www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Microfon


vladEeE
 Share

Recommended Posts

Electrica sau acustica?

Pentru electrica, adica pentru boxa, iti trebuie un microfon cu sensibilitate foarte mica, microfon "de instrument" se numeste, sensibilitate: ~ -50db;

Pentru acustica merge in principiu orice microfon de voce, trebuie insa sa experimentezi cu pozitia sa vezi cum obtii cel mai bun ton. La fel si cu cel de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Parerile sunt impartite si sunt multe de luat in calcul dar clipul de mai jos ar trebui sa te ajute sa-ti faci o idee. Microfoanele folosite sunt urmatoarele:

 

00:25 Shure SM58 (Cardioid, Dynamic Moving-Coil)
00:47 Shure Beta 57A (Cardioid, Dynamic Moving Coil)
01:08 Shure Beta 52 (Cardioid, Dynamic Moving-Coil)
01:29 Electro-Voice 650 (Dynamic Moving Coil)
01:51 Sennheiser 421 (Cardioid, Dynamic Moving Coil)
02:12 AKG 820 (Bidirectional, Large-Diaphragm Tube)
02:34 AKG 820 (Cardioid, Large-Diaphragm Tube)
02:56 AKG 820 (Omni, Large-Diaphragm Tube)
03:17 AT4047 MP (Bidirectional, Large-Diaphragm Condenser)
03:39 AT4047 MP (Cardioid, Large-Diaphragm Condenser)
04:01 AT4047 MP (Omni, Large-Diaphragm Condenser)
04:24 Shure KSM 32 (Large-Diaphragm Condenser)
04:45 Shure KSM 44 (Cardioid, Large-Diaphragm Condenser)
05:07 Shure KSM 44 (Omni, Large-Diaphragm Condenser)
05:29 Shure KSM 44 (Bidirectional, Large-Diaphragm Condenser)
05:52 AKG 451 (Cardioid, Small-Diaphragm Condenser)
06:13 Shure KSM 141 (Cardioid, Small-Diaphragm Condenser)
06:36 Shure KSM 141 (Omni, Small-Diaphragm Condenser)
06:58 AT 4041 (Cardioid, Small-Diaphragm Condenser)
07:19 Shure Beta 87 (Cardioid, Electret Condenser)
07:40 AT 2010 (Cardioid, Condenser)
08:01 AKG C414 (Cardioid, Large-Diaphragm Condenser)
08:23 AKG C414 (Omni, Large-Diaphragm Condenser)
08:44 AKG C414 (Bidirectional, Large-Diaphragm Condenser)
09:06 Audio Technica 4080 (Ribbon)
09:28 Audio Technica 4081 (Ribbon)
09:50 Beyer M500 (Cardioid, Ribbon)
10:11 Royer Labs R-101 (Ribbon)
10:34 Royer Labs R-121 (Ribbon)
10:55 Royer Labs R-122 (Ribbon)

 

Link to comment
Share on other sites

un microfon pentru a inregistra chitara?

Edit: E vorba de acustica :)

 

Cam câți bani ești dispus să investești ? Adică, pe lângă microfon o sa mai ai nevoie și de, probabil, un preamp cu [ f probabil ] phantom power, dacă vei vrea un condenser ! - cost estimativ total : cca 500-600 lei

 

 

 

În funcție de ce dorești să faci, poți lua în calcul și un set pentru chitară acustică, de genul de mai jos . - cost : cca 100-120 lei

 

 

 

 

 

 

D8.jpg

Edited by ramurel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Electrica sau acustica?

Pentru electrica, adica pentru boxa, iti trebuie un microfon cu sensibilitate foarte mica, microfon "de instrument" se numeste, sensibilitate: ~ -50db;

Pentru acustica merge in principiu orice microfon de voce, trebuie insa sa experimentezi cu pozitia sa vezi cum obtii cel mai bun ton. La fel si cu cel de mai sus.

