www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lac Protectie Carcase Aluminiu


edy_wheazel
 Share

Recommended Posts

Salutari!

Am o intrebare pentru cei care isi construiesc carcase pt. pedale, ce fel de lac folositi pentru protectia carcaselor? Dupa ce am urmat sfaturile de pe forum si mai multe experimente am realizat prin corodare carcasa din atasament care va gazdui un Klon Centaur, insa as dori sa protejez cumva carcasa cu un lac sau vopsea mai transparenta si nu m-as lasa pe mana vanzatorilor din magazinele de profil.

post-29294-0-97637300-1396851484_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dacă-l dai direct pe metal, ideal e să cauți unul pentru metal. Deși am folosit odată lac pentru parchet bicomponent și văd că a supraviețuit 8-9 ani fără să sară sau măcar să se zgârie.

PS: s-ar putea să mai fie un thread de genul ăsta, sounds familiar. Dacă nu, sigur găsești informații pe DIYSB etc.

Link to comment
Share on other sites

Lacul si intaritorul se cumpara separat?

daca il iei in cantitati mici de la un magazin /laborator de vopsele auto nu cred ca faci nici o afacere sa iei doar lacul pt ca intaritorul intra in pret.

daca iei la cutie intreaga intaritorul are pret separat.

 

ps:de la ce ai gasit cutia de aluminiu pt efectul tau?

 

@baltazar.aluminul nu rugineste dar oxideaza ,isi inchide culoarea spre gri cenusiu

ar fi bine sa il slefuiesti bine cu smirghel 2000 si apa inainte sa i dai lac.capata un aspect de oglinda daca este slefuit bine(chiar polishat)

Edited by victor_petrescu
Link to comment
Share on other sites

 

ps:de la ce ai gasit cutia de aluminiu pt efectul tau?

 

 

Se gasesc in comert, le comand on-line de pe site-uri autohtone. Din pacate nu se poate spune acelasi lucru despre switch-uri 3PDT.

 

Cred ca pana la urma le voi duce la o firma pentru a le vopsi electrostatic. La cate chimicale am deja in casa, fix niste lacuri mi-ar lipsi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@baltazar.aluminul nu rugineste dar oxideaza ,isi inchide culoarea spre gri cenusiu

Pai asta ar fi ideea. Arata mai bine la cele corodate sa para un pic mai batrane. Eu dau un strat f subtire de lac doar la carcasele unde dau cu negru pt accentuarea efectului 3D si vintage. Folosesc spray cu lac mat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.