www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Lasatul Parului Sa Creasca


katurev
 Share

Recommended Posts

Cum anul acesta imi termin liceul si pana acum nu am adus prea mult in discutie tema pletelor, nevrand discutii, certuri cu parintii in special... a venit momentul ca "visul" meu sa devina realitate, sa zic asa.

 

Deja am cam hotarat sa renunt la frizer, si am cercetat putin pe internet despre cresterea parului... si.. nu imi vine sa cred ce am vazut. Eu pur si simplu credeam.. numai ma tund si gata.. creste el. Dar nu. Trebuie spalat in nu stiu ce fel, trebuie folosit sampon natural, trebuie luat suplimente de crestere a parului, trebuie masat cu uleiuri si inca una care mi-a placut: parul nu trebuie uscat cu prosopul, dar nici cu uscatorul ( wtf?! atunci cu ce sa il usuci ). In fine ... doar astea mi le aduc aminte. Nu spun ca sunt porcarii, au sens, par logice, si daca este nevoie le voi face ca sa imi creasca frumos si decent parul.

 

Cum nu am in alta parte unde sa intreb, va intreb pe voi aici... asa este? Cum am citit eu.

Orice sfat, link spre un sfat s.a.m.d este bineprimit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro/topic/36230-parul/

http://forums.rgc.ro/topic/93343-stop-discriminarii-aspectului-fizic-in-scoli-si-baietii-pot-avea-plete/

 

Pe bune ca ai cautat pe internet cum sa-ti lasi parul sa creasca? Si eu care credeam ca creste singur... Ce s-o fi facut omenirea pana la aparitia internetului, cum o fi supravietuit oare?

 

Eu am avut plete in liceu dupa care m-am tuns 1, dupa care de cativa ani mi-am lasat iar plete. N-am citit carti despre asta, n-am luat suplimente, n-am folosit sampon din dude salbatice, nu m-am masat cu ulei lamaie de dat pe fretboard, nici nu m-am uscat cu raze gama...

Daca ai suficient par cat sa-l poti lasa sa creasca si vrei sa ai plete, nu-l mai tunde. Daca mai ai par de doua prosoape, las-o cum a picat...

 

Duuuaaaaamne ce face lumea de plictiseala...

 

:funnypost:

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Cred ca te gandesti cam mult la asta :) Nu e vorba de alegerea unei case :)

Da, o sa trebuiasca ingrijit ceva mai mult si, foarte important, taiate varfurile! Sampon normal, dupa preferinte - in cazul meu Garnier cu ulei de avocado - si un balsam din aceeasi gama. Pentru carlionti nu imi place cum iese cu feonul sau cu prosopul. Dar asta este ca sa arate frumos, de crescut, creste si unde nu vrei. Eventual un tratament cu Vichy Dercos Aminexil ca sa il mai intareasca.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie spalat in nu stiu ce fel, trebuie folosit sampon natural, trebuie luat suplimente de crestere a parului, trebuie masat cu uleiuri si inca una care mi-a placut: parul nu trebuie uscat cu prosopul, dar nici cu uscatorul ( wtf?! atunci cu ce sa il usuci ).

 

THIS IS SO FUCKING GAY!!! :tardlol: :tardlol:

 

Tot ce trebuie sa faci e sa nu te tunzi. ATAT.

Vei incepe sa tunzi varfurile si sa-i dai forma abia cand ti-a ajuns pe umar sau chiar mai tarziu.

 

Eu imi spal parul de doua ori pe saptamana, cu sampon obisnuit Clear, il sterg cu prosopul si atat, se usuca cum vrea p*** lui. Nu l-am mai tuns de cel putin doi ani, nici macar varfurile.

 

Asta-i chica despre care vorbesc.

 

1277978_10201934272936093_78352753_o.jpg

 

 

Eventual un tratament cu Vichy Dercos Aminexil ca sa il mai intareasca.

 

This is also gay. :lol:

Edited by George M.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

depinde si ce par ai. Eu daca doar il las sa creasca si nu-i acord ingrijiri speciale cosmetice, mi se face o matura despicata, ca parul ala tipic blond, ondulat de metalar cu berea-n mana :D gen Hetfield, Mustaine (fara breton :P), etc. Daca tu spre exemplu ai parul super drept, greu, firul gros si lucios, (cam de regula la bruneti) s-ar putea sa iti arate super si sa fie si sanatos fara niciun truc cosmetic.

Link to comment
Share on other sites

Mai depinde si cat de metrosexual esti. Un minim de ingrijire (spalat, uscat, pieptanat) oricum iti va lua mai mult timp decat un par scurt. Daca ai insa si pretentii de coafat, ondulat/indreptat, aranjat, deja e alta treaba.

