www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzile B Si E Suna Urat.


Recommended Posts

Problema ar fi urmatoarea , corzile B si E ( la G nu am fost atent iar celelalte par ok ) suna foarte urat si "tremura" , nu se aude sunetul curat , e ca si cum as folosi un efect ciudat , daca fac un bend la 18th fret pe B se aude parca ar fi suparata chitara chiar daca este acordata bine ,ce e drept corzile sunt vechi , au cam 4-5 luni dar o sa le schimb maine , ca azi e inchis magazinul ( acum sunt 8 sau 9-42 , nici nu mai tin minte , o sa iau 10-46 ) , chitara are 2 single si un humm , nu i-a fost facut setup niciodata , si nici nu am bani sa o duc la un lutier sau ceva si singur mi-e frica sa nu stric ceva , dar daca ziceti voi ca e in regula sa incerc si ca nu stric nimic o sa caut un tutorial. Gatul din ce am vazut este destul de drept , actiunea e undeva la ~2mm ka 12th fret pe low E .

Si intrebarea ar fi , de la ce vine problema mai exact? Corzi , doze , actiune , intonatie? Nu cred ca poate fi vorba de tehnica , nu imi pot imagina cu ce as putea sa gresesc in a ciupi o coarda ca sa o fac sa sune asa.

Link to comment
Share on other sites

:D , cu ceva trebuie sa compar pentru a putea descrie in necunostinta de termeni tehnici.

 

Doar cand fac bendurile suna asa , cand sunt libere corzile sau cant coarda pe alt fret se aude ca si cum ar tremura sunetul .

 

PS: sunt sigur ca e si suparata luand in considerare talentul meu cu care o chinui in fiecare zi.

Edited by Marius11
Link to comment
Share on other sites

(chitara o tin intr-un hard case cand nu o folosesc , dar vad ca asta nu impiedica rugina sa ajunga la ea.

Adevarul este ca rugina e o chestie metafizica...ca lepra. Se ia a dracu!

E de la transpiratia de pe mana ta, poti cel mult s-o stergi cu o carpa uscata dupa ce canti. polii la humbuckere sunt din fier, probabil la single-coils ai alnico sau ceva. Oricum daca faci palm mutting des, mai mult tii mana pe bridge, asa ca...

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

SI suruburile de la bridge ce coboara corzile sunt ruginite , si da , single coilurile sunt alnico ( si ele putin ruginite ) , am auzit ca daca folosesc vata de otel marimea? 000 ( sau cel putin asa reiese din traducerea mea din engleza ) se duce rugina , dar nu stiu daca e indicat sa dau cu asa ceva pe suruburi ca poate se tocesc..

0.4 cm , 0.4 cm , 0.3 cm , cu aproximatie , pot fi cateva sutimi in plus sau minus , nu e asa buna rigla . Cel mai important e sa scap de sunetul acela de pe corzi care le face sa para ca tremura , strica urat sunetul si pe amplificator si in guitar rig .

Edited by Marius11
Link to comment
Share on other sites

Uite o solutie pe care am folosit-o eu cu succes sa restaurez o chitara mai veche si cu ceva urme de rugina: http://www.thomann.de/ro/harley_benton_hardware_polish.htm

 

Am avut totusi o retinere in a o folosi si pe chitare bune pentru ca nu stiu exact ce contine si cum actioneaza si n-as vrea sa ma trezesc ca-mi corodeaza metalul cu totul. Cert e ca rugina de suprafata ti-o curata foarte bine si chiar iti da luciu. Atentie, e doar pentru partie hardware!

 

Cat despre corzi, ideea era sa nu fie prea aproape de doze si sa fie atrase de magneti.

Link to comment
Share on other sites

Urmeaza pasii astia in ordinea dificultatii:

1) intonezi E-ul si B-ul, daca nu s-a dus problema, vezi numarul 2;

2) verifica sa fie curate atat saddle-ul cat si nut-ul, astfel incat coarda sa nu se prinda in ele,

3) incearca sa ridici putin actiunea pe corzile respective; Daca tot se aude asa, vezi pasul 4;

4) incearca sa pui ceva sub coarda, in nut, ca sa o ridici putin; verifici, n-a mers? pasul 5;

5) incearca sa vezi curbura gatului, trebuie sa fie drept si puuuutin de tot aplecat inspre exterior(cum canti tu la chitara, nu inspre tine, opus);

6) incearca sa vezi daca e cazul de fretbuzz, ar putea sa sune asa si din cauza corzii care se atinge de freturile superioare celei tastate; In cazul asta trebuie nivelare;

7) daca nu reusesti nimic, trebuie sa te duci la un lutier;

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu as vrea sa folosesc solutii dubioase ca doar o chitara am si nu imi permit sa-mi iau alta momentan.

@lefmir o sa incerc si ce ai spus tu

Am ciupit putin corzile aici ca sa intelegeti mai bine care este problema , sau cel putin sper ca o sa intelegeti ceva , volumul la recording nu a vrut sa mearga mai sus , nici nu prea ma pricep eu la programele astea.

 

01 140501 1809 copy 001 wav

Edited by Marius11
Link to comment
Share on other sites

Nu as vrea sa folosesc solutii dubioase ca doar o chitara am si nu imi permit sa-mi iau alta momentan.

 

Nu am spus ca solutia de la Thomann ar fi dubioasa. E o solutie speciala pentru asa ceva. Am spus doar ca nu am testat-o pe chitarele mele iar celei pe care am folosit-o nu i-am urmarit evolutia in timp desi in prima faza arata impecabil iar solutia si-a facut treaba cu brio. Proprietarul chitarei (care imi e prieten) nu mi-a reclamat oricum nimic iar solutia, repet, e speciala pentru chitara. Sunt convins ca exista si de la firme mai serioase insa eu n-am avut de-a face.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Yep , am vazut si eu pana la urma , e bine , mi-am curatat putin chitara ca era cam murdara , apropo , cum pun inaltimea la doze? Eu am o yamaha pacifica 112v , o copie strat HSS , vad ca pe pagina fender recomanda 1.6 mm inaltime pentru humm , aia e ok , dar single coilurile cum le pun pentru ca sunt o gramada de optiuni , presupun ca eu am standard single coils , am dreptate?

 

PS: se masoara de la doza in sine sau de la bucatile alea de fier ce ies din doza/suruburi la humm.

Edited by Marius11
Link to comment
Share on other sites

Si hummbuckerul tot la 3 mm?

 

Din punctul meu de vedere distanta intre doze si corzi se regleaza la ureche. Cu ti-a zis si subliminal cu ultima tasta apasata te asiguri ca // corzile nu sunt prea aproape de doze cat sa fie atrase de magneti, dupa care conectezi chitara la amp si le reglezi in functie de ce auzi, mai exact de cum iti place ce auzi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.