www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 54 - Votare si comentarii


Cosu
 Share

Duel 54 - Votare si comentarii  

26 members have voted

  1. 1. Duel 54 - Votare si comentarii

    • Kwakazza
      0
    • Un Om
      12
    • Gix
      5
    • Dgeeko
      9
    • Winston
      0


Recommended Posts

Cred ca am voie sa critic...

asadar, kwakazza, o improvizatie, no offence, terna, fara lickuri catchy, fara suflet, o alergatura continua, de multe ori prin alte game decat cele ale bt-ului...

dgeeko, mai bine decat la kwakazaa, dar man, m-ai omorat cu bendurile tale 80% nereusite :) ...

Gix, nu mai trebuie sa o ascund, imi plac mai toate reusitele lui, buna varianta ta, legato-uri superrapide etc...te-am votat!

Link to comment
Share on other sites

Kwakazza -- fara introducere , fara sfarsit , multe note fara prea mult rost , nimic comun cu backingul

ezrecitii

 

 

Un Om -- mult mai bine decat Kwakazza , intro nimic !? , apoi prea incarcat , executia este OK dar tot cam multe note , da impresia de exercitii , opriri pe note false !!!! nu tare false dar....atentie , mi-a placut tema stil Vai ( sau Beck) , dar prea incarcat si strica forma . ..

 

 

Gix -- singurul care a facut muzica pe backtrack , chitara solo cam prea tare cateodarta fata de backtrack ,mici probleme de pitch si de timing dar nu prea deramjamnte numai observabile.

 

Dgeeko -- foarte bine bun intro , bine folosit riful original !! dar o mai iei pe de-a alaturi ..pitch si timing

 

 

Winston -- suna bine stilul e OK cateva fraze cantate foarte bine , dar probleme cu unele iesiri din gama si fraze nerezolvate .

 

backtrackul are intro cu riff-ul respectiv apoi revine acest riff cu aceta poti sa-i dai "groove"-ul piesei , asta da balansul piesei , are si o cadenta nu prea s-a tinut cont de ea .

 

Nu va mai opriti pe tonuri " neacordate " , fiti pe faza incontinu si intindeti pe pitch-ul corect sau vibrati in jurul notei sau faci un slide in sus sau in jos sa scapi de acel fals ,suna mai bine decat daca te opresti si tii 2 timpi o nota falsa ce suna groaznic ..unt softuri cu care poti corecta DAR la cantat "live" ce faci ?( vorbesc de come , de chitara neacordata , corzi vechi nu de "excursiii" din gama.).

 

Cea mai OK lucrare este a lui Gix forma , stil , a compus o piesa , ce se poate slefui ici colo si e OK

 

 

Acesta este un backtrack de 1,3 min , ce se intampla la un concert de 2 ore ? trebuie sa ai zeci de "lick"-uri

diferite ca sa nu te repeti .Asta daca canti mecanic ( exercitii ) , daca canti din feeling poti s repeti aceleasi lickuri si nu vor suna niciodata la fel si nu vor plictisi.Dinamica unei piese se poate realiza si prin accente si sincope nu numai din macinat multe note .

Link to comment
Share on other sites

Kwakazza -- fara introducere , fara sfarsit , multe note fara prea mult rost , nimic comun cu backingul

ezrecitii

Un Om -- mult mai bine decat Kwakazza , intro nimic !? , apoi prea incarcat , executia este OK dar tot cam multe note , da impresia de exercitii , opriri pe note false !!!! nu tare false dar....atentie , mi-a placut tema stil Vai ( sau Beck) , dar prea incarcat si strica forma . ..

Gix -- singurul care a facut muzica pe backtrack , chitara solo cam prea tare cateodarta fata de backtrack ,mici probleme de pitch si de timing dar nu prea deramjamnte numai observabile.

 

Dgeeko -- foarte bine bun intro , bine folosit riful original !! dar o mai iei pe de-a alaturi ..pitch si timing

Winston -- suna bine stilul e OK cateva fraze cantate foarte bine , dar probleme cu unele iesiri din gama si fraze nerezolvate .

 

backtrackul are intro cu riff-ul respectiv apoi revine acest riff cu aceta poti sa-i dai "groove"-ul piesei , asta da balansul piesei , are si o cadenta nu prea s-a tinut cont de ea .