E importat si cat de user friendly e parul, daca il poti lasa se se usuce singur e una, daca trebuie sa stai sa-l aranjezi in oglinda ca femeile e alta.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Din pacate si eu visam la un par blond si cret gen Hetfield si Mustaine.. dar .. ce sa si faci?M-a facut mama brunet. M-ati lamurit putin, multumesc. Acum ideea este.. trebuie sa mai fac vizite la frizer totusi in acest timp? Nu stiu sa ii dea forma.. chestii de genul asta? Nici nu stiu daca are sens macar ce zic aici. Oricum nu sunt lamurit de un lucru.. dar nu stiu sa ma exprim, daca nu reusiti sa intelegi ce vreau sa spun.. nu ma injurati, doar ignorati ce am spus: Cand parul nu este atat de mare incat sa il las pe spate, dar totusi e foarte mare pentru al numi scurt.. si imi imaginez ca o sa fie o claie in capul tau.. de iti vine sa mori :)) nu stiu daca ma intelegi.. poate cineva intelege si imi vorbeste si de chestia asta.

 

P.S. @George.. chica aia arata bestial de la spate, bravo. O sa tin minte poza.. poate peste 2-3 ani ma port si eu asa.. :))

Edited by katurev
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca ... cam 2 ani ar trebui sa astepti sa ai parul trecut binisor peste umeri.

 

Ceva de genul: click.

 

O poza la nimereala de pe google, desi eu nu cred ca vreau sa fie chiar atat de lung.. va dati seama ca depinde cum o sa iti stea bine :)) O sa vad in timp cum imi place.

 

Sa inteleg ca 1 an = pana la umeri si 2 ani = trecut bine dupa umeri cum am fost eu informat nu este adevarat?

Link to comment
Share on other sites

Fa socoteala, in medie, viteza de crestere a parului este de 10 mm/ luna.

 

 

Cand parul nu este atat de mare incat sa il las pe spate, dar totusi e foarte mare pentru al numi scurt.. si imi imaginez ca o sa fie o claie in capul tau.. de iti vine sa mori smile.png.pagespeed.ce.6NyMHoRtUg.png) nu stiu daca ma intelegi.. poate cineva intelege si imi vorbeste si de chestia asta.

 

Solutia, vara sapca, iarna fes. Bentita, nu.

Link to comment
Share on other sites

 

This is also gay. :lol:

Ma Gigele, iara vrei sa ne certam? Iti zic una-doua de pisica, de ma tii minte toata viata :) E bun tratamentul daca iti pica parul. Ma saturasem si eu sa cumpar aspirator nou de fiecare data cand imi curatam camera.

Si viteza aia mai variaza. Cu varfurile iti sugerez sa nu astepti pana ajung la umeri, ci sa le iei mai din pripa. Odata la 6 luni un frizer/o prietena pe care nu ai suparat-o te poate ajuta cu astsa.

Edited by Capitanul_Nam
Link to comment
Share on other sites

Stiti cum pot sa fac sa am chelie toata viata ?

Am cautat pe net si nu am gasit nimic... ma enerveaza ca tre sa ma rad in cap odata pe saptamana.

 

Trimis de pe al meu Cuptor cu microunde cu functie de grill


P.s. ca fost posesor de plete/dreaduri/creasta si actualmente chelie (cica am prea mult testosteron)

 

Dude, bald is the new black. Chiar in weekend am aruncat o sticla de sampon ca expirase in noiembrie 2013. In 3 ani de zile, cu banii pe care nu i-am mai dat la frizer si pe sampoane si alte balarii, mi-am cumparat masina, apartament in floreasca si actiuni la Intel.


later edit: sau poate imi spun singur astea ca sa nu plang... :(

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti, cum anul acesta imi termin facultatea si pana acum nu am adus prea mul in discutie tema pletelor, nevrand discutii, certuri cu parintii in special... a venit momentul ca "visul" meu sa devina realitate, sa zic asa.

Deja am cam hotarat sa ma duc la frizer, si am cercetat putin pe internet despre tunderea parului... si.. nu imi vine sa cred ce am vazut. Eu pur si simplu credeam.. ma tund si gata.. cade el. Dar nu. Trebuie forfecat in nu stiu ce fel, cu nu stiu ce fel de foarfece, argintii bronz, aurii, trebuie folosita apa naturala(unde dracului gasesti asa ceva !?), trebuie luat suplimente de chimioterapie, trebuie masat cu o tura de cat-fight si inca una care mi-a placut: parul nu trebuie tuns cu masina, dar nici drujba ( wtf?! atunci cu ce sa il tai). In fine ... doar astea mi le aduc aminte. Nu spun ca sunt porcarii, au sens, par logice, si daca este nevoie le voi face ca sa imi cada frumos si decent parul.

