www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel Mai Bun Curier Din Romania?


alex_omul
 Share

Recommended Posts

Salut! Imi cer scuze daca s-a mai repetat intrebarea.

Vreau sa trimit un colet in Spania din Romania. Nu e foarte mare/greu aprox 3kg. Care ar fi cea mai buna si de incredere firma de curierat din Romania? Aveti experiente proaste cu vreuna din ele? Please share :).

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

NU recomand FanCourier. Am avut n experiente "maronii" cu ei. Mi-a ajuns colet din Bucuresti in Ploiesti dupa 5 zile. Pentru o firma de curierat (vezi doamne... curierat rapid) este inacceptabil. Intre timp ajunsesem inapoi in Bucuresti si am cumparat ce imi trebuia si le-am zis sa isi bage coletul in c*r ca nu mai am nevoie de el. Plus, soferii au fost de o nesimtire crunta. Pe langa modul de a-mi vorbi, minteau pe fata cand dadeau explicatii celor de mai sus de ce nu au livrat coletul pana atunci. Asta s-a intamplat la cea mai recenta experienta cu ei (si ultima din viata mea). De celelalte nici nu mai vreau sa-mi amintesc.

 

Cu care m-am inteles bine, UPS. Mai erau inca unii cu care am avut de-a face de vreo doua ori, dar nu mai stiu cum le spune... Doar daca le vad pe undeva numele, poate sa-mi amintesc. Au fost ok si aia.

Edited by metal_messiah
Link to comment
Share on other sites

NU recomand FanCourier. Am avut n experiente "maronii" cu ei. Mi-a ajuns colet din Bucuresti in Ploiesti dupa 5 zile. Pentru o firma de curierat (vezi doamne... curierat rapid) este inacceptabil. Intre timp ajunsesem inapoi in Bucuresti si am cumparat ce imi trebuia si le-am zis sa isi bage coletul in c*r ca nu mai am nevoie de el. Plus, soferii au fost de o nesimtire crunta. Pe langa modul de a-mi vorbi, minteau pe fata cand dadeau explicatii celor de mai sus de ce nu au livrat coletul pana atunci. Asta s-a intamplat la cea mai recenta experienta cu ei (si ultima din viata mea). De celelalte nici nu mai vreau sa-mi amintesc.

 

Cu care m-am inteles bine, UPS. Mai erau inca unii cu care am avut de-a face de vreo doua ori, dar nu mai stiu cum le spune... Doar daca le vad pe undeva numele, poate sa-mi amintesc. Au fost ok si aia.

 

FanCourier a fost prima mea optiune. Nu stiu de ce, nu am mai facut chestia asta pana acuma. Multumesc pentru reply!

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere, UPS e cel mai bun, chiar dacă sînt mai scumpi. Primesc şi trimit colete internaţional cu ei de aproape un an, toate au ajuns întregi la destinaţie. Ultimul a fost chiar săptămîna trecută, trimis în Olanda (350 de lei, 2,4kg). Le-am dat coletul marţi şi au ajuns la destinaţie joi.

Link to comment
Share on other sites

Fara nici o ezitare pentru international DHL sau DPD . Au servicii internationale foarte bune .

 

 

 

Nici eu nu recomand Fan -ul, mi-au lovit chitara, mi-au rupt difuzoarele dintr0un cabinet, mi-au rupt si o vioara!

 

NU recomand FanCourier. Am avut n experiente "maronii" cu ei. Mi-a ajuns colet din Bucuresti in Ploiesti dupa 5 zile. Pentru o firma de curierat (vezi doamne... curierat rapid) este inacceptabil. Intre timp ajunsesem inapoi in Bucuresti si am cumparat ce imi trebuia si le-am zis sa isi bage coletul in c*r ca nu mai am nevoie de el. Plus, soferii au fost de o nesimtire crunta. Pe langa modul de a-mi vorbi, minteau pe fata cand dadeau explicatii celor de mai sus de ce nu au livrat coletul pana atunci. Asta s-a intamplat la cea mai recenta experienta cu ei (si ultima din viata mea). De celelalte nici nu mai vreau sa-mi amintesc.

 

Cu care m-am inteles bine, UPS. Mai erau inca unii cu care am avut de-a face de vreo doua ori, dar nu mai stiu cum le spune... Doar daca le vad pe undeva numele, poate sa-mi amintesc. Au fost ok si aia.