 

Nu va mai opriti pe tonuri " neacordate " , fiti pe faza incontinu si intindeti pe pitch-ul corect sau vibrati in jurul notei sau faci un slide in sus sau in jos sa scapi de acel fals ,suna mai bine decat daca te opresti si tii 2 timpi o nota falsa ce suna groaznic ..unt softuri cu care poti corecta DAR la cantat "live" ce faci ?( vorbesc de come , de chitara neacordata , corzi vechi nu de "excursiii" din gama.).

 

Cea mai OK lucrare este a lui Gix forma , stil , a compus o piesa , ce se poate slefui ici colo si e OK

Acesta este un backtrack de 1,3 min , ce se intampla la un concert de 2 ore ? trebuie sa ai zeci de "lick"-uri

diferite ca sa nu te repeti .Asta daca canti mecanic ( exercitii ) , daca canti din feeling poti s repeti aceleasi lickuri si nu vor suna niciodata la fel si nu vor plictisi.Dinamica unei piese se poate realiza si prin accente si sincope nu numai din macinat multe note .

 

Backing track-ul are 4 minute. Foarte greu sa nu bati campii intr-o improvizatie "fara sfarsit"...

Solutia ar fi fost mai multe inregistrari, luat ce e bun de la fiecare, scurtat la maxim 2 minute, mix-down si gata.

Da cine are timp?... Ca eu n-am avut.

M-am limitat la 1 play - 1 take (spre deosebire de celelalte dueluri).

Mdeh... Lenea ie cucoana mare. :)

Link to comment
Share on other sites

Backing track-ul are 4 minute. Foarte greu sa nu bati campii intr-o improvizatie "fara sfarsit"...

Solutia ar fi fost mai multe inregistrari, luat ce e bun de la fiecare, scurtat la maxim 2 minute, mix-down si gata.

Da cine are timp?... Ca eu n-am avut.

M-am limitat la 1 play - 1 take (spre deosebire de celelalte dueluri).

Mdeh... Lenea ie cucoana mare. :)

 

Ai construit foarte bine totul are greutate conceptie , doar ca ai ramas la schita , si nu ai avut grije de executie , cauta sa canti nu sa executi lick-uri exersate , folosestele dar ai grijea la legatura dintre lickuri sa nu se simta trecerea fortata , fa salturi , slide-uri , feelin sai se pierda izul de exercitii apoi cea mai simpla modulatie este prin repetitie bineinteles facuta cu gust si echilibrat cat permite structura armonica..

 

La toti , din duel . este o problema ritmica .Se pot canta aceleasi 4 note de fiecare data altfel accentuate si nu va suna la fel niciodata schimband armonia si basul par si mai multe combinatii , aici apare lipsa de frazare.Daca nu poti sa frazezi pierzi din groove si neglijezi ritmica .

 

Ascultati , studiatii pe ai mai tari in cantat co "note putine " , Leslie West si Billy Gibbons. la astia poti auzi cum se canta la chitara , la Jeff Beck e mai greu prima data trebe sa-i studiezi pe celalti doi.

 

Am vazut de mai multe ori Croasroads Blues Festival si am vazut cum Steve Vai nu poate mai nimic pe o scena deschisa la lumina zilei , au cantat ca niste incepatori ,la incheiere au cantat ZZ Top ,pai astia canta adevarat, canta chitaristul de nu se poate , trei note dar alea trei sunt acolo unde trebuie , nu o suta si degeaba..

 

ascultai aceasta piesa cantata de un chitarist super de pe AP SkidMark Johnsom

 

"There" sa vezi cum "nu canta nimic" si suna fantastic totu-i frazare si feeling ,nu sunt rifuri nu este melodie doar sunete cantate cum ai vin ..!!