 

Cum nu am in alta parte unde sa intreb, va intreb pe voi aici... asa este? Cum am citit eu.

Orice sfat, link spre un sfat s.a.m.d este bineprimit.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1902716_228865763977371_2489913475388701

 

proud mini-pleata user... cred ca am vre-un an de cand nu m-am mai tuns... Eu unu am lasat paru sa creasca cum vrea el, fara sa-mi bat capu desi la mine problema e ca daca nu-l trag prin perie arat ca hendrix in mizerie... Plus ca imi cade in draci... Si nu-s inebunit dupa plete sau orice aspect legat de imagine ca vezi doamne daca asculti/canti rock tre sa arati nu stiu cum... ideea asta e o mare laba... Pana acum cantam la chitara binemersi si tuns stil jilava... Haha!

Link to comment
Share on other sites

Am avut şi eu incursiune cu lăsatul părului să crească mai lunguţ. Vroiam să arăt şi eu br00tal. Problema la mine era că părul avea o personalitate proprie, iar când ajungea aproape de umeri făcea nişte răţuşte, aşa, ceva de genul Neti Sandu, dar invers. Chestie care mi-a dat un aspect br00tal, aşa cum vroiam:

 

post-6873-0-82537100-1397575662_thumb.jpg

 

Am renunţat pentru că la cât de br00tal eram, părul s-a speriat şi a început să fugă.

 

Acum serios, dacă aveţi părinţi care nu stau excelent cu podoaba capilară, încercaţi să renunţaţi la gândul de a avea părul lung şi ţineţi-l cât mai scurt.

Edited by 'mnezãu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cum anul acesta imi termin liceul si pana acum nu am adus prea mult in discutie tema pletelor, nevrand discutii, certuri cu parintii in special... a venit momentul ca "visul" meu sa devina realitate, sa zic asa.

 

Deja am cam hotarat sa renunt la frizer, si am cercetat putin pe internet despre cresterea parului... si.. nu imi vine sa cred ce am vazut. Eu pur si simplu credeam.. numai ma tund si gata.. creste el. Dar nu. Trebuie spalat in nu stiu ce fel, trebuie folosit sampon natural, trebuie luat suplimente de crestere a parului, trebuie masat cu uleiuri si inca una care mi-a placut: parul nu trebuie uscat cu prosopul, dar nici cu uscatorul ( wtf?! atunci cu ce sa il usuci ). In fine ... doar astea mi le aduc aminte. Nu spun ca sunt porcarii, au sens, par logice, si daca este nevoie le voi face ca sa imi creasca frumos si decent parul.

 

Cum nu am in alta parte unde sa intreb, va intreb pe voi aici... asa este? Cum am citit eu.

Orice sfat, link spre un sfat s.a.m.d este bineprimit.

Problema este ca o sa iti pierzi prea mult timp cu el. In timpul asta mai bine invata o melodie noua.

Link to comment
Share on other sites

off-topic: Cand am vazut postarea de mai sus (mai exact poza de la profil) am crezut ca a inceput PC-ul sa posteze singur sa ca nu-mi mai aduc aminte de post-urile din ultima ora... In realitate se pare ca am o clona. Pai nu-mi pun eu poza cu Lady Gaga? :D

 

daca nu ai Gena buna risti sa ramai chel dupa 1 2 ani..

 

Daca ai de chelit, chelesti oricum. E drept ca daca ai inceput de chelie par lung iti mai lipseste, insa nu lasatul parului sa creasca cauzeaza calvitia, eventual o accelereaza. Pe de alta parte, exista si carente de diverse vitamine in organism + alti factori care favorizeaza caderea parului, dar in cazul asta il tunzi si se regenereaza.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am probleme cu caderea parului..nici inceput de chelie nu cred sa am.

 

Vroiam sa mai intreb... deja in fine.. am hotarat sa imi las parul lung.. e doar putin mai mare decat normal si au inceput deja oamenii sa imi spuna.. dar nu te tunzi si tu? =)) in fine.. eram pregatit pentru asta de mult.. Mai e nevoie sa ma duc la frizer? Adica asa pe parti .. sa il mai modeleze, sa ii dea o forma ceva, sa il pregateasca sa fie lung :))?? Nu stiu.. zic si eu.. sper sa nu fie nevoie.. dar zic sa intreb sa fiu sigur.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.