta despre amplificator pt chitara, daca chitara si stilul muzical nu conteaza ??? Atat am intrebat si nu am luat pe nimeni la misto.

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aha !!...secretul care sta ascuns chiar si de tine . Asta stiam.

Te intrebasem altceva. Care este referinta ?

 

Mă gîndeam că puteţi rezista fără să atacaţi pe nimeni, dar văd că se repetă situaţia de pe elforum, de la lămpi. E chiar aşa greu să acceptaţi că alţii au păreri diferite şi că nu au chef să le expună?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Off topic !!! Ca sa lamurim o data problemele astea .

 

 

Mă gîndeam că puteţi rezista fără să atacaţi pe nimeni, dar văd că se repetă situaţia de pe elforum, de la lămpi. E chiar aşa greu să acceptaţi că alţii au păreri diferite şi că nu au chef să le expună?

Este atat de grav ca intreb de o anume referinta ? Eu nu fac misto si tratez subiectul cu cea mai mare seriozitate. Si bineinteles ca nici nu accept sa fiu luat la misto . Tot eu sunt considerat ca fac atac ???

Aici nu este vorba despre alte opinii, ci de atitudine din partea unui utilizator care ,declarat, repugna ignoranta dar acum face apel la ea .

Si aici, ca si pe elforum, cand se discuta "povesti", lumea se incranceneaza. Cand se pun date concrete si grafice, se asterne linstea.

 

P.S. Cat despre elforum, cred ca nu ai fost in tema cu cine a atacat, ce s-a discutat si cine nu a acceptat alte pareri . Dar nah, eu nu sunt prieten cu moderatorii elforum .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu puteti renunta doar dupa 2-3 taieturi, vrem mai mult sange !!! :death:

 

on-topic: habar nu am electronica, desi este un domeniu care m-a fascinat din frageda pruncie. avea batranu' un prieten electronist care ne mai repara una alta prin casa si eram total fascinat de abilitatea lui sa se descurce in multimea de piese si farmulite din respectivul aparat. si in aceasta ordine de idei ceea ce scrieti voia aici pentru unul ca mine pare foarte interesant.

 

deci, foarte serios, continuati, dar si cu lucruri mai concrete, cred ca sunt destui interesati de acest subiect. :respect:

Link to comment
Share on other sites

Mult noroc! Postezi rezultatele si schemele dupa care ai lucrat?

Bineînţeles, de aia se numeşte DIY :D

 

 

nu puteti renunta doar dupa 2-3 taieturi, vrem mai mult sange !!! :death:

Eu unul nu renunţ la proiectele mele fiindcă altcineva nu-i de acord. Puls că aici nu a fost cazul, am primit răspunsurile pe care le căutam. Acum tre' să termin proiectele la care lucrez, să-mi găsesc ceva timp liber, să casc portofelu' şi să pun osu' la treabă. Prima chestie pe care vreau s-o fac, înainte de amp, e o pedală: Nobels ODR-S. De luna viitoare încep, că mi-am distrus fondurile şi nu mai am Delaco pentru cablaje.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

O soluţie ar fi Hammond 1760C.

http://www.hammondmfg.com/pdf/EDB1760C.pdf

 

Aş putea apela la serviciile domnului Lăzăroiu, fiindcă nu ştiu să calculez şi nici să bobinez. Prefer să plătesc pe cineva care ştie ce face în loc să-mi consum nervii, banii şi timpul pe experimente eşuate.

Link to comment
Share on other sites

Sau poti sa iti iei un traf de iesire SE de la Hammond (care are daca nu ma insel mai multe sarcini) si poti sa il folosesti pentru mai multe configuratii SE (EL84/EL34/6v6 etc) si sa lasi deoparte improvizatiile cu trafurile de iesire ... pentru ca, presupun ca vrei sa si sune a ceva.

 

De exemplu acest traf (pe care eu l-am folosit cu succes ... costa poate ceva mai mult dar poti sa il folosesti intr-o tona de configuratii): http://www.musikding.de/Hammond-125ESE-output-transfromer

 

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Man! Stii si tu foarte bine ca nu este atat de complicat sa faci un traf de iesire. Foarte important este cunoasterea Ra(a) .Unul din colegii nostri, Florin , a avut rabdare si a bobinat primul lui transformator . Este adevarat ca trebuie sa nu-ti pierzi rabdarea, in mod special cand il bobinezi cu mana. Dar a iesit foarte bine . Exemplificari de sunet se gasesc aici http://forums.rgc.ro/topic/90263-amplificator-cu-tuburi/?p=821153

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Îmi lipseşte răbdarea, plus că timpul meu liber e extrem de limitat. Alergatul după sîrmă, tole, făcut carcasa, calculat, mărunţişuri - toate m-ar costa mai mult decît dacă aş cumpăra unul gata făcut. Chiar m-am uitat la Hammond ăla, ajunge pe la vreo $90 cu transport cu tot. Nu-l scot la aceeaşi calitate şi la acelaşi preţ în veci.

 

Deocamdată am terminat de proiectat cablajul. Mă gîndeam să folosesc o sursă stabilizată pentru anodică, da' nu cred că merită deranjul.

 

EDIT: Frunză verde libelulă, merge netu' ca racheta.

 

post-23153-0-65098400-1402573837_thumb.png

Edited by ratza_sb
Link to comment
Share on other sites

Daca doresti o dinamica ridicata a amplificatorului , cred ca merita deranjul pt o sursa stabilizata .
Pt traf-ul Hammond , trebuie sa pici la fix cu Ua si Ia pt a avea un transfer ok . O deviatie a Ra-ul , chiar si de 100K, va afecta acest lucru...my 2 cent .

 

P.S. Nu pot sa vad schema . Poti sa o atasezi aici ??? Mersi :)

Link to comment
Share on other sites

Păi înainte de ăsta vin montate o căruţă de chestii: Nobelsu', un crunch, corectorul de ton (trei căi, încă nu ştiu dacă-l fac pasiv sau activ) posibil compresor şi... mai văd eu. Posibilităţile sînt cam multe, deocamdată mă ocup de ce-mi trebuie pentru început. :)

Ideea e să fie modular, astfel încît să pot folosi diverse efecte în orice combinaţie. Difuzorul cred că va fi animalul ăsta:

http://www.thomann.de/gb/celestion_vintage_30.htm

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.