www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vlahopol Guitars


Capitanul_Nam
 Share

Recommended Posts

Culmea ca si mie mi-a adus cineva o chitara sa ii "fac ceva"...

 

si culmea este tot in zona ta de pret doar ca dupa 1 an de viata chitara arata cam asa..  vezi poze...

 

Cum ziceam lemn uscat la luminare sau la chibrit...

 

te las pe tine sa chicesti firma - ca eu nu vreau sa o spun... Repect chitara are doar un an...

sa iti zic eu ce sint cu dungile alea care au inceput sa sparga lacul ? :))

 

Succesuri nebanuite cu chitarele de 100 - 200  -300 de euro...

 

 

De trimis chitara NU situ daca o pot trimite... DAR... sint sanse sa apar eu prin Timisoara, Oradea, Arad.. si daca vin vei avea ocazia sa testezi ce vrei si cum vrei..  cu placere.

De unde stim noi ca nu o sa patim la fel si cu chitarele tale de 1500 euro? Poate peste un an, poate peste doi cand iese din "garantia" ta...

Si cum vrei sa iti dea cineva 1500 de euro pe o chitara pe care nici macar nu o poate incerca? Nu esti Gibson sa aiba omul garantia calitatii.

Ai putea sa inchei o intelegere cu mcmusic, sau guitarshop care au magazine in toate orasele mari din tara si sa iti bagi la vanzare chitarile la ei? Incearca si vezi ce-ti zic... daca o sa reusesti inseamna ca ai un brand de succes si o sa avem unde sa mergem sa iti testam produsele. Pana atunci esti doar un produs de nisa.

Edited by alinu_tau
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai niste doze in mintile lor sunt cam 150-200 de eur/setul, de -17 eur e restul..

 

deviem de la subiect, ideea este urmatoarea, user-ul Viobio a zis ca pune la bataie "spatele", Mike aduce mobilierul, puneti anunt pe forum si mai departe, e simplu, cine rupe corzile, le plateste, cine-mi rupe urechile cu ineptii, imi cumpara o bere, si tot asa..

Edited by Pava
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De unde stim noi ca nu o sa patim la fel si cu chitarele tale de 1500 euro? Poate peste un an, poate peste doi cand iese din "garantia" ta...

Si cum vrei sa iti dea cineva 1500 de euro pe o chitara pe care nici macar nu o poate incerca? Nu esti Gibson sa aiba omul garantia calitatii.

 

 

Hai ma, ca esti haios rau...  :))

 

Stii cite feluri de categorii de lemn sint mai ales cele pentru instrumente sau cele de chitara?  Lemnul pe care il import costa o gramada de bani si vine in multe cazuri la lemnul mai scump cu certificat...

 

Dar acum ce o sa zici tu... eu iti zic ca mari producatori de multe ori dau tepe dar nu tipati la ei.. tipati la mine ca tine :)))

 

Mai zi cu drobul de sare ca imi place ...  DACA CUMPERI tu o chitara de la mine si se crapa lemnul??? ...  Mai, mai... 

 

1. Daca iti crapa eu rezolv problema pt ca nu imi permit sa imi fac un renume prost asa cum incercati voi sa-mi faceti .. si nu pot sa dispar dupa ce am vindut o chitara pt ca vreau sa mai vind..  da probabil nu ai cum sa intelegi acest fenomen...

 

2. daca mie imi este garantata calitatea lemnului .. iau chitara de la client si io dau in cap exportatorului care mi-a trimis mie lemnul initial..

 

3. chitarele mele nu au garantie 2 ani .... au cit vreau eu pt ca pot :)) .. minim 4 ani ....

 

singurelele lucruri care "s-ar ptuea" strica sint:

potentiometri, switchul, suruburile de la menghina, suruburile de la tremolo, daca chitara are asa ceva.. Astea oricum sint lucruri care cad la o chitara dupa citiva ani... IN rest nu prea are ce sa se strice..

 

oricum folosesc cei mai buni potentiometri de pe piata si cele mai tari switchuri.. am 2 modele de switch in 5 pozitii - nu are NIMENI in Romania astfel de switchuri..

