www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa-Ti Faci Timp Pentru Muzica - Blog Post


zamolxed
 Share

Recommended Posts

Cum sa-ti faci timp pentru Muzica.

scris de Adrian Ciuplea in March 18, 2014


Articol preluat de pe blogul Music Academy - http://blog.music-academy.ro/cum-sa-ti-faci-timp-pentru-muzica/

Orice parere este binevenita icon_smile.gif

"
Ori de cate ori incep sa lucrez la lectiile de bass de pe Music-Academy.ro realizez cat de mult timp imi consuma aceasta ambitie educationala. Si pentru ca am facut deja cativa pasi in aceasta directie feedback-ul nu a ezitat sa apara iar una dintre cele mai semnalate probleme este cea a lipsei timpului pentru studiu.
Acum, realizez ca exista si oameni care sunt pur si simplu comozi, lenesi sau preferă să fie negativisti în loc sa adopte o atitudine constructiva in ceea ce priveste organizarea timpului, dar eu cred că aceasta categorie este in minoritate. Marea majoritate a celor cu care interactionez sunt foarte ambitiosi si vor sa realizeze lucruri mari, insa deseori lipsa timpului ii dezarmeaza. “Timpul este suficient pentru cei ce il folosesc” – Leonardo da Vinci

“Salutare Adrian ! Sunt fericit sa vad ca si in Romania exista cineva care ofera lectii de bass online gratuite si de calitate. Ce n-as fi dat cu 20 de ani in urma (cand m-am apucat de bass) sa pun mana pe astfel de materiale…Aveam tot timpul din lume si n-aveam cu ce sa-l umplu. Acum e invers, am la dispozitie o gramada de materiale de bass, insa ma lovesc de vesnica problema cotidiana – lipsa timpului liber. ”

N. Constantin -
mesaj primit

Ei bine, da-mi voie sa iti spun ca ma pot identifica 100% cu aceasta situatie. Am o familie, un copil, cant in doua trupe ce au activitate permanenta, am repetitii, sesiuni de studio, etc. Daca mai pun la socoteala si faptul ca lucrez de zor la lectiile video de bass de pe Music-Academy.ro, nu mai incape indoiala ca timpul meu este insuficient.
Sunt sigur ca multi oameni privesc cu scepticism intreaga filosofie a organizarii timpului, si inteleg asta. Tu, eu, noi - cu totii avem o viata foarte aglomerata si pur si simplu nu stim cum si unde sa mai introducem si cantatul la un instrument, cu atat mai mult daca o facem la nivel de hobby. Nu mai vorbesc de sesiuni de studiu, compozitii, repetitii sau imbunatatirea cunostintelor muzicale, deja ma intind mai mult decat e cazul si probabil ajung sa par arogant. Dar adevarul este ca pentru lucrurile care merita nu iti gasesti timp, ci iti faci timp.

Mi-am dorit intotdeauna sa merg la sala, sa fac sport, sa imi pot mentine un tonus bun si un aspect fizic placut, insa niciodata nu am gasit timpul necesar pentru asta. Dar in urma cu cativa ani am avut probleme foarte serioase de sanatate in ceea ce priveste coloana vertebrala, una din principalele cauze fiind sedentarismul (lipsa activitatii fizice). Dupa ce m-am pus pe picioare am decis sa imi iau un instructor personal si sa merg la sala, vrand sa evit alte probleme la coloana din cauza musculaturii mele slabe. Am crezut ca nu o sa pot sa ma tin, dar am reusit ca timp de aproape 8 luni sa imi fac timp in fiecare zi pentru antrenamente, chiar daca si atunci eram extrem de ocupat cu familia si activitatea mea artistica. Si aceeasi chestie este cu siguranta valabila si atunci cand vorbim de cantatul sau studiul unui instrument. Cu totii suntem ocupati, nici tu si nici eu nu suntem exceptii de la aceasta realitate, insa hai sa vedem cum ne putem face timp si cum sa il folosim eficient ca sa ne dezvoltam un sistem cu adevarat bun pe termen lung. Cautarea ferestrelor din program

Daca ai o zi, doua sau trei pe saptamana fara nici un fel de treaba, angajament sau responsabilitati e fantastic. Insa cei mai multi dintre noi nu avem la dispozitie ferestre mari de timp pe care sa le folosim pentru studiu, dar chiar si asa, la o privire mai atenta putem observa ca ce avem sunt multe ferestre mici de timp.


