www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Sau Warwick?


Ilucz Vlad
 Share

Recommended Posts

In momentul de fata am un amplificator Fender Rumble 350. Bassul este un Ibanez ICB250EX. Mie mi se pare ca ibanezul nu se prea impaca cu fenderul de aceea am decis sa il vand, dar am zis ca accept si unele schimburi. Mi sa oferit un schimb cu un Warwick Rockbass Streamer. Am nevoie de parerea oricum se pricepe, as vrea sa stiu daca merita schimbul. Am discutat si cu cativa dintre prietenii mei ce canta la bass si scorul este 5-2 pentru Warwick. Astept raspunsuri, multumesc anticipat

post-26276-0-17810300-1398161321_thumb.jpg

post-26276-0-49722100-1398161332_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

5-3 pentru Warwick. Cand vine vorba de raportul pret-calitate, in gama de pret de pana in 2000 RON (cam cat e Rockbass-ul nou), am mai mare incredere in Ibanez. Userul mike_KidLazy are un RB, cred ca acelasi model cu cel pe care l-ai pus tu in poze. As sugera sa ii asculti cateva melodii ca sa iti faci o idee, fie de pe ultimul album, fie un jam cu bass-ul direct

Eventual ii poti da si un mesaj, e foarte deschisa si sunt sigur ca te ajuta.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@mike : ti-a placut reclama mascata, nu ? :)

On-topic : am avut ocazia fericita de a pune mana si pe un Warwick "de la mama lui" nemtesc, custom, "full option" si pe un Rockbass si parca cel din urma e Warwick doar cu numele. Nu ma intelege gresit, e bun, dar parca ii lipseste acel je ne sais quoi care a facut firma celebra. Poti incerca sa iti faci Ibanezul pasiv punand un strap peste toata electronica. Orice ar fi, sa ne ti si pe noi la curent in asa fel incat, daca da cineva peste discutie, sa poata trage o concluzie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spicy. Sau hot. Da.

Nu cânți tu pe el? Atunci de ce întrebi ce cred alții? Alții îți vor spune că le place Ibanezul sau Warwickul. Dar nu ei vor cânta în locul tău.

Mie, personal, îmi plac bassurile Yamaha. :nay: Period.

 

Omul cere recenzii si pareri. In continuare instrumentul ramane al lui si el decide ce face cu el. E exact ca la vot : unii cu PDL-ul, altii cu PSD-ul si la sfarsit se trage linie si se incoroneaza un castigator. Sfaturile sunt strict cu caracter informativ.

Link to comment
Share on other sites

Dar a pus mana cineva si pe ibanez si pe warwick? Asta mar interesa.

 

 

Apropo de yamaha, am pus si eu mana pe un yamaha mai de mult, nu stiu exact modelul, dar stiu ca acum 5-6 ani costa cam 1400€, intradevar aceea a fost o zi buna pt mine, daca intelegi ce vreau sa zic. Mersi pt ajutor

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Apropo Mr. Vintage, intreb ca sa stiu daca sa fac schimbul. Oricum il voi testa, dar ma gandeam ca cineva stie anumite calitati sau defecte, imi pare rau daca am ofensat cumva pe cineva in vreun fel

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu ai ofensat pe nimeni (iertare dacă te-am ofensat eu, a fost fără intenție). Deja ai un instrument bun, nu văd de ce trimiți întrebări în eter, în loc să încerci tu însuți. În fond, Warwick nu e o marcă rarissimă, de negăsit și de neprobat, are distribuitor oficial în România și mulți posesori.

În general, Rockbass nu e Warwick decât așa cum Sterling e MusicMan, adică spre 100%, dar niciodată 100%. Iar chestia cu dozele active e ușor de rezolvat. Dacă-ți place gâtul, dacă-ți place corpul și dacă ți se pare confortabil să cânți pe Ibanez, schimbă doar dozele.

Iar dacă schimbi bassul, ia-ți altceva, nu Rockbass. Când renunți la Skoda, nu-ți iei Seat, ci ceva mai sus. Baftă!

 

 

Vezi ce masini a avut .scrie la semnatura :))), scuze nu m-am putut abtine: http://vwforum.promotor.ro/topic/111381-2014-seat-leon-fr-20tdi/

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Eu sunt chitarist , doar ca am probat Rockbass . Mi s-a parut un bas de tot rahatul , gat foarte gros , se dezacorda relativ repede , si corpul prea mic , se ducea gatul in jos de numa' . Dozele nu aveau (scuzati-mi exprimarea) coitze deloc . In schimb am cantat si pe un bas Aria si mi s-a parut foarte de treaba , in special gatul si dozele . Rockbass-ul era pasiv ( adica era exact cel din poza ) , iar Aria activ .

 

 

P.S. : Eu ca si chitarist , imi plac basurile active , mi se par ca alea sunt basuri , ca simti calumea bassul in tine . Iti propun sa mai incerc ceva reglaje de eq la amplif si tine Ibanezul ala , e foarte misto pe langa Rockbass .

Edited by Claudiu Ibanez
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.