 

1 - double layer cu 12 pini 

2 - quar layer cu 24 pini - cu astfel de switch-uri poti sa faci orice splituri iti trece prin cap..   - au contacte argintate si nici nu se gasesc prea usor

 

Switch-ul original de pe Ibanezul meu de 4000$ m-a tinut aproape 16 ani.... dupa ce l-am inlocuit tot cu unul original m-a tinut doar un an... 1 an...

 

asa ca.. asta se intimpla in 2014

De unde stim noi ca nu o sa patim la fel si cu chitarele tale de 1500 euro? Poate peste un an, poate peste doi cand iese din "garantia" ta...

Si cum vrei sa iti dea cineva 1500 de euro pe o chitara pe care nici macar nu o poate incerca? Nu esti Gibson sa aiba omul garantia calitatii.

Ai putea sa inchei o intelegere cu mcmusic, sau guitarshop care au magazine in toate orasele mari din tara si sa iti bagi la vanzare chitarile la ei? Incearca si vezi ce-ti zic... daca o sa reusesti inseamna ca ai un brand de succes si o sa avem unde sa mergem sa iti testam produsele. Pana atunci esti doar un produs de nisa.

 

 

- Atita timp cit primesti certificat de garantie nu conteza cum te cheama..

- cu incercatul se rezolva pt cei care vor cu adevarat sa incerce si / sau sa cumpere ... Asa cum am putut rezolva si cu unul din primii mei clienti care era de aici de aproape din IRLANDA... deci nu-mi zice mie cum se poote face, ca stiu deja..  :)

 

- Am deja o intelegere cu cineva - este doar o chestiune de timp si assa ceva nu se face peste noapte. Ca sa poti lasa un stoc de 15 - 20 de chitare unui magazin inseamna sa blochez eu o suma MARE de bani pt niste baieti care NU au bani dar ar vrea aibe motiv sa faca misto in continuare.. Aia care au bani ma cauta si daca sint seriosi INTOTDEAUNA se gasesc solutii...

 

- si Da DEOCAMDATA sint un produs de nisa... nu ma sperie si nu ma jigneste.. .Toti au inceput de undeva.

Edited by Crossroads
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu lemn cu tot, cu doze, accesorii(de calitate) ar putea intrece si 1500 de euro, nu stiu daca scoate mare profit colegul nostru crossroads, sincer. Un mod prin care ai putea reduce costurile(dar dupa ce vei avea productie mare) e sa semnezi contract pentru lemn cu o firma care se ocupa de asa ceva, la fel pentru aproape toate componentele. Bine asta presupunand ca vei produce cateva zeci pe luna.

Cel mai si cel mai bine incerci sa te promovezi in afara, pe la noi nu prea exista piata de asa ceva. Tot omul canta in dormitor, in exemplul meu:eu cant acasa si cu trupa, dar n-am reusit vreodata sa sparg bugetul de 2000 de lei cu vreo chitara pentru ca m-am multumit cu putin, ca intotdeauna si nu am ajuns la nivelul la care fac bani buni din asta.

 

Faci treaba buna, design, ne-design, eu mereu am apreciat oamenii care nu stau degeaba si fac ceva si isi urmeaza visele. Se vede din cum combati comentariile negative ca pui suflet in ceea ce faci. Si pot sa zic ca unele arata chiar bine, unele sunt cam cheesy, dar asta pana la urma tine de gusturi. Si Buddy Guy are un Strat urat cu buline care pe mine ma lasa rece, dar asta nu inseamna ca el nu se bucura de el.

Tine-o tot asa si succes in continuare!

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu lemn cu tot, cu doze, accesorii(de calitate) ar putea intrece si 1500 de euro, nu stiu daca scoate mare profit colegul nostru crossroads, sincer. Un mod prin care ai putea reduce costurile(dar dupa ce vei avea productie mare) e sa semnezi contract pentru lemn cu o firma care se ocupa de asa ceva, la fel pentru aproape toate componentele. Bine asta presupunand ca vei produce cateva zeci pe luna.