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=899341&t=1445

 

am mai pus parca acest link , ascultati si incercati si voi asa ceva

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

:)) ce porcarie mi-a iesit... am ascultat-o acum cu mintea limpede: am iesit din ritm si din gama mai mult decat voi toti si e un sunet asa murdar de "bluz in ghena"... concluzie: as vrea sa o retrag, rog administratorul sa ma scoata din concurs

 

Dgeekoo - ai cantat tema backingtrack-ului peste, nu iti strica mai multa imaginatie, dar un sunet curatel

 

Kwakazza - a confundat track-ul cu unul de heavy metal nu prea fericit, dar in rest curat sunetul felicitari

 

Un om - a scos-o cel mai bine desi imi miroase a satriani

 

Gix - mai multe efecte decat cantitatea de droguri din corpul lui Hendrix dar destul de curat sunetul

 

 

As vrea sa am si eu parinti ca ai vostri care sa imi cumpere cutie de efecte :) eu tre sa muncesc pt ea

 

Inteleg ca aveam voie sa folosesc si jumatate din backingtrack, din cate mi s-a spus trebuia sa folosesc toate 4 minute si 7 secunde

Link to comment
Share on other sites

;)) ce porcarie mi-a iesit... am ascultat-o acum cu mintea limpede: am iesit din ritm si din gama mai mult decat voi toti si e un sunet asa murdar de "bluz in ghena"... concluzie: as vrea sa o retrag, rog administratorul sa ma scoata din concurs

 

Un om - a scos-o cel mai bine desi imi miroase a satriani

 

Gix - mai multe efecte decat cantitatea de droguri din corpul lui Hendrix dar destul de curat sunetul

 

As vrea sa am si eu parinti ca ai vostri care sa imi cumpere cutie de efecte :o eu tre sa muncesc pt ea

 

Inteleg ca aveam voie sa folosesc si jumatate din backingtrack, din cate mi s-a spus trebuia sa folosesc toate 4 minute si 7 secunde

 

@winston: hehehe, stai linistit, ca se poate si mai rau ;) mai uita-te si la participarile unora la alte dueluri, si ai sa vezi ca nu trebe sa iti dai demisia din primul tur :drunk: , si nu erai obligat sa bati campii pe tot negativul, sunt destui care il scurteaza sau il lungesc dupa cumse simt ei mai bine, dar asta nu face o mare diferenta in final... spor la cantari cu trupa!

 

In alta ordine de idei, am ascultat piesele, ca nu sunt asa multe ca data trecuta B)

ce pot spune e ca nenea gicu' nu a mai nimerit-o asa bine ca la precedentele dueluri, deh e intr-o faza negativa a bioritmului, cine stie :)

apoi, gix si drogurile lu' hendrix, baba si sweep-picking-arpeggios, deh... dar efecte meseriashe, nu din jijitech, a folosit el, si inca cum! unii inca mai cred ca e clapa acolo, la mijloc de piesa deasa! :)

si, ca sa fie tacamul complet, sa stii ca nici ei nu au parintii drept sponsor la efecte, si mai ales un om, care tot cu guitar rigu trage guitzaturile asa zise de satriani :( . fir-e-ar al dreaq, da' bine le zice. se facu si cu un vot! :)

Link to comment
Share on other sites

@winston: hehehe, stai linistit, ca se poate si mai rau ;) mai uita-te si la participarile unora la alte dueluri, si ai sa vezi ca nu trebe sa iti dai demisia din primul tur ;) , si nu erai obligat sa bati campii pe tot negativul, sunt destui care il scurteaza sau il lungesc dupa cumse simt ei mai bine, dar asta nu face o mare diferenta in final... spor la cantari cu trupa!

 

In alta ordine de idei, am ascultat piesele, ca nu sunt asa multe ca data trecuta B)

ce pot spune e ca nenea gicu' nu a mai nimerit-o asa bine ca la precedentele dueluri, deh e intr-o faza negativa a bioritmului, cine stie :)

apoi, gix si drogurile lu' hendrix, baba si sweep-picking-arpeggios, deh... dar efecte meseriashe, nu din jijitech, a folosit el, si inca cum! unii inca mai cred ca e clapa acolo, la mijloc de piesa deasa! :)

si, ca sa fie tacamul complet, sa stii ca nici ei nu au parintii drept sponsor la efecte, si mai ales un om, care tot cu guitar rigu trage guitzaturile asa zise de satriani :( . fir-e-ar al dreaq, da' bine le zice. se facu si cu un vot! :)

 

guitar fx-ul meu suna butt-ugly-nasol, poceste notele pt ca nu are destula memorie, bazaie si mai urat cand ii incarc background mix

 

metafora cu Hendrix insemna ca Gix a folosit prea multe efecte nu ca Gix se drogheaza, doamne fereste ca nici nu il cunosc

 

in fine, uitati inca o varianta la track-ul asta, sa vedem daca o recunoasteti:

Boogie.mp3

Link to comment
Share on other sites

Multumesc celor care mi-au adus critici utile .