Vreau sa te incurajez sa arunci o privire la o saptamana din viata ta si sa incerci sa localizezi micile ferestre de timp “liber”, micile gauri din program. Ai la dispozitie o jumătate de ora dimineata inainte sa pleci la munca sau la scoala? Dar o pauza de masa? Ce zici de seara, dupa cina, sau dupa ce ai culcat copiii? Sau in weekend, înainte de a ieși in oras cu prietenii sau cu familia? Ferestrele mici adunate, iti ofera timp pentru toate

Scopul tau ar trebui sa fie urmatorul: gaseste suficiente ferestre de timp care sa acumuleze undeva pana la aproximativ 5 ore pe saptamana. Poti avea o fereastra de 5 ore dintr-o data, sau 10 ferestre a cate 30 de minute. Ideea este urmatoarea: daca poti localiza si rezerva cateva ferestre de timp din intregul tau program aglomerat, vei ajunge ca intr-o luna sa aduni peste 20 de ore dedicate studiului. Asta înseamnă 40 de subiecte/topicuri muzicale pe luna, ceea ce e absolut grozav si suficient in acelasi timp!

Urmareste mai jos Exercitiul de invatare a notelor pe grif - un exemplu perfect de subiect de studiu de scurta durata, ce se poate incadra lejer in 10 minute.


http://youtu.be/knl0JIWQ_5o

Trucul este sa te organizezi pe cat de bine poti si sa iti pui ferestrele de studiu intr-un calendar, fie ca folosesti unul agatat pe perete sau o aplicatie pe smartphone. Considera-te un profesionist si trateaza-te ca atare. Ia-ti un calendar, fa-ti un program si angajeaza-te sa te tii de el atunci cand vine vorba de Muzica.
Foloseste un cronometru

De indata ce te apuci de studiu, da drumul la cronometru (fie ca folosesti temporizatorul pentru gatit al mamei, fie cel de pe smartphone – eu folosesc aceasta aplicatie) si seteaza-l in functie de cat de mare e fereastra ta disponibila.
Regula este urmatoarea: 1 subiect = maxim 30 min. Ai 15 minute libere? Lucrezi un subiect. Ai o ora la dispozitie? Atunci poti lucra 2 subiecte.
Pe locuri, fii gata, START! Da, vreau sa te cronometrezi precis, exact cum o fac cei de la Formula 1 icon_smile.gif Aceasta operatiune face doua lucruri foarte importante:

  1. te tine in parametrii setati de tine in asa fel incat sa nu iti strici programul din restul zilei
  2. pune presiune pe tine, ajutandu-te astfel sa ramai concentrat pe ceea ce lucrezi – ceea ce inseamna ca vei progresa mult mai repede si eficient. Cool, huh?

Tine minte, timpul este o resursa limitata dar extrem de valoroasa si din pacate nu il poti crea dupa bunul plac. Asadar fa ca timpul pe care il ai sa conteze, in 3 pasi simpli:

  1. cauta ferestrele mici din program
  2. organizeaza-le
  3. mentine-te concentrat!

A studia inseamna atat distractie cat si munca. Deseori apar obstacole si frustrari in calea spre perfectionare, dar nu trebuie sa te sperii. E normal sa fie asa, e natural, e OK. Nimic nu se compara cu senzatia de implinire pe care o ai dupa ce in doar cateva luni privesti inapoi si te bucuri de tot ceea ce ai reusit sa realizezi, pas cu pas.