Cel mai si cel mai bine incerci sa te promovezi in afara, pe la noi nu prea exista piata de asa ceva. Tot omul canta in dormitor, in exemplul meu:eu cant acasa si cu trupa, dar n-am reusit vreodata sa sparg bugetul de 2000 de lei cu vreo chitara pentru ca m-am multumit cu putin, ca intotdeauna si nu am ajuns la nivelul la care fac bani buni din asta.

 

Faci treaba buna, design, ne-design, eu mereu am apreciat oamenii care nu stau degeaba si fac ceva si isi urmeaza visele. Se vede din cum combati comentariile negative ca pui suflet in ceea ce faci. Si pot sa zic ca unele arata chiar bine, unele sunt cam cheesy, dar asta pana la urma tine de gusturi. Si Buddy Guy are un Strat urat cu buline care pe mine ma lasa rece, dar asta nu inseamna ca el nu se bucura de el.

Tine-o tot asa si succes in continuare!

 

 

Salut, si daca mai pui si citi bani dai pe taxe daca cumperi si din tari NON UE..... te ia durerea de cap... dar oamenii nu inteleg asta.  Or sa vada daca se apuca vre-unul sa cumpere el materiale sa vada singur la cit ajunge chiar si de dragul unui calcul mai amanuntit... pina atunci fiecare crede si face ce crede el mai bine..

 

Esti unul din putinii care intelege cum sta treaba, mai sint citiva... sa vada cineva cit da pe o bucata de lemn INTREAGA de clasa AAA sau AAA+  si pe urma sa adauge

 

lucrurile facute 100% custom + Transport + Taxe Vamale + manopera + Profit + 35% procetul unui magazin + 3% impozit pe rulaj + 24% TVA  

 

Atunci sa-i vad pe domnii care vorbess pe aici tare si vehement.

  Cind vrei si ai timp urmareste noul canal de You tube unde voi posta sper din ce in ce mai des demo-uri si revewi-uri si specificatii - https://www.youtube.com/user/VlahopolGuitars

 

Multumesc de aprecieri..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum chiar o sa te superi pe mine, dar m-am uitat la primele 3 minute din primul clip. M-am Lamurit

CONCLUZIA - HABAR N-AI DESPRE CE VORBESTI

"Doze custom" 100% ??? Doza de bridge de 25 kohm? Spune-mi si mie, la ce foloseste? In afara de faptul ca distorsioneaza direct in amp, nu cred ca poti scoate un clean cat de cat, iar pe distors cred ca n-are nici un pic de atac.

Mai mult n-am avut rabdare sa urmaresc imi venea sa sparg monitorul de nervi, cum poti abera in halul asta?

 

Parerea mea (ultima si altceva nici nu o sa mai postez aici) :

1.Modelul "Jem" nu-i o chitara dupa care cei mai multi dintre chitaristi sa stea-n limba

2.Puteai sa incerci cum am zis in ceva lant de magazine pentru inceput cu un pret de bun-simt 350-500 eur. Daca vedeai ca ai un succes colosal, de nu mai pot trai chitaristii fara produsul tau, ridicai treptat preturile.

3.Lasa-ma cu povestile cu "lemnele" ca iar fac o criza de imi vine sa sparg monitorul..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum chiar o sa te superi pe mine, dar m-am uitat la primele 3 minute din primul clip. M-am Lamurit

CONCLUZIA - HABAR N-AI DESPRE CE VORBESTI

"Doze custom" 100% ??? Doza de bridge de 25 kohm? Spune-mi si mie, la ce foloseste? In afara de faptul ca distorsioneaza direct in amp, nu cred ca poti scoate un clean cat de cat, iar pe distors cred ca n-are nici un pic de atac.

Mai mult n-am avut rabdare sa urmaresc imi venea sa sparg monitorul de nervi, cum poti abera in halul asta?

 

Parerea mea (ultima si altceva nici nu o sa mai postez aici) :

1.Modelul "Jem" nu-i o chitara dupa care cei mai multi dintre chitaristi sa stea-n limba

2.Puteai sa incerci cum am zis in ceva lant de magazine pentru inceput cu un pret de bun-simt 350-500 eur. Daca vedeai ca ai un succes colosal, de nu mai pot trai chitaristii fara produsul tau, ridicai treptat preturile.