 

 

 

 

Prietenul meu are la companie de 8 ani contract niciodata nici un incident . La fel si eu folosesc numai servicile lor de 6 ani fara sa am contract si niciodata nici o problema . Ce am vazut pe forum este ca de multe ori se intampla ceva deoarece nu se impacheteza deloc corect o chitara sau altele si automat e vina curierului . Sau pur si simplu vanzatorul trimite ceva stricat/rupt/lovit si scapa ca se da vina pe curier , s-a mai intamplat . La Fan Curier scrie si pe hol si pe site si peste tot , clientul raspunde pentru ambalarea corecta a bunurilor . Mi-a ajuns fiecare data in timp si chiar mi-au rezolvat rapid probleme care au survenit din vina mea . Pe RGC am vazut tone de cazuri unde au certat fan curierul si ori nu au pus poze cu ambalajul sau cand au pus era defapt evident ca daca puneau chitara intr-o sacosa Eco de la kaufland si o trimiteau cam tot acolo era .

 

My 2 cents .

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Posta Romana m-a surprins placut in ultima vreme. Am avut de trimis vreo 10 colete in tara si unul in strainatate. Toate, inclusiv cel trimis in Austria, au ajuns in 3-4 zile la destinatie. Ce nu-mi convine este ca au crescut exagerat de mult preturile. 10 lei pentru un colet mic trimis in tara prin Posta Romana mi se pare foarte scump.

Link to comment
Share on other sites

Fara nici o ezitare pentru international DHL sau DPD . Au servicii internationale foarte bune .

 

 

 

 

 

 

 

 

Prietenul meu are la companie de 8 ani contract niciodata nici un incident . La fel si eu folosesc numai servicile lor de 6 ani fara sa am contract si niciodata nici o problema . Ce am vazut pe forum este ca de multe ori se intampla ceva deoarece nu se impacheteza deloc corect o chitara sau altele si automat e vina curierului . Sau pur si simplu vanzatorul trimite ceva stricat/rupt/lovit si scapa ca se da vina pe curier , s-a mai intamplat . La Fan Curier scrie si pe hol si pe site si peste tot , clientul raspunde pentru ambalarea corecta a bunurilor . Mi-a ajuns fiecare data in timp si chiar mi-au rezolvat rapid probleme care au survenit din vina mea . Pe RGC am vazut tone de cazuri unde au certat fan curierul si ori nu au pus poze cu ambalajul sau cand au pus era defapt evident ca daca puneau chitara intr-o sacosa Eco de la kaufland si o trimiteau cam tot acolo era .

 

My 2 cents .

 

 

Cu FanCourier-ul eu am primit in general, nu am trimis. Am evitat sa apelez la serviciile lor. Cand am cumparat insa, singura modalitate de livrare era prin Posta Romana sau prin FanCourier. Pentru ca nu am vrut sa astept o saptamana prin Posta sa primesc un colet din Bucuresti (eu fiind in Ploiesti la momentul respectiv) am zis sa aleg totusi FanCourier-ul. A ajuns coletul dupa 5 zile. Nu am patit sa ajunga coletul in stare nasoala. Doar ca au fost neseriosi de fiecare data cand am apelat la ei. Timp foarte mare de livrare, soferi aroganti si care te trateaza cu curul, cand sun sa reclam, la fel, pana nu fac scandal in telefon, mi se vorbeste in doi peri. Pai, stai asa... Eu apelez la tine pentru niste servicii pe care mi le promiti... Apoi, nu iti respecti obligatiile si tot tu ma iei la p*la? Pai, iti dau o mare _|_ si nu te mai astepta sa apelez la tine.

 

Eu cam asta am patit cu ei. Clar, toate parerile de aici, referitoare la toate firmele de curierat sunt strict subiective, pentru ca ne raportam la experientele noastre cu firmele respective. Eu am spus ce am patit eu si ca mie nu imi inspira incredere. Sunt convins ca sunt persoane care nu au avut probleme deloc cu ei pentru ca altfel nu ar fi rezistat. Dar pe mine m-au convins sa aleg alta firma de curierat sau Posta cand nu am la dispozitie altceva.

Link to comment
Share on other sites

Cu Fan Curier n-am avut nicio problema, din tara am primit in maxim doua zile coletul, in general ajunge intr-o zi, asta chiar daca intr-un caz expeditorul mi-a completat datele gresit, inclusiv numaru' de telefon. Nu contest faptu' ca pot aparea probleme, da' probleme apar si in cazu' mega-ultra-super-giga firma de curierat care-vreti-voi, nu o sa gasesti niciodata o firma cu feedback 100% pozitiv.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.