Acum, mai sunt doua lucruri cu care iti retin atentia:

1 – Folosind pasii din acest articol, vreau sa iti analizezi programul si sa imi spui cam cate ore de “timp liber” poti aduna pe parcursul unei saptamani.
2 – Daca ai vreun prieten/prietena care se plange de lipsa timpului liber, trimite-i un link catre acest articol. Ma vei ajuta atat pe mine, cat si pe el/ea

http://blog.music-academy.ro/cum-sa-ti-faci-timp-pentru-muzica/


Succes
Adi Ciuplea

Edited by zamolxed
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Depinde de doi factori: statutul muzicianului si nivelul la care se afla. Daca e profesionist atunci e simplu. Tot timpul muncii e alocat invatatului, consolidatului, perfectionatului, automatizatului. Ca nivel se presupune ca este avansat, expert ,maestru, mare maestru. Practic problema iese din discutie. Din asta ies banii care isi tine omul casa familia si pe el insusi (ar vrea el :D). Practic problema iese din discutie. Daca este amator depinde de nivelul lui. Incepatorii mai mult timp, mijlocasii ceva mai putin avansatii si mai putin. Cateva recomandari:

- RENUNTATI DEFINITIV LA TELEVIZOR - de ani de zile nu ma mai uit nici nu am cablu cei care se uita sunt pentru mine niste curiozitati ale existentei - folositi pentru stiri internetul deoarece le puteti citi repede titlurile si deschide doar pe cele care va intereseaza

- renuntati la cartile cu fantasmagorii - pierdere costisitoare de timp, cititi doar carti de stiinta concreta, sau de fapte adevarate care va hranesc cultura generala la modul real caramida cu caramida.

- folositi concediile pentru invatat instrumentul majoritatea zonelor "de interes" sunt de fapt cam pierdere de vreme cu oameni prosti, neinteresati de problemele voastre. Altceva daca va invita un alt chitarist / basist/ baterist/ clapar si concediul devine un jam session urmat bineinteles de excursii pe munte in padure etc. Cand nu stii muzica dimineata chitara si dupa masa pe munte. Cand stii muzica dimineata pe munte si dupa masa chitara.

- folositi weekendurile pentru invatat instrumentul in care imbinati miscarea fizica la sala si afara cu muzica inauntru de exemplu dimineata mergi la sala sau afara dupa care te odihnesti apoi incepi sesiunea muzicala

- inainte sa te apuci de studiu odihneste-te sa fii in forma mentala maxima

- nu studia noaptea ca nu te poti odihni si nu se prinde nimic de tine

- cand stii piesa canta acompaniat de amicii tai care (care pot fi si PC-ul sau DVD-ul) deoarece cantatul acompaniat te obliga sa fii acordat in ritm.

- cand esti obosit termina ultima fraza si lasa instrumentul deoparte fara nici o grija. Vei incepe in alta zi odihnit si sporul va fi mult mai mare.

- mersul la sala este foarte bun elimina sedentarismul si dezvolta printre altele forta antebratelor si a degetelor, precum si mobilitatea degetelor. Nu mai este nevoie sa fac sesiuni speciale de incalzire deoarece sala le rezolva cu brio. Barreul este tinut fara probleme si pe cele mai tari corzi iar spagatul degetelor este asigurat.

- pentru acuitatea mentala si dezvoltarea intuitiei se recomanda meditatie, vizualizare, etc.

- intalneste-te cu cati mai multi instrumentisti care trag de tine pentru o repetitie fara discutii inutile consumatoare de timp. In momentul invitatiei nu exista refuz nejustificat deoarece este o metoda excelenta de a invata reciproc lucruri noi care sunt aur curat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

- renuntati la cartile cu fantasmagorii - pierdere costisitoare de timp, cititi doar carti de stiinta concreta, sau de fapte adevarate care va hranesc cultura generala la modul real caramida cu caramida.

