www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poate Cineva Pls Pls Pls Sa Recomande Un Manual Pt Chitara Jazz?


peshte79
 Share

Recommended Posts

hey all,

mi-e greu sa cred ca nu voi da aici de un chitarist care stie ce inseamna JAZZ si care nu ar fi dispus sa ofere o simpla informatie:)

as vrea sa ma apuc sa invat jazz,sunt self-taught(autodidact)

tehnic vorbind,pot canta aproape orice gen muzical fara nici un fel de pb,cant de cand aveam 7 ani,acum am 34.

sunt expert in blues,rock si alte derivate ale genurilor astora dar beginner in Jazz.bineinteles ca pot canta orice melodie de jazz daca o reproduc acasa 100% ca pe originala,nu am probleme de tehnica,etc

.as vrea totusi sa si inteleg ceea ce fac acolo,mai ales cand vine vorba de improvizatie,ca daca copiez solo-ul lui gambale nu inseamna ca sunt si jazzman ca si el(cum am ramas surprins sa vad ca multi SUNT).

raman la stadiul de modestie si admit ca sunt un foarte mare beginner cand vine vb de jazz.

sunt un very fast learner si foarte motivat!

daca este cineva dragut aici care ar putea sa dea un sfat,m-as bucura tare mult,deoarece am la dispozitie pana maine la pranz sa imi cumpar manualul,materialele care trebuie,deaorece locuiesc in alta tara si nevasta-mea vine maine inapoi aici la mine,deci ar fi o mare oportunitate.

spun un sincer THANKS pt cine vrea sa ma ajute.

PS:am tot incercat sa iau legatura cu diversi chitaristi de jazz sau "giaz" dar am constatat ca aroganta asta este prea mare,proportionala probabil cu vacaria,asa ca nu am putut obtine o simpla informatie.desigur,manualele pot fi si in alta limba decat romana,de preferat engleza,nu ma supar deloc,dar cum internetul asta este plin de prostii menite numai sa te pacaleasca si sa-ti ia banul,am renuntat sa mai caut de unul singur.

thanks guys!

Link to comment
Share on other sites

Cu tot respectul, daca spui despre tine ca esti expert in blues si rock dar nu stii ce inseamna jazz solo, inseamna ca nu esti decat incepator in blues, si desigur rock, dar rock-ul nu este decat blues la urma urmei.. Manual de jazz ca sa inveti sa faci solo nu exista, decat sa inveti notatia muzicala si tot ce se poate spune despre tehnicile din jazz, asta da, dar nu te va ajuta nimeni sa stii tu ca pe rugaciunea "tatal nostru.." gamele pe chitara ca sa poti improviza, tre'sa stii, citeste bine nu sunt deloc ingamfat cand spun asta, LA PERFECTIE! gamele, in primul rand, apoi sa incepi sa o iei asa usor de-a jucatul pe chitara, sa improvizezi de capul tau, cate putin, caci e f greu si te doare capul de la primele incercari de un minut caci muzica sa cada din cer in forma de carte in fata ta nu exista.. Intelegi?.. Vad ca esti foarte entuziasmat, dar asta nu spune decat un singur lucru, nu iti pasa de muzica de fapt, iti pasa sa o stii si gata, ia-o usor, ca pe matematica, nu inveti tu sa integrezi din clasele primare in algebra, e clar, gamele, atat iti spun, si multa rabdare, cauta pe net tehnici, ca de asta ai nevoie, adica ce-s alea tehnici, sa stii sa faci un glisando cand mai ai chef, sa lucrezi cu flageolete, etc, sunt o gramada de tehnici care se gasesc intr-un manual de chitara clasica, si te uiti pe youtube la unul care le face, mai vezi pe altul, etc.. si asa inveti jazz, cantand. Manual de jazz exista dar nu cred ca stie multa lume de ele, nu in Romania, aici daca cineva are un stil muzical, stie rock, sau clasica, in rest manele.. Multa bafta, si incerca sa fii putin mai rabdator cu muzica, ea vine nu se ia cu forta in traista.. Salutare!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

PS:am tot incercat sa iau legatura cu diversi chitaristi de jazz sau "giaz" dar am constatat ca aroganta asta este prea mare,proportionala probabil cu vacaria,asa ca nu am putut obtine o simpla informatie.desigur,manualele pot fi si in alta limba decat romana,de preferat engleza,nu ma supar deloc,dar cum internetul asta este plin de prostii menite numai sa te pacaleasca si sa-ti ia banul,am renuntat sa mai caut de unul singur.

thanks guys!

 

Esti sigur ca aroganta altora nu e si din vina ta? Din modul cum ai abordat acest prim post mie mi se pare ca ai intrat gresit. Sa spui ca esti expert si sa ceri lectii e un pic cam mult. Dupa umila mea parere primul arogant aici ai fost tu.

 

Eu sugerez sa verifici daca intr-adevar esti expert sau doar ti se pare.

 

Sunt curios de unde ai dedus ca esti expert. Canti cu vreo trupa cunoscuta? Ai inregistrari?

 

Cum au zis si colegii daca esti cu adevarat expert ar trebui sa stii cum sa puci jazz-ul de coada.

 

In plus sa nu incerci sa cauti pe internet macar asa un pic pe motiv/scuza ca pe net sunt porcarii e iarasi cam exagerat.

Nu stiu exact ce vrei tu sa cauti dar este pe net material cu tona si foarte mult gratis. Daca te oboseai sa cauti macar pe youtube ai fi gasit deja o gramada.

Edited by ADIDAS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Gamele pe chitara ca sa poti improviza, tre'sa stii, citeste bine nu sunt deloc ingamfat cand spun asta, LA PERFECTIE! gamele, in primul rand, apoi sa incepi sa o iei asa usor de-a jucatul pe chitara, sa improvizezi de capul tau, cate putin, caci e f greu si te doare capul de la primele incercari de un minut caci muzica sa cada din cer in forma de carte in fata ta nu exista.. Intelegi?.. Vad ca esti foarte entuziasmat, dar asta nu spune decat un singur lucru, nu iti pasa de muzica de fapt, iti pasa sa o stii si gata, ia-o usor, ca pe matematica, nu inveti tu sa integrezi din clasele primare in algebra, e clar, gamele, atat iti spun,???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.