 

@Karpi : ai atins, cred, bine problema de baza a versiunii mele - intro-ul nu se detaseaza de tema ( pe care am facut-o cam lunga si complicata , predispusa la gherle) si ascultatorul nu poate distinge fondul interpretarii, de aceea pare cam fara sens , asa ( ma rog , e si take 1, ce sa fac )... Nu vad insa de ce dispretuiesti (sau asa mi se pare mie) ideea de inregistrare-exercitiu - eu privesc duelul ca pe un exercitiu foarte bun, in lipsa repetitiilor cu o trupa, pentru ca urmareste si un rezultat, inregistrarea, si te motiveaza mai bine decat exercitiul obisnuit. Daca altii au timp ( sau inspiratie , sau daruire ) sa faca o piesa ( cum a facut Gix , pe care l-am si votat ), asta e , am stat ceva pana sa aleg intre el si un_om, care pare mai imrovizatoric, iesind in acelasi timp din locuri in care eu, de exemplu, m-am impotmolit ( nu am mai reusit sa mai linistesc piesa pe alocuri, ca sa aiba o cursivitate oarecare) .

@Winston: daca as fi avut mai multe sau alte scule, m-ar fi tentat un thrash :) , nu un heavy-metal, oricat de nepotrivit ar fi fost. Si a propos de scule, vezi ca suntem destui pe forum care am dat cu sapa multe hectare pentru sculele pe care le-avem, nu le-au luat parintii :) .

Link to comment
Share on other sites

Multumesc celor care mi-au adus critici utile .

 

@Karpi : ai atins, cred, bine problema de baza a versiunii mele - intro-ul nu se detaseaza de tema ( pe care am facut-o cam lunga si complicata , predispusa la gherle) si ascultatorul nu poate distinge fondul interpretarii, de aceea pare cam fara sens , asa ( ma rog , e si take 1, ce sa fac )... Nu vad insa de ce dispretuiesti (sau asa mi se pare mie) ideea de inregistrare-exercitiu - eu privesc duelul ca pe un exercitiu foarte bun, in lipsa repetitiilor cu o trupa, pentru ca urmareste si un rezultat, inregistrarea, si te motiveaza mai bine decat exercitiul obisnuit. Daca altii au timp ( sau inspiratie , sau daruire ) sa faca o piesa ( cum a facut Gix , pe care l-am si votat ), asta e , am stat ceva pana sa aleg intre el si un_om, care pare mai imrovizatoric, iesind in acelasi timp din locuri in care eu, de exemplu, m-am impotmolit ( nu am mai reusit sa mai linistesc piesa pe alocuri, ca sa aiba o cursivitate oarecare) .

@Winston: daca as fi avut mai multe sau alte scule, m-ar fi tentat un thrash :) , nu un heavy-metal, oricat de nepotrivit ar fi fost. Si a propos de scule, vezi ca suntem destui pe forum care am dat cu sapa multe hectare pentru sculele pe care le-avem, nu le-au luat parintii :) .

 

sunt de acord cu abateri de la subiect pt ca si eu le fac, dar tu nu mi-ai comentat deloc improvizatia

Link to comment
Share on other sites

@Winston - Da, scuze, ai dreptate, am omis ceva. E destul de greu de trecut peste sound-ul aiurea, dar nu vad in asta o mare problema a ascultatorului, ci mai curand a ta: dupa ce dispare entuziasmul finalizarii, si in comparatie cu ceilalti participanti, versiunea ta pare nasoala. Incearca fie sa-ti modelezi tematica si lick-urile dupa ce ai ( de exemplu, la sculele pe care le ai deocamdata, urcarile peste tasta 12 ucid, mai ales daca-s rapide, ar trebui sa fie mai rare si mai lente) fie sa incerci, daca vrei sa n-ai probleme cu autocritica, duelurile ale caror BT-uri se preteaza usor la interpretari "clean", cum e cel din saptamana asta. Fuzz-ul ala e de tip bete-n-roate, mai degraba trunchiaza interpretarea si arunca in urechi gafele. In alta ordine de idei, ai grija la notele din afara gamei: daca le iei din greseala, nu incerca sa "pacalesti" ascultatorul cum ca, de fapt, asa ai vrut, si sa insisti pe ele, daca le iei intentionat, de coloratura, nu le plasa in puncte cheie ale frazei ( la inceput, la sfarsit, etc.). Sfatul cu scurtarea piesei nu-l repet, e chestiune de flexibilitate a regulamentului, unui astfel de BT ii trebuie o varietate tematica larga, sau o urmarire periodica a riff-ului, cum a facut celalalt "lung" al duelului, dgeekoo. In rest, la cat mai multe participari, si tie si mie, ca nici eu nu-s veteran pe-aici... :)