 

 

Sunt de acord cu tot ce a fost scris, mai putin partea citata cu cartile. O fantasmagorie te poate impinge intr-o stare de spirit potrivita pentru compus. Sunt multe melodii inspirate din carti, din situatii si/sau personaje imaginate de catre altcineva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"- RENUNTATI DEFINITIV LA TELEVIZOR - de ani de zile nu ma mai uit nici nu am cablu cei care se uita sunt pentru mine niste curiozitati ale existentei - folositi pentru stiri internetul deoarece le puteti citi repede titlurile si deschide doar pe cele care va intereseaza"

 

 

 

Cel mai bun sfat EVER!!!! Nu mai am televizor de aproape 10 ani, si e "the shit", cum s-ar spune!

 

 

In articolul de mai sus am oferit o reteta de lucru pentru cei care NU sunt nici profesionisti, si nici NU traiesc neaparat din muzica. Iar cei care au job si isi doresc sa cante si sa evolueze pot profita foarte mult de pe urma modelului pe care l-am oferit in articol. Tocmai asta e faza, ca nu trebuie sa fii 100% dedicat muzicii ca sa te poti bucura de cantatul la un instrument. Fiecare din noi avem un program incarcat, si cred ca reteta mea ne permite sa folosim pe cat de bine putem timpul "liber".

 

In ceea ce ma priveste, eu o aplic cu succes si in multe alte activitati ce nu au legatura cu muzica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci rezolvarea ptr cei care canta in doua trupe ar fi sa ai stativ de note cu ecran LCD pe care sa ruleze internetul , facebook ...etc si TV .

Oricum ortganistii ..keyboard-istii au deja Laptop /tableta ...deci trebuie doar sa adaptezio la chitara ...

 

Mai un pic si poti cumpara "ochelari multimedia " (si nu mai ai nevoie de ecran monitor de 19" )ce apoi probabil vei putea comanda din privire .

Asa ca te vei uita la TV sau citesti pe internet pana ce se repeta a 157-a oara cate o trecere un "break" cu trupa ..

 

Acasa poti sa exersezi in fata TV-ului ....mai pierzi cate o poanta dar daca urmaresti cate o serie "Suleyman Magnificul " program de peste doua ore pe Canal D ..ai timp sa .inveti intre timp "Sergeant Pepper Lonely Hearts Club Band" tot albumul ...inca doua seriale si prelucrezi albumul in rock , heavy .hard ...sau jazz ....apoi treci la altele .

 

Mai sunt si alte seriale ...daca auzi la cate unul ce muzica are pe generic te pune pe ganduri si mai modifici cate ceva din "stilul" tau ..

 

 

Nu se poate sa te rupi de tot de viata culturala si sa ramai doar in propriul mediul muzical destul limitat deoarece ai sansa sa te plafonezi 100% .

 

Problema este ca din cauza cantatului exersat/inregistrare /mixare /masterizare am timp foarte limitat ptr auditie muzicala ...asa ca numai noaptea pe internet am timp sa ascult cate ceva .

Am primit cadou nici nu stiu cate DVD-uri pe langa altele primite sa le ascult ....nu am ajuns nici sa le introduc in DVD player .Filme DVD cumparata inca stau in pachetul "virgin" ...

In schimb Discovery cu exersatul la chitara merge super ..

 

Majoritatea celor care au reusit cate ceva in spatiul muzical au ajuns prin "lobby si sponsori "...adica aranjamente .management si .nu din marele talent si tehnica desavarsita ,,,daca stai si studiezi exersezi si mai si canti nu ai timp de altceva ..cea ce nu este bine ..

 

Cat despre canta in doua trupe sau trei ...poate castigi niste bani dar nu mai ai timp de muzica si nici de viata ..doar ca si un robot canti ...este o necesitate care te blocheaza complet .Nu mai ai timp de arta !!! Dar nici de viata sociala esti scos din circuit .esti tot timpul "pe drum" cand la repetitie , cand la spoectacol , in turneu , la munte la mare in deplasare ...afle de la nevasta ca trebuie ceva bani ptr banchetul copilului caci a terminat liceul ...