3.Lasa-ma cu povestile cu "lemnele" ca iar fac o criza de imi vine sa sparg monitorul..

 

ESTI PRAF - NICI NU O SA-MI BAT CAPUL CU TINE!  :)

Cearta-te si cu Michael Angelo Batio ca el are de 24Ko ... :)

 

Edit 1:

Cumpara Tu Tremolo Schaller de 280 de euro si vinde-l cu 15euro - deja dai dovada de MUULTA dar multa idiotenie in ceea ce zici    :)))

 

Edit 2: si NU, fa-ti un bine si NU mai scrie!

 

EDIT 3: Parerea ta, este una care chiar NU ma intereseaza DELOC!

Multumesc!

Edited by Crossroads
Link to comment
Share on other sites

La tine "LICENSED FLOYD ROSE MADE IN KOREA" INSEAMNA SHALLER? Si m-am legat strict de chitara din clip care are asta in specificatiile de pe sait. Eu zic sa gasesti fraieri in alte tari unde oamenii au bani si nu le pare rau pt. 1500 de euro. Ma bucur ca nu te intereseaza parerea mea, dar poate altii trebuie sa stie.

Cum am zis, nu mai scriu!

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

La tine "LICENSED FLOYD ROSE MADE IN KOREA" INSEAMNA SHALLER?

Cum am zis, nu mai scriu

 

ACUM esti si vacar si prost dar rau de TOT.. chitara din filmare este CU SCHALLER MADE IN GERMANY...

Am pe site o alta chitara.. care are vibrator made in KOREA...

 

Chitara cu seria #009 - are tremolo Made in Germany - http://www.vlahopolguitars.com/index.php/en/guitar-009

 

Chitara cu seria #003 - scrie pe site ca are tremolo Made in Korea - http://www.vlahopolguitars.com/index.php/en/guitar-10

 

Faptul ca una e cu mai mult Albastru si alta cu un albastru mai deschis - NU inseamna ca este aceeasi chitara .. 

 

Du-te ia un abecedar si invata sa citesti!

 

 

Edited by Crossroads
Link to comment
Share on other sites

Citate din cetățeanul care "combate prostia cu decenta", cu care am "vorbit pe un ton tăios, aprins și necivilizat":

 

 

afirmatii de cacao

 
sint luat "in basica" de majoritatea "neavenitilor"
 
ma jigneste un timpit
 
te scoate din sarite doza aia pentru ca habar nu ai cum sa o folosesti
 
hai sa ne vedem unde vrei tu si sa vedem daca ma bati
 
astfel de INAPTI
 
invata si tu economie
 
cu oamenii mai putin pregatiti nu ai ce sa faci
 
invidiosi si / sau neaveniti
 
ma iau toti idiotii in basica
 
Tu te-ai uitat la tine in buletin sa vezi cum te cheama?
 
foarte multi de aici in afara de faptul ca NU cinta NIMIC, sint artagosi, pusi pe misto, dar daca le dai un instrument mai scump de 238 euro cu tot cu TVA, se uita ca la MONALISA
 
oamenii nu stiu sa tina o surubelnita in mina sau sa masoare o doza, daca le dau un SUBLER sa masoare ceva cu el... s-a terminat smecheria...
 
vedeti-va lungul nasului.
 
sa va demosntrez ca nu stiti NIMIC. cel putin nu despre chitare... 
 
sinteti cu capul ??
 
Cei care vorbesc urit aici sint de obicei cei care:
- Nu prea cinta,
- NU prea au bani de scule
- Nu prea au bani de corzi
- Nu prea cinta in trupe
- Nu prea au trupe
- NU prea au habar ce inseamna productia unui instrument
 
Talentatilor...
 
I-am lasat pe "puradeii" sa zica ce vor
 
nu stii prea multe nici tu
 
Il invit pe simpaticul tinar dar nu numai pe dinsul .. la un calcul de aritmetica elementara... de clasa a - I - a
 
mintile luminate de pe RGC
 
ESTI PRAF
 
esti si vacar si prost dar rau de TOT
 
Du-te ia un abecedar si invata sa citesti!

 

49614969.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.