www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Încă Un Amp Diy


ratza_sb
 Share

Recommended Posts

 

...mă descurc singur...

..............................................

..............................................

...Prefer să plătesc pe cineva care ştie ce face în loc să-mi consum nervii, banii şi timpul ...

...Îmi lipseşte răbdarea, plus că timpul meu liber e extrem de limitat...

...m-ar costa mai mult decît dacă aş cumpăra unul gata făcut...

da' nu cred că merită deranjul

Eh, vedem noi ce iese :)

 

 

Da' știi că ai elan, frate ! Numa' vână... :P

 

 

Scuze de oftopic ! Ăsta se vrea să fie doar un post de cheer-up ! :)

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

P27 a lui Rod Elliot. Am deja traf + finali + radiator + cond. filtraj + punte redresoare. De asemenea am primit pe mail o versiune foarte simpatica de cablaj (sincer mi-a fost lene sa-l concep eu). Voi folosi pt. clean preampul din P27, dar voi construi si altele (Ampeg VH-140, ceva clone de Marshall, etc...) pt. a-l face multi channel selectabil dintr-un footswitch ce comanda un sistem cu microcontroler (aici am toate piesele, inclusiv relee, plus ca am mai lucrat cu microcontrolere). Ma gandesc sa-i pun si un cab-sim si un canal de reverb (in functie de ce pot sa-mi fac rost, un modul de reverb digital sau un reverb tank).

Am ales varianta asta deoarece am deja majoritatea componentelor, vreau sa tin cheltuielile la minim. Nevasta-mea oricum nu stie daca imi achizitionez ceva, la cate am prin casa. Si daca ii acasa cand vine curieru' raspunsu' la intrebarea "ti-ai luat ceva?" ii "nu, am facut un schimb".

Din pacate momentan trebuie sa termin doua proiecte (unu-i aproape terminat) pana sa ma apuc de el.

Edited by edy_wheazel
Link to comment
Share on other sites

Mişto. Şi la mine va fi tot cu controller, dar cred că-i pun şi un LCD pe lîngă leduri. Fiindcă nu ştiu încă ce sunet o să prefer, vreau să-l fac modular, să pot băga sau scoate chestii după bunul plac. Pot funcţiona şi mai multe chestii simultan, ca la un pedalboard. Pentru început: clean, crunch, compresor. Pe urmă decid dacă-i mai fac vreun implant sau dacă-i mai extirp ceva organe.

Link to comment
Share on other sites

Personal am renuntat la ideea de afisaj grafic. Initial doream sa pun unul care sa-mi afiseze canalul selectat, vu-metru pe mai multe frecvente si alte dracii. am renuntat la idee din motive practice, in afara de faptu' ca arata fain canalul selectat este mult mai vizibil printr-un led in dreptul canalului selectat, plus ca nici dracu nu sta sa se uite la cum se misca frumos barele de pe ecranu' vu-metrului. De asemenea, ocupa spatiu in plus pe carcasa.

Pentru canale ma gandesc sa experimentez mai multe clone ce necesita alimentare diferentiala, sa bagi asta intr-o pedala ocupa spatiu. De aceea restu' de emulatoare & shit vor fi puse in pedale (Diesel VH4, etc...) deoarece nu au nevoie de alimentare diferentiala.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

După zeci de parlamentări şi răzgîndeli, am luat într-un final decizia să-l fac cu LM1875, în aer. Pentru zece amărîte de componente nu mă complic cu cablaje. I-am tras potenţiometru logaritmic dintr-unul dublu, liniar. Merge excelent, îi mai trebuie un traf, redresare, mufe, carcasă şi gata. Poate fac şi nenorocitul ăla de cabinet, că stă difuzorul degeaba de vreo trei luni.

post-23153-0-57058100-1414673065_thumb.jpg

post-23153-0-39739500-1414673077_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.