 

 

Daca dupa 4-5 ani de tras ai putea strange bani din care sa traiesti modest vre-o zece ani in care sa creezi sa faci muzica ar fi OK sa sacrifici acest timp dar ??? nu prea am vazut din muzica blues /rock,/jazz asa ceva pe la noi ..

 

Deci NU RENUNTATI LA TELEVIZOR ! NU RENUNTATI LA VIATA CULTURALA si NICI LA CEA SOCIALA !

 

In momentul cand cantatul /exersatul devine o corvoada trebuie cautata o alta cale ,ca sa si traiesti .

 

Pe de alta cale ,,,,,in nici un domeniu si in nici o "combinatie " nu exista tip suficient .

( ca si exemplu ..cine ar putea citi toate cartile publicatiile chiar si doar dintr-un singur domeniu , din tot ce a aparut pana acum ?) deci oricum suntem nevoiti invatam non stop toata viata ...trebuie sa castigam bani sa sustinem familia , timpul ptr creatie /arta ramane foarte limitat .

Un parinte /unchi ,matusa cu milioane de $$$$ care sa te sustina ar fi o rezolvare dar acestia se gasesc mai greu ..

 

Totul trebuie "dozat" cu grije cu simt ca sa ai un echilibru in toate .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Revin cu cateva amanunte lamuritoare.

- sfaturile sunt mai ales pentru incepatori care trebuie sa invete intr-un timp scurt mai multe chestii si care de regula trebuie sa invete sa utilizeze eficient timpul. Dupa cum am spus mijlocasii mai putin si avansatii si mai putin deoarece cand erau incepatori si-au facut temele

- tocmai de aceea am pomenit de sala / afara pentru trup, carte de stiinta pentru minte si muzica pentru suflet.

- viata sociala evident nu trebuie neglijata, dar nu cu oricine, oricum, oricand pentru ca multi oameni nu sunt de calitate si va rapesc timpul si dispozitia pe care NIMENI si NIMIC nu vi le mai aduce vreodata inapoi. Tocmai de aceea am spus sa va intalniti cu "instrumentisti care trag de tine pentru o repetitie" pentru ca sunt rari si valoreaza aur. Ocaziile sunt rare. De aceea intr-un alt post am sugerat ideea unei grupari zonale pentru mai buna comunicare face to face dar se pare ca nu prea are succes. Bineinteles si cu altii dar mai stabiliti si voi prioritati.


 

Sunt de acord cu tot ce a fost scris, mai putin partea citata cu cartile. O fantasmagorie te poate impinge intr-o stare de spirit potrivita pentru compus. Sunt multe melodii inspirate din carti, din situatii si/sau personaje imaginate de catre altcineva.

Poate ca ai dreptate. Totusi ma refeream la incepatori care trebuie sa invete repede niste treburi un anumit timp. Dupa care situatia se mai poate relaxa si se poate trece spre alte aspecte (e vorba de medii, avansati care deja compun muzici).

Link to comment
Share on other sites

Deci rezolvarea ptr cei care canta in doua trupe ar fi sa ai stativ de note cu ecran LCD pe care sa ruleze internetul , facebook ...etc si TV .

Oricum ortganistii ..keyboard-istii au deja Laptop /tableta ...deci trebuie doar sa adaptezio la chitara ...

 

Mai un pic si poti cumpara "ochelari multimedia " (si nu mai ai nevoie de ecran monitor de 19" )ce apoi probabil vei putea comanda din privire .

Asa ca te vei uita la TV sau citesti pe internet pana ce se repeta a 157-a oara cate o trecere un "break" cu trupa ..

 

Acasa poti sa exersezi in fata TV-ului ....mai pierzi cate o poanta dar daca urmaresti cate o serie "Suleyman Magnificul " program de peste doua ore pe Canal D ..ai timp sa .inveti intre timp "Sergeant Pepper Lonely Hearts Club Band" tot albumul ...inca doua seriale si prelucrezi albumul in rock , heavy .hard ...sau jazz ....apoi treci la altele .