Legat de partea cu db, am vazut pe la caracteristici in general si numarul de ohmi. Cum trebuie sa fie acel numar? (am vazut si 500 si 200)

Edited by vladEeE
Link to comment
Share on other sites

Daca totusi te vei hotari la un microfon care necesita phantom power, poti inlocui preamp-ul cu un mixer mic cu care iesi mai ieftin (il poti gasi second la 100-200 ron) - atentie, trebuie sa aiba +48V. Depinde foarte mult ce vrei sa faci si ce asteptari/buget ai.

 

Legat de condensere, am luat de curand unul cu care aproape ca nu pot inregistra acustica. Incaperea in care l-am folosit ce-i drept nu e tratata acustic/izolata fonic (lucru foarte important pentru condensere) insa nu ma asteptam chiar sa-mi capteze pasarelele de afara, scartaitul fin al scaunului, televizorul vecinilor - sunt batrani si asculta la volum mare, dar totusi... :) Singura solutie e sa cant 'impaiat' si sa ma asigur ca nu claxoneaza nimeni pe strada, ceea ce nu prea mi-a convenit...

 

Fara sa compar mere cu pere, cu un SM58 pe de alta parte poti sa uzi si canapeaua, nu va capta nimic din mediul exterior. E un microfon excelent pentru voce (live) - asta si e defapt, insa am vazut lume care il foloseste si pe post de microfon de instrument. Personal insa nu mi-a placut deloc cum suna acustica trasa cu el. Electrica nici atat...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

ce-i drept nu e tratata acustic/izolata fonic (lucru foarte important pentru condensere)

 

E o observație importantă, dar nu doar pentru condensere. În plus există și condenser direcționale și cu pattern selectabil. E bine să folosești măcar un ecran mic, indiferent de aplicație.

Microfoanele "pentru voce live" sunt de obicei direcționale dar mai sensibile la înalte. Asta e dorit la voce (și deseori chitară electrică) pentru "claritate", dar nu neapărat la acustică.

Link to comment
Share on other sites

Salut, puteti sa imi spuneti va rog ce trebuie sa am in vedere atunci cand cumpar un microfon pentru a inregistra chitara?

Ce caracteristici trebuie sa aiba?

 

Edit: E vorba de acustica :)

1.a.sa ai bani suficienti

b.atentie distributiva(tzepe,plase, tunuri)

c.sa interpretezi corect ptr.a avea ce capta

2.a.sa capteze sunetul real al instrumentului

b.caracteristici tehnice!?!, instrumentist fiind, nu prea intereseaza( eventual ptr. polemici sterile)

c."unul din doua", parerea mea: de preferat 57-le,(microfonul)

http://www.youtube.com/watch?v=lWOGZ6CRuKE

Link to comment
Share on other sites

Doua condensere Electret , cu cate un preamplif adaptor ca sa intri in Line In Stereo

.Dar pot fi mixate cele doua semnale si in Mono .

 

Idea este ca nu se inregisteaza chitara mai ales cea acustica cu un sing ur microfon .

Cu doua microfoane identice ce se pozitioneaza dupa sfaturi din articole "How To ..." mai tarziu dupa experienta proprie .

Cu o pozitionare adecvata poti sa captezi diferite sonoritati , poti sa scapi de une;le rezonante/reflexii date de locatia/camera in care inregistrezi .

 

Microfoanele electret chiar si celke de la PC media-headset sunt foarte bunicele ..doar trebuie sa fie fara carcasa tip Tub sau Cutie in care este mointat microfonul din motive de "filtru de banda vocala " adica acea mica cutie cu gaurele rezoneaza pe medii ca sa preia mediile din voce mai bine ..

Cele ce au numai burete sunt OK sau se cumpara capsule ..sunt ieftine ,,,cu un preamp adaptor functioneaza in LineIn ..etc

 

Am incercat si nu sesizezi mare diferenta intre Neumann U57 si un electret "selectat" dintr-un casetofon vechi cu un preamplif dintr-un interfon .

 

Avantajul este ca dac ai doua la fel poti sa pozitionezi in spatiu ptr soundul cel mai bun ....

Gasesti site-uri in care se explioca pozitionarea ptr diferite sounduri etc ...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.