www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Behringer Bdi21


Recommended Posts

zilele astea mi-am cumparat aceasta cutiuta mica, si pot spune ca sunt chiar multumit de ea. si m-am gandit sa fac o scurta recenzie, pt cei care se gandesc si ei sa isi cumpere, si nu sunt hotarati. am sa incerc sa scriu cat mai "ca la carte" :P

am postat si o inregistrare pe soundcloud cu mai multe setari ca sa va faceti o idee despre sunet. detaliile despre setari, despre basul folosit etc le gasiti in descrierea de pe soundcloud.

https://soundcloud.com/mihail-doman/bdi21-demo

 

numele echipamentului: behringer bdi21 v-tone bass amp modeler - driver - di

an fabricatie: 2013

pret: 149 RON, cumparat nou de la senia

caracteristici: http://www.behringer.com/EN/Products/BDI21.aspx

rolul acestei cutiute este in primul rand sa indeplineasca functia de di-box, deci are iesire balansata xlr - gold plated. e fain ca functioneaza ca di si in bypass mode, deci si daca ramai fara baterii. are desigur si iesire de jack mare.

urmatorul rol este acela de preamp, deci poti sa bagi si chitara in ea, sau alt instrument, atata timp cat nu umbli la eq sau la knob-uri ca sa nu colorezi sunetul instrumentului respectiv.

si desigur, pedala e facuta pt basul electric, deci functioneaza ca emulator de amplificator de bas. are eq pt treble si bas - interesant e ca basul e pus in dreapta si treble-ul in stanga :P. mai are in dreapta un knob pt level, si unul numit blend, care am inteles ca "coloreaza" sunetul cu semnalul venit de la circuitul analog pe tub pe care il are incorporat. in cuvintele lor: "authentic tube emulation circuitry can be mixed with the direct bass signal via blend control". nu am deschis-o sa vad daca e chiar analog sau nu, si nici nu ma pricep foarte bine la aspectele astea. la pretul asta nu ma asteptam sa fie analog. daca ma poate lamuri cineva mai priceput, ar fi binevenit. oricum, cert este ca atunci cand rotesti de knob-ul blend, sunetul devine mai calduros si mai plin. basul incepe sa sune "cremos", cum imi place mie sa zic :D

in stanga mai avem un knob pt presence, care urca inaltele, si face sunetul sa fie mai cu atac. dat la maxim poate sa sune foarte "crispy" cumva, iar daca mai canti si cu pana, chiar se duce catre sunetul acela foarte punk rock.

inca un knob - drive. acum, pedala nu e overdrive pt bass, deci ii iertam ca nu e o distorsiune asa placuta la auz - parerea mea. then again, poate nu am gasit eu setarile potrivite. drive-ul e mai degraba ca sa faci basul sa muste un pic, dar nu mai mult.

si un foarte util ground lift, pt situatia in care apare bazait in semnal.

cutiuta pare destul de zdravana, nu ti-e frica sa calci pe ea, desi butonul pe care se apasa cu piciorul nu pare chiar asa rezistent ca la celelalte pedale de la behringer. pe de alta parte, fiind pedala di si pre-amp, nu e cazul sa fie oprita in timpul cantari, asa ca s-ar putea sa supravietuiasca mult si bine.

imi place ca bateriile se pun prin spate, si nu trebuie sa te chinui sa dai ditamai capacul la o parte ca sa schimbi bateria, ca la alte pedale.

parti bune: sunet foarte bun si calduros, constructie solida, pret accesibil

parti rele: puteau sa puna si ei un alimentator de curent in pachet

nota 9.9 :D

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.