 

Mai sunt si alte seriale ...daca auzi la cate unul ce muzica are pe generic te pune pe ganduri si mai modifici cate ceva din "stilul" tau ..

 

 

Nu se poate sa te rupi de tot de viata culturala si sa ramai doar in propriul mediul muzical destul limitat deoarece ai sansa sa te plafonezi 100% .

 

Problema este ca din cauza cantatului exersat/inregistrare /mixare /masterizare am timp foarte limitat ptr auditie muzicala ...asa ca numai noaptea pe internet am timp sa ascult cate ceva .

Am primit cadou nici nu stiu cate DVD-uri pe langa altele primite sa le ascult ....nu am ajuns nici sa le introduc in DVD player .Filme DVD cumparata inca stau in pachetul "virgin" ...

In schimb Discovery cu exersatul la chitara merge super ..

 

Majoritatea celor care au reusit cate ceva in spatiul muzical au ajuns prin "lobby si sponsori "...adica aranjamente .management si .nu din marele talent si tehnica desavarsita ,,,daca stai si studiezi exersezi si mai si canti nu ai timp de altceva ..cea ce nu este bine ..

 

Cat despre canta in doua trupe sau trei ...poate castigi niste bani dar nu mai ai timp de muzica si nici de viata ..doar ca si un robot canti ...este o necesitate care te blocheaza complet .Nu mai ai timp de arta !!! Dar nici de viata sociala esti scos din circuit .esti tot timpul "pe drum" cand la repetitie , cand la spoectacol , in turneu , la munte la mare in deplasare ...afle de la nevasta ca trebuie ceva bani ptr banchetul copilului caci a terminat liceul ...

 

 

Daca dupa 4-5 ani de tras ai putea strange bani din care sa traiesti modest vre-o zece ani in care sa creezi sa faci muzica ar fi OK sa sacrifici acest timp dar ??? nu prea am vazut din muzica blues /rock,/jazz asa ceva pe la noi ..

 

Deci NU RENUNTATI LA TELEVIZOR ! NU RENUNTATI LA VIATA CULTURALA si NICI LA CEA SOCIALA !

 

In momentul cand cantatul /exersatul devine o corvoada trebuie cautata o alta cale ,ca sa si traiesti .

 

Pe de alta cale ,,,,,in nici un domeniu si in nici o "combinatie " nu exista tip suficient .

( ca si exemplu ..cine ar putea citi toate cartile publicatiile chiar si doar dintr-un singur domeniu , din tot ce a aparut pana acum ?) deci oricum suntem nevoiti invatam non stop toata viata ...trebuie sa castigam bani sa sustinem familia , timpul ptr creatie /arta ramane foarte limitat .

Un parinte /unchi ,matusa cu milioane de $$$$ care sa te sustina ar fi o rezolvare dar acestia se gasesc mai greu ..

 

Totul trebuie "dozat" cu grije cu simt ca sa ai un echilibru in toate .

Pe internet ai tot ce trebuie. Traiasca "tubul tau" sau asemanatoare care simplifica enorm problema. Acolo si vezi si auzi simultan direct de la sursa fara pierdere de vreme si fara distorsiuni de perceptie. Iti poti forma repede o parere despre o anumita formatie, album, melodie ceea ce este aur curat. Daca vrei sa asculti repede o discografie intreaga a unei formatii tragi cursorul si sari tot ce se repeta sau este neinteresant. Iti dai seama ca se scurteaza dramatic timpul in care intrii in miezul "problemei" ? De pilda mai nou imi place epic musicul. Ce bine ar suna niste chitari peste unele melodii am zis o data. Cu o zi inainte nici nu ascultasem vreodata curentul asta. Dupa auditie concluziile s-au tras foarte repede practic intr-o zi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.