Link to comment
Share on other sites

@Winston - Da, scuze, ai dreptate, am omis ceva. E destul de greu de trecut peste sound-ul aiurea, dar nu vad in asta o mare problema a ascultatorului, ci mai curand a ta: dupa ce dispare entuziasmul finalizarii, si in comparatie cu ceilalti participanti, versiunea ta pare nasoala. Incearca fie sa-ti modelezi tematica si lick-urile dupa ce ai ( de exemplu, la sculele pe care le ai deocamdata, urcarile peste tasta 12 ucid, mai ales daca-s rapide, ar trebui sa fie mai rare si mai lente) fie sa incerci, daca vrei sa n-ai probleme cu autocritica, duelurile ale caror BT-uri se preteaza usor la interpretari "clean", cum e cel din saptamana asta. Fuzz-ul ala e de tip bete-n-roate, mai degraba trunchiaza interpretarea si arunca in urechi gafele. In alta ordine de idei, ai grija la notele din afara gamei: daca le iei din greseala, nu incerca sa "pacalesti" ascultatorul cum ca, de fapt, asa ai vrut, si sa insisti pe ele, daca le iei intentionat, de coloratura, nu le plasa in puncte cheie ale frazei ( la inceput, la sfarsit, etc.). Sfatul cu scurtarea piesei nu-l repet, e chestiune de flexibilitate a regulamentului, unui astfel de BT ii trebuie o varietate tematica larga, sau o urmarire periodica a riff-ului, cum a facut celalalt "lung" al duelului, dgeekoo. In rest, la cat mai multe participari, si tie si mie, ca nici eu nu-s veteran pe-aici... :)

 

Multumesc, a fost constructiv; mai radeam de Despot la Megastar

Si acum intr-o exprimare la fel de academica (din ginta expresiilor ca "lick", "sound", "tematica", "fraza","riff" specifice adeptilor tabulaturii si guitar pro-ului) eu te votez pe tine: ca participantul cu cea mai slaba contributie adusa backing track-ului... daca eu m-am "balbait" cu chitara pe track-ul asta (si e adevarat) tu ai folosit "cuvinte" adica "lick-uri"(daca am inteles bine insemnatatea cuvantului lick) al caror sens iti e cu totul strain si care formau o "fraza" fara subiect. Spui ca nu esti vreun veteran, dar limbajul tau spune ca veteran te crezi.

In fine, stiu ce se urmareste la improvizatiile astea: un sunet curat, efecte bune si atragatoare (ca Wah), rapiditate si se are in vedere vechimea participantului sau legaturile cu alti forum-isti - clar ca buna-ziua. Niciun cuvant despre originalitate si interpretare corecta a track-ului

 

Te salut cu respect, la fel si pe restul "eruditilor"(ingineri, board-memberi etc)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, a fost constructiv; mai radeam de Despot la Megastar

Si acum intr-o exprimare la fel de academica (din ginta expresiilor ca "lick", "sound", "tematica", "fraza","riff" specifice adeptilor tabulaturii si guitar pro-ului) eu te votez pe tine: ca participantul cu cea mai slaba contributie adusa backing track-ului... daca eu m-am "balbait" cu chitara pe track-ul asta (si e adevarat) tu ai folosit "cuvinte" adica "lick-uri"(daca am inteles bine insemnatatea cuvantului lick) al caror sens iti e cu totul strain si care formau o "fraza" fara subiect. Spui ca nu esti vreun veteran, dar limbajul tau spune ca veteran te crezi.

In fine, stiu ce se urmareste la improvizatiile astea: un sunet curat, efecte bune si atragatoare (ca Wah), rapiditate si se are in vedere vechimea participantului sau legaturile cu alti forum-isti - clar ca buna-ziua. Niciun cuvant despre originalitate si interpretare corecta a track-ului

 

Te salut cu respect, la fel si pe restul "eruditilor"(ingineri, board-memberi etc)

 

 

Mda, am fost doar prietenos, nemijlocit datorita faptului ca nu ma ineaca furia la vederea zeroului din dreptul numarului de voturi pentru improvizatia mea. Cat despre limbaj, e destul de banal intre chitaristi, nu trebuie sa fii cine stie ce "guitar-hero" ca sa-l vorbesti - ironia ta la adresa asa-zisului "academism" al conversatiilor e necioplita ca forma si nepotrivita ca sens. La celelalte chestiuni pe care le aduci in discutie poate-ti va raspunde altcineva, nu cred ca merita un mic orgoliu de a replica daca esti atacat pe nedrept pendularea in ridicolul certurilor intre ultimii clasati.

Te salut si eu...

Link to comment
Share on other sites

@winston: e pacat ca tocmai tu, care ai dat dovada de mult fair-play si de autocunoastere, in participarea ta la discutiile despre duel, sa fii asa dezamagit si sa incepi sa improsti cu noroi in toate partile, mai ales in cei care chiar nu au nici o vina... sincer, in locul tau, lui coacazza nu as avea ce sa-i reprosez. tu ai cerut (si) o parere despre piesa ta, si el a spus-o destul de pertinent, cu sfaturi prietenesti apropo de ce ar fi de evitat pe viitor. ca nu a putut sa renunte la unii termeni prea consacrati in discutii de gen, e alta problema.

nu fi asa suparat pe toata lumea ca nu ti-a iesit prima chestie nemaipomenit de buna... pacat ca nu se gasesc oameni in satre sa te faca sa intelegi ceea ce ai nevoie, cu cuvinte mai inteligibile... restul e practice and transpiration... :) bafta maxima!

Link to comment
Share on other sites

nu va mai ciorovaiti , ci incercati sa invatati din greselile altora , caci e mult pana incepi sa-ti cunosti "limitele" si poti sa ocolesti constient unele moduri de interpretare .

 

in aceste dueluri nu este nici o prescrptie nu se obliga nimeni ca sa introduca elemente ce nu le stapaneste , nu scrie niciunde ...10% slapping , 8 % taping 15 % pull and hammer ...20 % clean ..35 % distorted... 20 % arpegii cu doar 5 % sweep ..etc , nici viteza nu este obligatorie ....asa ca fiecare canta cum crede si cum poate mai bine , sau dupa mai multe incercari poate se invete cate ceva din aceste " dueluri"..

 

Adevarul este ca pentru a canta ceva de doamne ajuta , mai ales intr un anumit stil propus de backtrack , trebuie exersat si studiat o saptamana pana se cristalizeaza ceva ..mai ales pentru instrumentisti ca nu cunosc si nu stiu sa interpreteze mai mult de 20 de piese din repertoriul de mii de piese ce exista in toate genurile ptr chitara..

 

in legatura cu jargonul amintit ...nu prea avem ce face ...

 

eventual

 

lick =...cioace , fente ...fitze ...?

 

pull and hammer = ...greblat ...scormonit ??

 

slaping =....plesnit ....canta cu plesneala..?

 

taping =...atins,,,tatonat..?

 

nu este nimica academic doar lipsa de expresii de specialitate si in plus este mai usor sa pronunti cate un cuvant englezesc scurt decat o intreaga propozitie descriptiva , pentru a descrie acelasi lucru...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

felix nu iti inteleg sarcasmul, coacaza nici pe mine nu m-a facut rezultatul furios, cat despre mistoul cu terminologia seaca, mai citeste o data, eventual ia un curs de logica, si pt restul: nu intentionez sa improsc cu noroi, doar trag concluzii despre voi, generatia pro (guitar pro) despre valorile voastre, ce apreciati si ce nu... nu e suficient sa imi scrie cineva intr-un post cat de liberal e totul aici ca sa cred asta, astept sa mi se confirme, sau sa mi se infirme

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.